Jak zvládnout nízkou hladinu testosteronu a váš sexuální život

Nízká hladina testosteronu způsobuje více než jen problémy se sexuální touhou. Může také ovlivnit vaši náladu, spánek a hladinu energie, což může narušit kvalitu vašeho života a vztahů.

Pokud chcete udržet váš vztah zdravý, dobrým začátkem je dozvědět se více o tom, jak nízký testosteron ovlivňuje vaše tělo a jak komunikovat s partnerem o vašich příznacích.

Účinky nízkého testosteronu

Testosteron pomáhá podporovat řadu tělesných funkcí u mužů, včetně sexuální touhy (libida), svalové síly, hustoty kostí a produkce spermií.

Příznaky nízkého testosteronu (nízký T) mohou začít postupně, protože hladiny testosteronu klesají pod normální hodnoty.

Snížená sexuální funkce

Testosteron je klíčovým hormonem zodpovědným za mužskou sexuální touhu. S nízkým T si můžete všimnout značného snížení chuti na sex. Můžete také mít méně spontánních erekcí během spánku.

V některých případech můžete stále toužit po sexu, ale nejste schopni udržet erekci. Toto je známé jako erektilní dysfunkce.

Změny nálady

Když muži s nízkým T navštíví svého lékaře, často hlásí nešťastnost, únavu, podrážděnost, nesoustředěnost nebo problémy se spánkem.

Ačkoli je testosteron spojen s emoční regulací, stále není jasné, zda jsou tyto změny nálady přímou příčinou nízkého T nebo vedlejším produktem některých jeho příznaků, jako jsou problémy se sexuální výkonností nebo špatný spánek.

„Věřím, že je chybou soustředit se pouze na jeden faktor, ať už je to biologický nebo jen psychologický nebo jen mezilidský,“ řekl Dr. Daniel B. Singley, certifikovaný psycholog a zvolený prezident APA Society for the Psychologická studie mužů a maskulinit, řekl Healthline.

„Myslím, že je opravdu důležité zaujmout biopsychosociální přístup, protože když prozkoumáte zkušenosti lidí, kteří mají zvýšený nebo nízký testosteron nebo depresi a/nebo sexuální dysfunkci, uvidíte, že všichni jdou dohromady a vzájemně se ovlivňují. poměrně jemnými a někdy nečekanými způsoby.”

Muži se často obávají, jak bude jejich sexuální výkon ovlivněn nízkým T. Mohou dokonce pociťovat pocit studu, když nejsou schopni výkonu. V studie 2015například muži hledající léčbu kvůli hraničnímu testosteronu měli výrazně vyšší míru deprese ve srovnání s běžnou populací.

Nedostatek energie a pocity nedostatečnosti a studu mohou být pro oba lidi ve vztahu matoucí.

Jak mluvit s partnerem

Sexuální dysfunkce může vyvolat pocity studu nebo studu, ale je důležité se nestahovat a neříkat partnerovi, co se děje.

„Lidé potřebují komunikovat a komunikovat proaktivně a plně, včetně nejen toho, co, ale i toho, co to pro mě znamená,“ vysvětlil Singley.

Jinými slovy, je důležité jít dál, než jen říkat, že máte problémy s libidem. Vysvětlete svému partnerovi, co je na tom těžkého, jaké máte nejistoty a že vás již posoudil lékař.

Podle Singleyho vám to dává příležitost k hlubší konverzaci, která nesnižuje vaši zkušenost.

Je také důležité nehrát hru na obviňování. Když se zabýváte tak citlivými tématy, vysvětluje Singley, že je užitečné mluvit o faktech a své vlastní osobní zkušenosti, než abyste partnera uzavírali nebo obviňovali.

To znamená, že se váš partner může obviňovat a ptát se, zda pro vás prostě není atraktivní.

“V podstatě to o sobě dělají, často podprahovým nebo podvědomým způsobem, kterým většina z nás předstírá, že máme pocit kontroly nad něčím, co ve skutečnosti nemáme.” vysvětlil Singley.

Je dobré zdůraznit, že to není jejich chyba. A není ani váš.

I když máte právo o tom mluvit, říká Singley, konverzace pravděpodobně půjde lépe, pokud budete vést s „upřímnou zvědavostí a grácií“.

Řízení nízké hladiny testosteronu

Hladina testosteronu přirozeně klesá, jak muži stárnou: Asi 40 % mužů starších 45 let má nízkou hladinu testosteronu. Ale léky a změny životního stylu mohou pomoci zlepšit příznaky.

Léky

Váš lékař může předepsat testosteronovou substituční terapii (TRT), která je dostupná jako injekce, náplasti, gely a implantovatelné pelety.

TRT může zvýšit vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění, ale je zapotřebí více výzkumu o její dlouhodobé bezpečnosti. Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem o rizicích a přínosech.

Je důležité si uvědomit, že TRT by se neměla používat, pokud jsou hladiny testosteronu považovány za normální. Zvýšení hladiny může mít vážné nepříznivé účinky. Může také způsobit, že tělo přestane přirozeně produkovat testosteron.

Změny životního stylu

Můžete být schopni zvýšit hladinu testosteronu přirozeně:

  • cvičení
  • zvládání stresu
  • vyhýbání se nadměrnému alkoholu
  • zlepšení kvality spánku
  • udržení střední hmotnosti

Terapie

Poradenství nebo terapie mluvením mohou pomoci léčit psychologické příznaky nízkého T a pomoci vám orientovat se ve vztazích, které z toho vyplývají.

Je těžké mluvit o sexu a dokonce i páry, které jsou spolu nějakou dobu, možná budou muset ještě zapracovat na komunikaci.

Singley doporučuje metodu zvanou sensate focus, což je typ terapie, která integruje aspekty všímavosti, fyzického doteku a prvků vztahu mezi sexuálními partnery.

Důrazně také doporučuje vyhledat odborníka na duševní zdraví se sexuologickým certifikátem, „protože budou citlivější k biologickým, psychologickým a mezilidským prvkům, které se v podstatě synergizují.“

Výhled

Nízká hladina testosteronu je obvykle léčitelná, ale budete muset být proaktivní, abyste získali potřebnou pomoc.

Může se cítit trapně mluvit o problémech se sexuální funkcí s lékařem nebo partnerem. Vzdělávání a otevřená komunikace mohou výrazně zlepšit vaše příznaky.

Mnoho mužů se může cítit rozpačitě, pokud jde o sexuální problémy s lékařem, ale může to výrazně zlepšit vaše zdraví a váš vztah.

Jakmile je diagnostikován nízký testosteron, komunikace s partnerem vám může pomoci zmírnit stres, když čekáte, až léčba zabere.

Pokud máte potíže s vyrovnáváním se nebo s komunikací o účincích nízkého testosteronu, sexuální terapie nebo poradenství vám může pomoci překlenout tuto propast.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY