Jaké jsou výhody světelné terapie Alzheimerovy choroby?

Alzheimerova světelná terapie využívá sílu vašich vnitřních hodin, aby pomohla snížit některé příznaky a účinky Alzheimerovy choroby.

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence. Není to normální součást stárnutí a dochází k němu, když se uvnitř buněk a mezi neurony hromadí usazeniny bílkovin, které narušují správnou funkci.

Zatímco ztráta paměti je nejčastějším příznakem spojeným s Alzheimerovou chorobou, tento neurodegenerativní stav může ovlivnit myšlení, uvažování, rozhodování, náladu a chování.

Alzheimerova choroba je progresivní a nelze ji vyléčit, ale inovativní možnosti léčby, jako je světelná terapie Alzheimerovy choroby, mohou pomoci zmírnit určité příznaky.

Co je světelná terapie?

Světelná terapie je řízená úprava vašeho cirkadiánního rytmu pomocí světelné stimulace.

Váš cirkadiánní rytmus, známý také jako vnitřní 24hodinové hodiny vašeho těla, řídí váš cyklus spánku a bdění tím, že reaguje na to, jak se mění světlo kolem vás. Na buněčné úrovni umožňuje buňkám rozpoznat, jaká je denní doba, aby mohly vykonávat specifické funkce.

Světelná terapie využívá umělé světlo, které pomáhá resetovat vaše vnitřní hodiny, když je něco špatně.

Dr. Carolina Estevez, klinická psycholožka z Miami, vysvětluje: „Pomocí specifických vlnových délek světla může změnit chemické složení vašeho mozku a zvýšit jeho hladiny serotoninu a melatoninu. Zvýšené množství těchto dvou chemikálií může pomoci snížit stres, regulovat nálady a zvýšit energii.“

Může světelná terapie pomoci s Alzheimerem?

Může se zdát neobvyklé používat terapii zaměřenou na cirkadiánní rytmus na neurodegenerativní stav, ale dysfunkce spánku a bdění je významnou součástí života s Alzheimerovou chorobou.

Výzkum naznačuje, že poruchy spánku se objevují v raném stádiu Alzheimerovy choroby a zhoršují se, jak se vyvíjí. Běžné jsou denní zdřímnutí a cykly spánku a bdění.

“Světelná terapie může mít určité výhody pro jedince s Alzheimerovou chorobou,” říká Dr. Brandon Santan, certifikovaný poradce pro klinické duševní zdraví z Chattanooga, Tennessee.

“Výzkum ukázal, že vystavení jasnému světlu může pomoci regulovat cyklus spánku a bdění u jedinců s Alzheimerovou chorobou, což může pomoci zlepšit jejich celkovou kvalitu spánku a snížit příznaky, jako je neklid a bloudění.”

Výzkum světelné terapie Alzheimerovy choroby je omezený, ale slibný. Jeden z nejnovějších studiepublikovaná v roce 2021, zjistila, že světelná terapie obohacená modrým světlem pomohla zlepšit spánek a kognitivní funkce u lidí žijících s Alzheimerovou chorobou.

Jeden z největších recenze existujícího výzkumu byl proveden v roce 2013. Zjistilo se, že terapie jasným světlem byla účinná u Alzheimerovy choroby pro snížení denní ospalosti a zvýšení nočního spánku.

Světelná terapie a demence

Existuje více výzkumů světelné terapie u demence spíše než u Alzheimerovy choroby, především proto, že demence pokrývá širší spektrum stavů.

Studie z roku 2021 například zjistila, že 30minutová terapie jasným světlem měla okamžité pozitivní účinky na náladu, duševní stimulaci, srdeční frekvenci a saturaci krve kyslíkem u lidí žijících s demencí.

“Zlepšení kvality spánku může mít následné účinky na zlepšení symptomů, jako je neklid a bloudění,” říká Santan. “Existuje také výzkum, který naznačuje, že světelná terapie může zlepšit kognitivní funkce a snížit depresi u jedinců s demencí.”

Alzheimerova choroba je častou příčinou demence. Jako takový výzkum, který podporuje světelnou terapii demence, může mít také důsledky pro Alzheimerovu chorobu.

Může světelná terapie zabránit demenci?

Výzkum na zvířatech naznačuje, že určité vlnové délky světla mohou být schopny zpomalit a chránit před procesy neurodegenerace.

A studie 2022 provedené na myších zjistily, že světelná terapie s nízkou intenzitou zpomalila neurodegeneraci snížením oxidačního stresu, a tedy snížením akumulace proteinů v mozku.

Probíhají klinické studie na lidech, aby se zjistilo, zda by to jednoho dne mohlo být skutečným prostředkem prevence nebo úspěšné léčby Alzheimerovy choroby a dalších demencí.

Výhody světelné terapie s Alzheimerovou chorobou

Váš cyklus spánku a bdění je důležitý. Ovlivňuje vše od trávení po hormonální funkci. Spánek je stav, kdy vaše tělo upevňuje paměť, podporuje hojení a reguluje metabolismus.

Pokud nespíte dobře nebo dostatečně, mohou se tyto důležité procesy ztratit.

Regulací cyklu spánku a bdění může světelná terapie Alzheimerovy choroby:

  • snížit denní ospalost
  • zlepšit délku nočního spánku
  • zlepšit náladu
  • snížit neklid
  • zlepšit kognitivní funkce

Jaká je nejlepší světelná terapie pro Alzheimerovu chorobu?

Terapie jasným světlem je jednou z nejlépe prozkoumaných forem světelné terapie Alzheimerovy choroby.

“Obecně nejúčinnější typ světelné terapie zahrnuje použití speciálního zařízení, které vydává specifický typ jasného bílého světla,” říká Estevez. “Toto zařízení lze používat doma a mělo by se používat denně, obvykle ráno nebo večer.”

Santan vysvětluje, že doporučená intenzita světla používaného při terapii jasným světlem pro Alzheimerovu chorobu je alespoň 1000 luxů a doba expozice se může lišit od 30 minut do 2 hodin denně. Denní doba, kdy světelnou terapii používáte, však může být důležitá a je to terapie, která by měla být prováděna pod vedením lékaře.

Pokud jde o to, která světelná terapie je „nejlepší“ — verdikt stále nepadl. Zdá se, že specifické vlnové délky mají jedinečné výhody.

„Nejlepší typ světelné terapie pro Alzheimerovu chorobu je stále předmětem probíhajícího výzkumu a neexistuje žádný univerzální přístup, který by fungoval pro všechny,“ říká Santan.

Sečteno a podtrženo

Alzheimerova světelná terapie využívá umělé světlo k regulaci vašeho cirkadiánního rytmu. To vám může pomoci cítit se méně ospalí během dne, zlepšit váš noční spánek a posílit vaše kognitivní funkce.

Je zapotřebí více výzkumu o výhodách světelné terapie Alzheimerovy choroby, ale jednoho dne by to mohlo být víc než jen terapie spánek-bdění; může sloužit jako léčba neurodegenerace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY