Je maltitol bezpečnou náhražkou cukru?

Co je maltitol?

Maltitol je cukerný alkohol. Cukerné alkoholy se přirozeně vyskytují v některých druzích ovoce a zeleniny. Jsou také považovány za sacharidy.

Cukerné alkoholy se typicky vyrábějí spíše než aby se používaly ve své přirozené formě. Jsou sladké, ale ne tak sladké jako cukr a mají téměř polovinu kalorií. Obvykle se používají v:

 • pečené dobroty
 • bonbón
 • další sladké věci

Lze je nalézt i v některých lécích. Kromě přidání sladkosti namísto cukru pomáhají maltitol a další cukerné alkoholy udržovat potraviny vlhké a pomáhají předcházet hnědnutí.

Když kontrolujete štítky, mějte na paměti, že maltitol může být také uveden jako sorbitol nebo xylitol. Někdy je dokonce uváděn pouze jako cukerný alkohol, protože spadá do této kategorie.

Výhody maltitolu

Maltitol vám umožňuje získat sladkost, která se blíží sladkosti cukru, ale s méně kalorií. Z tohoto důvodu může pomoci při hubnutí.

Nemá také nepříjemnou pachuť, kterou mívají jiné náhražky cukru. To vám může pomoci držet se nízkokalorické diety, pokud se snažíte zhubnout nebo zvládnout cukrovku.

Maltitol a další cukerné alkoholy také nezpůsobují kazy nebo zubní kazy jako cukr a jiná sladidla. To je jeden z důvodů, proč se někdy používají v:

 • guma
 • ústní voda
 • zubní pasta

Opatření

Maltitol je považován za bezpečnou alternativu cukru, ale existují určitá opatření, o kterých byste měli vědět.

Maltitol se nachází v mnoha výrobcích bez cukru, ale lidé s cukrovkou by si měli pamatovat, že jde o sacharid. To znamená, že má stále glykemický index. I když není tak vysoký jako cukr, stále má vliv na hladinu glukózy v krvi.

Je důležité si uvědomit, že vaše tělo neabsorbuje tolik cukrového alkoholu jako cukr.

Maltitol není zcela tráven a má za následek pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi a inzulínu ve srovnání se sacharózou (stolní cukr) a glukózou. Takže může být stále používán jako účinná alternativa pro lidi s cukrovkou. Potřebují pouze sledovat jejich příjem a číst etikety.

Po požití maltitolu někteří lidé pociťují bolesti žaludku a plynatost. Může také působit podobně jako projímadlo a způsobit průjem. Závažnost těchto nežádoucích účinků závisí na tom, kolik toho sníte a jak na to vaše tělo reaguje.

Neexistují žádné další závažné zdravotní problémy s použitím maltitolu nebo jiných cukerných alkoholů.

Alternativy k maltitolu

Jako přísada se obecně používá maltitol a cukerné alkoholy. Obvykle se nepoužívají samostatně. Z tohoto důvodu existuje několik jednoduchých alternativ, které můžete použít při vaření a pečení, pokud pociťujete plynatost a bolesti žaludku s maltitolem.

Tyto alternativy také stále pomohou, když potřebujete omezit příjem cukru buď kvůli hubnutí nebo cukrovce.

Stévie

Stévie je považována za nové sladidlo, protože je to kombinace jiných druhů sladidel. Do žádné jiné kategorie se opravdu nehodí. Stévie roste v Jižní Americe. Je 200 až 300krát sladší než cukr a neobsahuje kalorie.

Na rozdíl od cukru a jiných sladidel stévie obsahuje některé živiny, včetně:

 • draslík
 • zinek
 • hořčík
 • vitamín B-3

Rostlina stévie je také zdrojem vlákniny a železa. V současné době Food and Drug Administration (FDA) schválila pouze rafinovanou stévii.

Erythritol

To je také cukerný alkohol. Na rozdíl od maltitolu však nemá glykemický index a má méně kalorií. Obvykle také nezpůsobuje bolesti žaludku nebo plynatost. Jelikož se stále jedná o cukerný alkohol, nemá nepříjemnou pachuť umělých sladidel.

Agáve a další přírodní sladidla

Agávový nektar je považován za přírodní sladidlo, ale přesto se dá do určité míry zpracovat. Je to jeden z nejvyšších zdrojů rafinované fruktózy – více než stolní cukr.

Stolní cukr obsahuje asi 50 procent rafinované fruktózy. Spotřeba rafinované fruktózy je spojena s:

 • obezita
 • tukové onemocnění jater
 • cukrovka

Med, javorový sirup a melasa jsou také přírodní sladidla. Všechny obsahují různá množství rafinované fruktózy. Většina z nich, včetně medu, je velmi podobná cukru, včetně jejich obsahu kalorií. Měly by se používat především pro jejich chuť a ne pro úsporu kalorií.

Umělá sladidla

Umělá sladidla jsou vyráběna a obvykle mnohem sladší než cukr. Jsou to velmi nízké nebo žádné kalorické náhražky cukru, což je skvělé pro lidi na dietách. Obvykle také neovlivňují hladinu cukru v krvi, což je činí prospěšnými pro osoby s cukrovkou.

Nicméně nedávné výzkum ukazuje, že tato sladidla mají vliv na střevní bakterie a mohou časem nepřímo ovlivnit citlivost na inzulín a hladinu cukru v krvi.

Zatímco některá umělá sladidla obsahují varování, že mohou negativně ovlivnit vaše zdraví, většina zdravotnických agentur se shoduje, že neexistuje dostatek studií, které by to podpořily. Jsou schváleny FDA jako bezpečné pro konzumaci.

Jídlo s sebou

Mnoho lidí se snaží snížit příjem cukru z důvodů, jako je hubnutí a cukrovka. Maltitol a jiné cukerné alkoholy mohou být vhodnou alternativou.

Je však důležité, abyste konzumaci potravin obsahujících maltitol probrali se svým poskytovatelem zdravotní péče a dietologem, pokud máte cukrovku.

Budou schopni určit, zda je to pro vás nejlepší alternativa cukru. Mohou vám také pomoci zjistit nejlepší množství ke konzumaci, abyste se vyhnuli nepříjemným vedlejším účinkům.

Nejlepší je být informován a číst etikety. Nepředpokládejte, že když je na výrobku uvedeno bez cukru, že je bez kalorií. V závislosti na typu použitého sladidla může mít stále kalorie a glykemický index, které ovlivní vaše cíle v oblasti hubnutí nebo zdravotní stavy, jako je cukrovka.

Vaření doma je jednou z nejlepších možností, pokud chcete mít větší kontrolu nad svými:

 • sladidla
 • příjem kalorií
 • hladiny glukózy v krvi

Existuje spousta skvělých receptů, které si můžete udělat sami. Můžete použít alternativy cukru podle receptů nebo experimentovat s použitím svých oblíbených.

Při experimentování se sladidly mějte na paměti, že každé z nich má jinou úroveň sladkosti. Může to trvat několik pokusů, než získáte chuť podle svých představ.

Recepty na dezerty s použitím náhražek cukru

 • obrácený ananasový dort
 • berry cupcake shorties
 • jogurtové limetkové tartaletky

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY