Je rizoto bezlepkové?

Přehled

Někdy. Většina odborníků tvrdí, že je bez lepku, ale vždy existuje možnost, že lepek obsahuje.

Zatímco rýže je stoprocentně bezlepková, nemůžete vždy počítat s tím, že rizoto bude bez lepku. Nejprve se vaří rizoto ve vývaru. Vývar může obsahovat stopy lepku, často ve formě kvasnicového extraktu. Zatímco veškerý lepek by mohl být odstraněn z kvasnicového extraktu, lidé s bezlepkovou dietou se toho vyhýbají. Pokud je výrobek označen jako bezlepkový a stále obsahuje kvasnicový extrakt, znamená to, že veškerý lepek byl odstraněn. V tom případě by to mělo být bezpečné.

Dalším způsobem, jak lze lepek v rizotu nalézt, je prostřednictvím přidaných ingrediencí, zvláště pokud bylo maso přidané do rizota zastřeleno pšeničnou injekcí pro pevnější chuť a vzhled. Většina masa v rizotu je bez lepku, ale vždy je lepší to zkontrolovat.

Rizoto může být stoprocentně bez lepku dvěma způsoby: Pokud si ho děláte doma, můžete si přečíst složení všeho, co do rizota dáváte, abyste měli jistotu, že nic neobsahuje lepek. Pokud si ho objednáváte v restauraci, zkontrolujte si u šéfkuchaře, že neobsahuje lepek.

Přehled bezlepkové diety

Pokud vy nebo někdo, koho znáte, držíte bezlepkovou dietu, můžete slyšet: „Ach, ty jsi jeden z těch lidí.“ Ať už jde o zdravotní problém, alergii nebo jen o vaše osobní preference, jíst bezlepkovou dietu není vždy tak snadné, jak se zdá.

Mohou existovat skryté faktory, jako je křížová kontaminace, s lepkovými a bezlepkovými výrobky vyráběnými ve stejné lince nebo dokonce vařenými ve stejném oleji. Těžko říct, jestli je nějaký druh potraviny stoprocentně bezlepkový, pokud obsahuje nepřirozené složky.

Bezlepkové jídlo si můžete uvařit doma, ale pokud si stejné jídlo koupíte v obchodě, budete muset číst etikety, abyste to věděli. Pokud si ho objednáte v restauraci, pak stačí věřit šéfkuchaři, pokud uvede, že je bez lepku.

Jedno konkrétní jídlo, které do této kategorie zapadá, je rizoto. Vždy si dvakrát zkontrolujte, zda je skutečně bezlepkový.

Je rizoto zdravé?

Obyčejná rýže je vždy bezlepková a obsahuje kyselinu gama aminomáselnou (GABA). Když budete jíst bezlepkovou dietu, přijdete o hlavní bílkoviny z:

  • pšenice
  • slad
  • ječmen
  • oves
  • žito

Kvůli této ztrátě bílkovin mohou být doplňky GABA dobrou náhradou.

Bohužel, naložení rizota máslem a sýrem znamená, že to není vždy zdravá nebo nízkokalorická varianta. Přesto může být bezlepkové rizoto dobrou alternativou k těstovinám, pokud večeříte v italské restauraci nebo vaříte doma.

Recepty na bezlepkové rizoto

Základní sýrové rizoto

Jeden bezlepkový recept na rizoto je základní sýrové rizoto. Je to hodně jako makarony a sýr, jen s rýží místo těstovin. To je skvělá volba, protože nevyžaduje měkkýše, maso nebo zeleninu. Udržuje věci jednoduché, takže víte, že každá ingredience je bezpečná ke konzumaci. Získejte recept!

Rizoto na řecký způsob

Další volbou by bylo rizoto v řeckém stylu, které je ve srovnání s typickými italskými styly trochu kreativní. Tento recept zahrnuje krevety a chřest, stejně jako sýr feta a citronovou šťávu. Copak neslyšíte, jak toto středomořské jídlo volá vaše jméno? Získejte recept!

Zeleninové rizoto

Na závěr si můžete dát trochu fantazie se zeleninovým rizotem. Včetně zeleniny, jako je brokolice, máslová dýně, cibule a kapusta, je to sen milovníka zeleniny! Existují dokonce i snadné náhražky, jak z toho udělat veganský recept. Všechny ingredience jsou bezpečné pro bezlepkovou dietu, takže byste se při konzumaci tohoto lahodného pokrmu měli cítit sebejistě. Získejte recept!

Sečteno a podtrženo

Když máte potravinovou alergii, intoleranci nebo autoimunitní reakci na určité potraviny, jíst něco, o čem si nejste jisti, že je bezpečné, může být děsivé. Pokud někdy budete hádat své znalosti o bezlepkovém používání, vygooglujte si štítky.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba si zapamatovat, je, že různí lidé mohou na lepek reagovat odlišně. Pokud máte celiakii nebo citlivost na lepek, pak víte, že se nikdy nevyplatí riskovat. V případě pochybností si přečtěte štítky a zeptejte se kuchaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY