Kokosový olej vs. kokosové máslo: Jaký je rozdíl?

Většina lidí zná kokosový olej. Často je v centru pozornosti zdraví a wellness. Kokosové máslo není tak známé.

Oba produkty vypadají a voní podobně, ale každý má jiné vlastnosti. Zde je pohled na výhody každého z nich.

Jaký je rozdíl mezi kokosovým olejem a kokosovým máslem?

Kokosový olej se vyrábí lisováním za studena z kokosového masa. Při pokojové teplotě je pevný a při zahřívání se stává kapalným. Má olejovou, mírnou až středně intenzivní kokosovou chuť a vůni.

Kokosové máslo je pravděpodobně arašídové máslo z tropů. Vyrábí se pyré z kokosového masa včetně oleje. Pomazánka je při pokojové teplotě tuhá a zahřátím měkne. Konečným výsledkem je pomazánka se silnou kokosovou chutí a vůní.

Výživa z kokosového oleje a kokosového másla

Kokosový olej je vyroben výhradně z tuku, většinou nasyceného. Jedna polévková lžíce má asi 14 gramů.

Kokosové máslo se vyrábí z celého kokosu, takže obsahuje i nasycené tuky, kolem 10 gramů na polévkovou lžíci. Má živiny, které kokosový olej nemá, zejména vlákninu. Jedna polévková lžíce kokosového másla obsahuje asi 2 gramy vlákniny.

Další živiny v kokosovém másle jsou:

 • protein
 • draslík
 • hořčík
 • žehlička

Kokosový olej a kokosové máslo mají vysoký obsah kalorií. V závislosti na značce mají oba produkty asi 110 až 120 kalorií na polévkovou lžíci.

Jsou pro vás kokosový olej a kokosové máslo dobré?

Vysoký obsah nasycených tuků v kokosovém oleji a kokosovém másle je kontroverzní. The American Heart Association (AHA) varuje, že strava s vysokým obsahem nasycených tuků vede k vysokému cholesterolu a zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.

Zastánci kokosu tvrdí, že většina výzkumů nasycených tuků je zastaralá. Tvrdí, že většina nasycených tuků je kyselina laurová, takže ve skutečnosti zvyšuje váš takzvaný dobrý cholesterol a snižuje riziko onemocnění.

Kyselina laurová nebyla tolik prozkoumána jako jiné typy nasycených tuků, ale alespoň jedna malá studie potvrzuje, že prospívá cholesterolu. Studie na 32 zdravých mužích a ženách zjistila, že konzumace pevných tuků bohatých na kyselinu laurovou vede k lepšímu profilu cholesterolu než konzumace trans-tuků.

Poté, co metaanalýza z roku 2010 zjistila, že nasycené tuky nejsou spojeny s nárůstem kardiovaskulárních onemocnění, kokosová voda se stala temnější. Metaanalýza nevedla k tomu, že by AHA nebo většina kardiologů revidovala svůj postoj k nasyceným tukům, ale vyvolala legitimní otázky.

Čas a další výzkumy spor vyřeší. Ale to, jak kokosový olej a kokosové máslo dnes ovlivňují vaše riziko srdečních onemocnění, může nakonec záviset na mnoha faktorech, včetně úrovně vaší aktivity a celkové stravy.

Krása používá pro kokosový olej a kokosové máslo

Pokud máte obavy z chemikálií v produktech osobní péče, mějte po ruce sklenici kokosového oleje nebo kokosového másla. Jejich mastné kyseliny mohou pomoci redukovat vrásky, suchou pokožku a stařecké skvrny.

Existuje jen málo vědeckých výzkumů o výhodách kokosového oleje a kokosového másla v péči o pokožku, ale neoficiálních důkazů je mnoho. Můžete je zkusit použít ve svém kosmetickém režimu jako:

 • zvlhčovače pokožky
 • pěna na holení
 • koupelový olej
 • balzám na rty
 • dudlík na vyrážku nebo popáleniny
 • masážní olej
 • osobní lubrikant
 • odstraňovač očního make-upu
 • tělový peeling nebo peeling na nohy v kombinaci s mořskou solí

Před použitím kokosového oleje nebo kokosového másla na kůži proveďte kožní náplast, abyste otestovali citlivost a možnou alergickou reakci.

Vaření s kokosovým olejem a kokosovým máslem

Kokosový olej se používá hlavně jako kuchyňský olej. Rafinovaný kokosový olej má vysoký bod kouře a snese vaření při vysoké teplotě. Je skvělý na smažení a restování. Extra panenský kokosový olej má nižší bod kouře a obecně se doporučuje pro teploty 350 °Fahrenheita nebo nižší.

Kokosový olej lze namazat na toasty a při pečení nahradit máslo, tuk a rostlinný olej. Mějte na paměti, že příchuť extra panenského kokosového oleje není tak neutrální jako u jiných olejů a dodává pečivu mírnou kokosovou chuť. Rafinované verze mají mírnou až žádnou kokosovou příchuť.

Kokosové máslo je lahodné přímo z dózy. Dá se natřít téměř na cokoli. Je chutná jako náhrada másla na ranním toastu nebo bagetu. Snaž se:

 • přidání kokosového másla do smoothies
 • rozpusťte a pokapejte čerstvým ovocem nebo mraženým jogurtem
 • vmícháme do ovesné kaše
 • přidáním do piña colady

Kokosové máslo se snadno připálí a není to vaše nejlepší volba pro vaření na varné desce na cokoli vyšším než velmi nízkém ohni po krátkou dobu. Je ideální pro výrobu fudge a cukroví a může být nahrazen máslem nebo olejem. Dodá vašim receptům silnou, sladkou kokosovou chuť.

Kde se dá koupit kokosový olej a kokosové máslo?

Před deseti lety byste jen těžko hledali kokosový olej nebo kokosové máslo jinde než v obchodě s přírodními produkty. Dnes jsou stálicí na regálech supermarketů a velkých krabic.

Ale tolik výrobců skočilo do rozjetého vlaku kokosových produktů, že dostupné možnosti mohou být matoucí.

Zde je několik tipů, které vám usnadní nakupování:

 • Extra panenský a panenský kokosový olej jsou nejméně rafinované. Ty mají také nejvíce živin.
 • Rafinovaný kokosový olej se vyrábí ze sušeného kokosového masa známého jako kopra. Má malou, pokud vůbec nějakou, kokosovou chuť a kokosovou vůni. Extra panenský (neboli panenský kokosový olej) se vyrábí z čerstvého kokosového masa a měl by mít výraznou kokosovou chuť a vůni.
 • Pokud chcete ve svých receptech méně kokosové chuti nebo vaříte při vyšších teplotách, můžete se rozhodnout pro nehydrogenovaný rafinovaný kokosový olej, který místo chemických rozpouštědel nebo louhu používá proces čištění bez chemikálií.

Kokosové máslo a kokosový olej by měly být skladovány při pokojové teplotě. Kokosové máslo může vytvořit vrstvu oleje nahoře podobným způsobem jako přírodní arašídové máslo. Před použitím máslo důkladně promíchejte.

Další kroky

Kokosový olej a kokosové máslo mají výrazné rozdíly ve vzhledu, chuti a funkčnosti. Kokosový olej je nejlepší na smažení a vaření. Kokosové máslo je skvělé pro výrobu bonbónů bez vaření nebo bonbonů vařených pomalu na velmi nízkém ohni.

Navzdory tvrzení mnoha odborníků na přírodní zdraví a kokosových nadšenců, že tyto produkty jsou zázrakem zdraví, mainstreamová medicína zaujímá opatrný přístup. Dokud vědecký výzkum nenakloní kyvadlo tak či onak, jezte kokosový olej i kokosové máslo s mírou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY