Kolik let kouření způsobuje rakovinu?

Kouření cigaret zvyšuje riziko rakoviny. Přestat kouřit je nejlepší volbou pro snížení rizika.

Víme, že kouření cigaret zvyšuje vaše riziko rakoviny. Ale kolik let kouření trvá, než se rozvine rakovina?

Stručně řečeno, jakékoli množství kouření – po libovolně dlouhou dobu, bez ohledu na to, kolik kouříte – zřejmě zvyšuje vaše riziko vzniku rakoviny, zejména rakoviny plic. Kouření může také způsobit další zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární problémy.

Ačkoli kouření více cigaret zvyšuje vaše riziko vzniku rakoviny, je obtížné kvantifikovat, jak dlouho musíte kouřit, abyste rakovinu dostali. Přestat kouřit cigarety může pomoci snížit riziko zdravotních problémů.

Jak dlouho obvykle musíte kouřit, abyste dostali rakovinu?

Existuje velmi málo údajů o tom, jak dlouho musíte kouřit, abyste dostali rakovinu. Ale čím déle a čím více kouříte, tím vyšší je vaše šance na rozvoj rakoviny. Když přestanete kouřit, vaše riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny postupně klesá.

Pokud jde o kouření, vaše riziko vzniku rakoviny se zvyšuje nejen podle toho, jak dlouho kouříte, ale také podle toho, kolik kouříte. Čím více cigaret denně vykouříš, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) až 9 z 10 fatální případy rakoviny plic ve Spojených státech jsou způsobeny kouřením cigaret (nebo vystavením pasivnímu kouření). Cancer Research UK odhaduje, že 7 z 10 případů rakoviny plic ve Spojeném království je způsobeno cigaretami.

Kolik cigaret musíte vykouřit denně, abyste dostali rakovinu?

Neexistuje žádný „bezpečný“ počet cigaret, které můžete vykouřit za den. Jakýkoli počet cigaret může zvýšit vaše riziko vzniku rakoviny.

Ale čím více kouříte, tím je pravděpodobnější, že onemocníte rakovinou. A studie 2021 zkoumali 229 028 australských účastníků, aby odhadli, jaká je pravděpodobnost, že se u lidí rozvine rakovina do 80 let.

Ve studii pouze 1 % lidí, kteří nikdy nekouřili, vyvinulo rakovinu plic ve věku 80 let. Studie zjistila, že riziko vzniku rakoviny plic se zvyšuje na 14 %, pokud kouříte cigarety.

Pokud kouříte jednu až pět cigaret denně, vaše riziko se pohybuje kolem 7,7 %, a pokud vykouříte více než 35 cigaret denně, budete mít 26,4% pravděpodobnost, že do věku 80 let onemocníte rakovinou plic.

Mějte na paměti, že k rozvoji rakoviny související s kouřením nemusíte kouřit. Pasivní kouření také zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic.

Běžné rakoviny způsobené kouřem

Rakovina plic není jediným druhem rakoviny způsobeným kouřením cigaret.

Velký studie 2018zahrnující 422 010 pacientů sledovaných po dobu až 30 let, zjistili, že kouření je spojeno s:

 • rakovina plic
 • rakovina močového měchýře
 • rakovina ledvin
 • rakovina jater
 • lymfom
 • rakovina slinivky

The CDC také poukazuje na studie, které naznačují, že kouření může zvýšit riziko vzniku:

 • rakovina děložního hrdla
 • rakoviny tlustého střeva a konečníku
 • rakovina jícnu
 • rakovina hrtanu
 • rakovina úst a hrdla
 • rakovina žaludku

O dalších zdravotních rizicích kouření nemluvě. Může také kouřit cigarety zvýšit své riziko jiných plicních potíží, včetně:

 • astma začínající v dospělosti
 • chronická bronchitida
 • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
 • emfyzém

Kouření může také způsobit:

 • kardiovaskulární problémy (včetně vysokého krevního tlaku a krevních sraženin, které mohou vést k mrtvici nebo infarktu)
 • problémy s plodností
 • onemocnění dásní
 • rezistence na inzulín
 • ztráta hustoty kostí
 • problémy se zrakem (včetně glaukomu, šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace)
 • Diabetes typu 2

Pokud přestanete kouřit, vaše riziko vzniku většiny těchto druhů rakoviny se mezi lety sníží 10 až 20 let. Čím dříve přestanete kouřit, tím menší je pravděpodobnost, že se u vás rozvine jedna z těchto rakovin. Ale stále byste měli větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine jedna z těchto rakovin, než u lidí, kteří nikdy nekouřili cigarety.

Kolik procent kuřáků onemocní rakovinou?

Výše zmíněné Australská studie 2021 zkoumal, s jakou pravděpodobností se u lidí vyvine rakovina ve věku 80 let. Zjistilo se, že ve věku 80 let se rakovina vyvine u 48,3 % současných kuřáků, na rozdíl od 41,1 % lidí, kteří nekouří.

Podle CDC jsou kuřáci cigaret 15 až 30krát pravděpodobněji onemocní rakovinou plic než lidé, kteří nekouří. Patří sem i lidé, kteří příležitostně kouří – i pár cigaret může zvýšit riziko vzniku rakoviny plic.

Mějte na paměti, že tato statistika se týká pouze rakoviny plic. Kouření může také zvýšit riziko jiných druhů rakoviny.

Průměrná délka života lidí, kteří kouří

Podle CDCPrůměrná délka života lidí, kteří kouří, je nejméně o 10 let kratší než u nekuřáků.

Není možné odhadnout věk, protože vaše očekávaná délka života bude záviset na mnoha dalších faktorech.

Způsobuje nikotin rakovinu?

Nikotin je návyková látka v tabáku.

Většina rakovinotvorných chemikálií v tabáku se v nikotinu nenachází a většina odborníků se shoduje, že nikotin sám o sobě rakovinu nezpůsobuje. Výzkumná studie z roku 2020 však naznačila, že nikotin může způsobit rakovinu a snížit úspěšnost léčby rakoviny.

Nikotinové výrobky bez tabáku, včetně nikotinových náplastí, jsou obecně považovány za bezpečnější. Ale nikotin má stále zdravotní rizika a má potenciál pro závislost.

Může vaping způsobit rakovinu plic?

Stručně řečeno, není jasné, zda může vaping zvýšit riziko rakoviny plic. Existuje jen málo důkazů, že vaping může způsobit rakovinu plic, ale existuje také velmi málo dlouhodobých studií o vapingu.

Nikotin ve vapingu nemusí způsobovat rakovinu, ale do vapů se často přidávají příchutě a chemikálie. Tyto chemikálie mohou zahrnovat formaldehyd a těžké kovy, které mohou poškodit vaše plíce.

Jednou z příchutí, která je docela znepokojivá, je diacetyl, který je spojován s plicním onemocněním zvaným bronchiolitis obliterans. Tento stav se také nazývá popcorn lung, protože diacetyl se používá k výrobě máslových příchutí v popcornu do mikrovlnné trouby. Používá se také k výrobě krémových, mléčných e-cigaret s příchutí, jako je vanilka, kokos a pudink.

I když používáte výpary bez nikotinu, můžete být vystaveni diacetylu, formaldehydu a dalším potenciálně škodlivým chemikáliím. Pro jistotu je pravděpodobně nejlepší se vapování vyhnout, pokud můžete.

Sečteno a podtrženo

Kouření cigaret – jakékoli množství a po libovolně dlouhou dobu – zvyšuje vaše riziko rakoviny a dalších zdravotních stavů. Výzkumy naznačují, že čím více kouříte, tím pravděpodobněji bude ovlivněno vaše zdraví, ale je obtížné vyčíslit, kolik let kouření trvá, než způsobí rakovinu.

Přestat kouřit snižuje mnoho zdravotních rizik spojených s cigaretami. Přečtěte si o odvykání kouření a zvažte konzultaci s lékařem. Mohou vás odkázat na léky na předpis i bez předpisu, které vám pomohou přestat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY