Léčí antihistaminika jako Benadryl astma?

Někteří lidé s alergickým astmatem mohou najít úlevu při použití antihistaminika, jako je Benadryl. Ale není to doporučená léčba astmatu.

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které způsobuje zánět dýchacích cest. Když se vaše dýchací cesty zužují, je těžší dýchat.

Lidé s astmatem často zažívají:

 • chronický kašel
 • dušnost
 • pískání nebo sípání při dýchání
 • tlak na hrudi

Existují dva hlavní typy astmatu: alergické a nealergické.

Alergické astma je způsobeno expozicí látce, která způsobuje alergickou reakci. Mezi běžné alergeny alergického astmatu patří plísně, srst domácích zvířat, pyl a prach.

Nealergické astma nesouvisí s alergiemi a může být způsobeno stresem, nemocí, počasím, cvičením, dráždivými látkami ve vzduchu a některými léky.

Někteří lidé s alergickým astmatem mohou najít úlevu od příznaků při užívání antihistaminika, jako je Benadryl, pokud také pociťují příznaky alergické rýmy. Ale není to doporučená léčba alergického astmatu.

Můžete užívat Benadryl na alergické astma?

Někteří lidé na příznaky alergie užívají volně prodejná antihistaminika.

Benadryl (difenhydramin) je antihistaminikum první generace s vedlejšími účinky, které zahrnují ospalost a únavu. Působí krátkodobě a neposkytuje dlouhodobou úlevu.

Protože vedlejší účinky Benadrylu mohou zhoršit bdělost, koncentraci a paměť a přínosy trvají pouze krátkou dobu, lékaři tento lék obvykle nedoporučují pro alergické astma. Mohou však doporučit novější antihistaminikum, které působí déle a má méně vedlejších účinků.

Jak Benadryl působí při léčbě astmatu?

Benadryl bloky histaminové receptory, které se často aktivují během alergické reakce. Tím se zvrátijí účinky histaminu na tělo. Výsledkem je snížení nebo odstranění mnoha příznaků alergie.

Výzkum z roku 2019 zjistil, že histaminové receptory mohou hrát roli v příznacích astmatu a antihistaminika mohou některým lidem poskytnout úlevu. Konkrétně studie identifikovala podtyp lidí s astmatem, kteří mají také alergickou rýmu. Těm, kteří mají oba stavy, mohou pomoci antihistaminika.

Benadryl zmírňuje příznaky, jako jsou červené, svědivé a vodnaté oči, stejně jako rýma a kýchání. Lidé s alergickým astmatem mohou mít některé z těchto příznaků, stejně jako základní příznaky astmatu, jako je kašel, dušnost, tlak na hrudi a sípání.

Jak používat Benadryl nebo jiná antihistaminika na alergické astma

Americká akademie pro alergii, astma a imunologii uvádí Benadryl ve svém průvodci antihistaminiky jako léčbu sezónní alergické rýmy. U dospělých se doporučuje dávka 25–50 miligramů každé 4 až 6 hodin.

Benadryl nemusí být vhodný pro každého. Kvůli svému sedativnímu účinku je pro některé lidi, například starší 65 let, vysokým rizikem.

Někteří lidé jej mohou potřebovat používat opatrně, včetně lidí, kteří mají jiné chronické zdravotní stavy, jako je astma, kardiovaskulární onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Než vyzkoušíte Benadryl na alergické astma, poraďte se s lékařem. Mohou vám pomoci rozhodnout, zda je Benadryl bezpečný vzhledem k vaší celkové anamnéze. Lékař vám také může pomoci vyvinout komplexní léčebný plán, který zahrnuje bezpečné a účinné krátkodobě a dlouhodobě působící léky k léčbě alergického astmatu.

Je Benadryl dobrý pro jiné typy astmatu?

Benadryl působí na zmírnění běžných příznaků alergie. Lék neotevírá dýchací cesty tak, jak to dělají první linie léčby astmatu.

Vzhledem k tomu, že antihistaminika působí proti alergické reakci, Benadryl nemusí pomoci s nealergickým astmatem, pokud stejná podráždění, která způsobují astma, jako je kouř nebo látky znečišťující vzduch, také nezpůsobují alergické příznaky.

Jsou antihistaminika bezpečná pro jiné stavy, pokud máte astma?

Lidé s astmatem mohou chtít užívat antihistaminika na jiné stavy, jako je běžné nachlazení. To je obecně bezpečné pro lidi s astmatem.

Opatření

Antihistaminika jsou buď nedoporučeno nebo používán s opatrností za přítomnosti jiných stavů, jako jsou:

 • těhotenství a kojení

 • poškození jater
 • poškození ledvin
 • vysoký krevní tlak
 • zadržování moči
 • kardiovaskulární onemocnění
 • zvýšený tlak uvnitř oka (oční tlak)
 • nepravidelnost srdečního rytmu nazývaná prodloužení QT intervalu

Kdy se vyhnout antihistaminikům, pokud máte astma

Benadryl a další antihistaminika mohou vysušovat dýchací cesty. Ačkoli to může u některých lidí pomoci zmírnit příznaky, u jiných může podráždění zhoršit.

Lidé s astmatem mohou mít sucho v ústech z používání inhalátorů.

Antihistaminika nepůsobí na základní příznaky astmatu, jako je tlak na hrudi a dušnost. Neměly by se používat v případě astmatického záchvatu, kdy máte potíže s dýcháním.

Lékař vám může doporučit nejlepší akutní léčbu, kterou máte po ruce, jako je záchranný inhalátor.

Účinná léčba astmatu

Astma je léčitelný stav. Je možné zvládnout astma pomocí kombinace doporučené léčby a vyhýbání se spouštěčům.

Vzhledem k tomu, že astma je u každého jiné, lékař vám může pomoci vytvořit personalizovaný plán léčby k dlouhodobé léčbě příznaků.

Léky na astma přicházejí v různých formách. Inhalátory umožňují vdechnout lék, takže jde okamžitě do plic. Některé léky na astma také přicházejí v perorální pilulce nebo injekční formě.

Léčba astmatu funguje tak, že uvolňuje svaly kolem dýchacích cest (bronchodilatancia) a snižuje hlen a otoky (protizánětlivé látky).

Existují čtyři hlavní typy léků:

 • Léky na rychlou úlevu jsou rychle působící a užívají se při prvních příznacích.
 • Kontrolní léky pracovat dlouhodobě na zvládnutí změn dýchacích cest, jako jsou otoky a hlen.
 • Kombinované léky jsou jak pro rychlou úlevu od příznaků, tak pro dlouhodobou léčbu astmatu.
 • Biologie jsou injekční léky, které se zaměřují na určité typy astmatu na buněčné úrovni. Zabraňují otoku dýchacích cest.

Odnést

Antihistaminika nejsou léčbou první volby astmatu. Alergické i nealergické astma se obvykle léčí kombinací rychlých úlevových a kontrolních léků, které otevírají dýchací cesty a snižují otoky a hlen.

Lidé s alergickým astmatem mohou mít také příznaky alergické rýmy, na kterou lze Benadryl použít. Užívání Benadrylu pro jiné příznaky alergie může poskytnout úlevu některým lidem s alergickým astmatem, ale nebude fungovat na základní příznaky astmatu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY