Med vs. cukr: Jaké sladidlo bych měl použít?

Med vs. cukr

Když si vaříte šálek horkého čaje, sáhnete po medu nebo cukru? Ačkoli oba mohou přidat sladkost vašemu nápoji, jejich nutriční výhody se liší.

Med i cukr jsou sacharidy složené především z glukózy a fruktózy. Používají se jako přísady do mnoha balených potravin a receptů. Obojí může při nadměrném užívání vést k nárůstu hmotnosti.

Pověst medu, že je zdravější, může mít nějaký základ, ale med není považován za zdravou potravinu. Co je tedy zdravější? Zde je to, co potřebujete vědět.

Základy medu

Včely používají nektar, který sbírají z květů, k výrobě medu. Tato hustá látka se obvykle konzumuje v tekuté formě a může mít barvu od světle žluté po tmavě hnědou.

Med se skládá především z vody a dvou cukrů: fruktózy a glukózy. Obsahuje také stopová množství:

 • enzymy
 • aminokyseliny
 • vitamíny skupiny B
 • vitamín C
 • minerály
 • antioxidanty

Mnohé z antioxidantů nalezených v medu jsou klasifikovány jako flavonoidy. Flavonoidy mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou poskytnout určité zdravotní výhody.

Přesné nutriční složení medu se liší v závislosti na jeho původu. Existuje více než 300 druhů medu, včetně:

 • vojtěška
 • divoká rostlina
 • tupelo
 • zlatý květ
 • eukalyptus

Každá odrůda medu má odlišnou barvu a chuť. Například pohankový med je oblíbený tmavý med známý svou sladovou chutí. Fireweed med je světlá odrůda, která má téměř průsvitnou barvu a má chuť podobnou čaji.

Bez ohledu na to, jaký druh preferujete, jakýkoli druh medu může zvýšit hladinu cukru v krvi.

Jaké jsou výhody medu?

Med má vyšší obsah fruktózy než glukózy. Fruktóza je sladší než glukóza, takže možná budete moci použít menší množství medu v jídle nebo pití, aniž byste museli obětovat sladkost. Stopové množství vitamínů a minerálů obsažených v medu může mít také další zdravotní přínosy.

Surový, nepasterizovaný med obsahuje stopová množství místního pylu, který může pomoci znecitlivit alergické reakce.

Med také poskytuje další zdravotní výhody:

 • Může pomoci zabíjet bakterie, protože má antimikrobiální vlastnosti.
 • Při použití jako mast ve formě gelu může pomoci podpořit hojení ran a drobných popálenin.
 • Může také pomoci zmírnit kašel a bolest v krku.

Celkově se med zpracovává méně než cukr. Vyžaduje pouze pasterizaci, aby byl připraven na stůl. Med lze konzumovat i syrový.

Má med nějaké nevýhody?

Přibližně 22 kalorií na čajovou lžičku má med vysoký obsah kalorií. Skládá se především z cukru a měl by být používán střídmě. To platí zejména, pokud máte zdravotní problémy, jako je cukrovka, srdeční onemocnění nebo obezita.

Med může být nebezpečný pro kojence mladší než jeden rok. To proto, že obsahuje bakteriální spory, které mohou způsobit botulismus u kojenců.

Kromě toho může lepkavost medu způsobit nepořádek pro domácnosti s malými dětmi.

Základy cukru

Cukr je tvořen kombinací glukózy a fruktózy, které se spojí a vytvoří sacharózu. Neobsahuje žádné přidané vitamíny ani živiny.

Kaloricky bohatý sacharid, cukr pochází z cukrové řepy a cukrové třtiny. Vyžaduje vícestupňové zpracování, než se z něj stane rafinovaný, granulovaný stolní cukr, který používáme nejčastěji.

Z mnoha různých druhů cukru se nejčastěji používá bílý, hnědý a surový cukr.

Hnědý cukr je kombinací bílého cukru a melasy a může mít nějaké stopové živiny. Používá se především při pečení.

Surový cukr je méně rafinovaná verze bílého cukru. Má světle hnědou barvu a obsahuje větší krystaly. Surový cukr se nutričně neliší od bílého cukru.

Mezi další druhy cukru patří práškový cukr, cukr turbinado a cukr muscovado.

Jaké jsou výhody cukru?

Jako sacharid je cukr potenciálním zdrojem rychlého paliva. Váš mozek potřebuje 130 gramů sacharidů denně, aby fungoval. Tato přirozeně se vyskytující látka má také nízký obsah kalorií, čajová lžička obsahuje asi 16 kalorií.

Bílý cukr má dlouhou trvanlivost a snadno se používá při pečení a vaření. Cukr je obvykle levný a snadno dostupný.

Má cukr nějaké nevýhody?

Jíst příliš mnoho cukru může zvýšit riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. Cukr je běžnou složkou mnoha zpracovaných potravin, takže ho můžete sníst více, než si uvědomujete. To může vést k nárůstu hmotnosti a obezitě.

Lidé s cukrovkou by si měli dávat pozor na spotřebu cukru, protože může způsobit prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.

Pokud se konzumuje ve větším množství, než vaše tělo potřebuje, může cukr poskytnout rychlý příval paliva následovaný prudkým poklesem energie. Cukr může být pro vaše tělo hůře stravitelný než med, protože neobsahuje enzymy.

Tipy, jak omezit sladidla

Mnoho lidí sáhne po cukru a medu ze zvyku. Zvykáme si na chuť našich nápojů a jídla a chybí nám ten nával sladkého, když se jich zříkáme. Spíše než úplné odstranění jednoho z nich může pomoci snížit příjem.

Zkuste místo plné porce použít půl lžičky medu do čaje nebo půl balíčku cukru do kávy. Stejný trik můžete zkusit se snídaňovými cereáliemi a jogurtem. Pokud při pečení používáte cukr, snížení množství o jednu třetinu může mít menší dopad na chuť, než byste čekali.

Zjistěte více: Jaká je zdravější náhrada cukru? Xylitol vs. Erythritol »

Sečteno a podtrženo

Tato dvě široce používaná sladidla mají velmi odlišné chutě a textury. Možná zjistíte, že si užíváte melasovou chuť a vlhkost hnědého cukru na pečení, a přesto dáváte přednost jemnosti medu na ranním toustu. Experimentování s každým a zároveň sledování množství, které používáte, vám může pomoci rozhodnout se, co je pro vás nejlepší.

Med může mít lepší opakování, ale jak med, tak cukr mohou mít při nadměrném používání negativní účinky na vaše zdraví. Máte-li cukrovku nebo srdeční onemocnění nebo máte obavy o řízení své hmotnosti, promluvte si se svým lékařem a dietologem o svých dietních potřebách. Mohou s vámi spolupracovat na vytvoření nejlepšího výživového plánu pro vás.

Pokračujte ve čtení: Jsou přírodní sladidla skutečně zdravější než cukr? »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY