Může krevní test diagnostikovat endometriózu?

V době zveřejnění ne. Nebo alespoň ne takovou, která dokáže endometriózu diagnostikovat sama.

“V současné době není klinicky používán krevní test pro diagnostiku endometriózy v tuto chvíli,” říká Monte Swarup, MD, OB-GYN, zakladatel předního zdravotnického informačního webu Vaginal Health Hub.

Existuje krevní test známý jako test CA-125, který dokáže otestovat biomarkery, které mají tendenci být vyšší u lidí s endometriózou než u lidí bez ní, říká Laura Purdy, MD, OB-GYN, hlavní lékařka ve Wisp, platformě telehealth. zaměřené na sexuální a reprodukční zdraví.

“Tyto biomarkerové krevní testy byly obecně shledány jako nedostatečné pro diagnostiku endometriózy, zejména ve srovnání s jinými diagnostickými metodami,” říká.

Co je test CA-125?

Test CA-125 kontroluje hladiny krevního proteinu známého jako CA-125.

Původně byl navržen tak, aby ověřil pravděpodobnost, že jednotlivec bude mít určité gynekologické rakoviny.

V některých případech mají lidé s endometriózou vyšší hladiny CA-125, takže to může být také použito k označení pravděpodobnosti jedince mít tento stav.

Ale test CA-125 nepřipadá v úvahu je to sám o sobě adekvátní diagnostický nástroj, říká Purdy.

Hladiny CA-125 mohou být také zvýšeny během menstruace, těhotenství a v přítomnosti jiných nerakovinných gynekologických stavů, vysvětluje Purdy.

Jinými slovy, endometrióza není jediným důvodem, proč mohou být hladiny CA-125 u jednotlivce vysoké.

Co říká výzkum?

Ačkoli se vědci shodují, že krevní test by byl levnější a méně invazivní diagnostický nástroj celkový závěr je, že žádný aktuálně dostupný test není dostatečně přesný, aby mohl být použit jako jediný diagnostický nástroj.

Jak se v současnosti endometrióza diagnostikuje?

Zlatým standardem pro diagnostiku endometriózy je laparoskopie.

Laparoskopie je minimálně invazivní chirurgický zákrok, který zahrnuje provádění malých řezů podél břicha, vysvětluje Swarup. Váš chirurg pak vloží malou trubici a kameru (známou jako laparoskop) do řezů a „hrabe se“.

Zde je cílem dobře si prohlédnout své vnitřnosti a zjistit, zda tam nejsou nějaké srůsty způsobené endometriózou, jizvy nebo jiné neobvyklé tkáně.

Pokud váš chirurg najde tkáně, u kterých má podezření, že souvisí s endometriózou, může odebrat vzorek tkáně (biopsii) pro další vyšetření.

Většina lidí může jít domů z laparoskopie ve stejný den. „Příští 2 dny se můžete cítit unavení a trochu bolestiví, ale většinu aktivit byste měli být schopni obnovit po 2 až 3 dnech,“ říká Swarup.

Někteří lékaři dávají přednost použití méně invazivních způsobů diagnostiky, jako je ultrazvuk nebo MRI.

Ultrazvuk využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu vnitřních struktur těla.

“Ultrazvuk může určit, zda máte endometriom, což je endometrióza vaječníků,” říká Heather Jeffcoat, lékařka fyzikální terapie, která se specializuje na sexuální dysfunkci a inkontinenci a autorka knihy “Sex Without Pain: A Self-Treatment Guide to the Sex”. Život, který si zasloužíš.”

Nemůže určit, zda máte endometriózu jinde v pánvi nebo břiše.

Podobně může MRI detekovat pouze endometriální výrůstky, které jsou hlouběji v těle nebo hlubokou infiltrující endometriózu.

Kdy byste se měli poradit s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem?

„Pokud se domníváte, že vaše příznaky mohou naznačovat endometriózu, vyhledejte lékaře ve vaší oblasti nebo prostřednictvím platformy telehealth,“ říká Purdy.

V ideálním případě poskytovatel, který se specializuje na péči o endometriózu informovanou o traumatu, dodává Jeffcoat.

Poté, co se o svých příznacích a obavách poradíte se zdravotníkem, „bude schopen určit nejlepší další kroky pro získání diagnózy a léčby, kterou potřebujete,“ říká Purdy.

Sečteno a podtrženo

Neexistuje krevní test, který by diagnostikoval endometriózu. V současné době je jediným způsobem, jak diagnostikovat endometriózu, chirurgický zákrok nazývaný laparoskopie.

Vy a váš lékař se můžete rozhodnout pro méně invazivní možnosti, jako je ultrazvuk a MRI, které nejsou bezpečné, ale mohou vám poskytnout další informace o vašem zdraví.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY