Nízký nosní most

Co je nízký nosní můstek?

Nosní můstek je kostnatá oblast v horní části nosu. Pokud máte nízký nosní můstek, je tato oblast plochá a nevyčnívá. Stupeň plochosti se může lišit v závislosti na osobě. Nízký nosní můstek je pro mnoho lidí asijského a afrického původu zcela normální.

Infekční onemocnění nebo genetická porucha mohou někdy způsobit nízký nosní můstek, kterému se také říká sedlový nos. Příčina je obvykle stanovena a léčena krátce po narození.

Rysy dítěte jsou při narození přirozeně nedostatečně vyvinuté. Časem může jejich nosní můstek získat normálnější vzhled.

Pokud máte vy nebo vaše dítě nízký nosní můstek, tento stav obvykle nenaruší dýchání. Pokud vám jeho vzhled vadí, můžete si nechat přetvořit nosní můstek plastickou chirurgií.

Nízký nosní můstek u dětí

Obličejové rysy kojenců a malých dětí jsou přirozeně nevyvinuté. Při absenci základního onemocnění se obličejové rysy vašeho dítěte budou vyvíjet a budou s jeho růstem výraznější.

Pokud má vaše dítě nízký nosní můstek, ale nemá žádné jiné příznaky nebo známky zdravotních problémů nebo genetických abnormalit, není obecně důvod k obavám. Pokud si nejste jisti, zda je tvar nosu vašeho dítěte normální, domluvte si schůzku s jeho dětským lékařem.

Nízký nosní můstek způsobený genetickými poruchami

Základní příčiny nízkého nosního můstku jsou přítomny při narození. Obvykle jsou diagnostikováni při narození nebo krátce po něm. Mezi základní příčiny patří genetické poruchy, vrozené vady a infekční onemocnění.

Abnormální geny, které se přenášejí z rodičů na jejich dítě, způsobují genetické poruchy. Tyto poruchy nejsou léčitelné. Následující genetické poruchy mohou způsobit nízký nosní můstek.

Cleidokraniální dysostóza

Cleidokraniální dysostóza způsobuje abnormální vývoj lebky a klíční kosti. Lidé s cleidokraniální dysostózou mohou mít nízký nosní můstek.

Williamsův syndrom

Williamsův syndrom je vývojová porucha, která postihuje mnoho oblastí těla. Je to způsobeno odstraněním genetického materiálu z chromozomu 7. Odstraněný materiál obsahuje více než 25 genů.

Williamsův syndrom způsobuje mírné až středně těžké mentální postižení, vývojová zpoždění a výrazné rysy obličeje. Williamsův syndrom také způsobuje kostní deformity jako nízký nosní můstek.

Downův syndrom

Downův syndrom je způsoben trizomií 21. To znamená, že každá buňka v těle má tři kopie chromozomu 21 místo obvyklých dvou kopií. Downův syndrom způsobuje mírné až středně těžké mentální postižení, vývojová zpoždění a neobvyklé rysy obličeje a těla.

Lidé s Downovým syndromem mají obvykle zploštělé rysy obličeje, které mohou zahrnovat nízký nosní můstek.

Nízký nosní můstek způsobený vrozenými vadami

Vrozené vady způsobené fetálním alkoholovým syndromem (FAS) mohou také způsobit nízký nosní můstek.

FAS je skupina vrozených vad, které může mít vaše dítě, pokud jste během těhotenství pili alkoholické nápoje. Šance na FAS jsou nejvyšší, pokud pijete alkoholické nápoje během prvního trimestru těhotenství.

FAS způsobuje:

 • problémy s nervovým systémem
 • růstové nedostatky
 • problémy s chováním
 • poruchy učení
 • abnormality obličeje

U některých dětí s FAS je pozorován nízký nosní můstek.

Nízký nosní můstek způsobený infekčním onemocněním

Infekční onemocnění je způsobeno získanou infekcí. Vrozený syfilis může způsobit nízký nosní můstek. Syfilis je sexuálně přenosná infekce (STI).

Pokud máte během těhotenství syfilis, můžete ho svému dítěti předat přes placentu. To se může také stát kontaktem s vaginálním kanálem během porodu.

Vrozený syfilis je závažná a potenciálně život ohrožující infekce u kojenců. Kojenci s vrozeným syfilisem jsou léčeni antibiotiky, aby infekci zabili. Léčba má však nízkou úspěšnost.

O 12,5 procenta kojenců s vrozeným syfilisem zemře, pokud se neléčí. Dítě, které přežije, může mít vážné zdravotní problémy. Ty mohou zahrnovat:

 • slepota
 • hluchota
 • neurologické problémy
 • kostní deformity jako nízký nosní můstek

Diagnostika základního problému

Pokud má lékař podezření, že tvar nosu vašeho dítěte je způsoben základním problémem, může nařídit testy k detekci genetických abnormalit nebo jiných zdravotních problémů. Testy mohou zahrnovat:

 • Rentgenové paprsky, abyste se podívali na strukturu nosu vašeho dítěte

 • chromozomové testy k detekci genetických abnormalit

 • krevní testy k detekci infekcí a kontrole hladin enzymů

Lze opravit nízký nosní můstek?

Nízký nosní můstek obecně nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Plastická chirurgie obvykle není nutná. Pokud nejste spokojeni se vzhledem nosu, promluvte si s plastickým chirurgem o tom, jak může plastická chirurgie přetvořit nosní můstek.

Výsledky chirurgického zákroku budou záviset na rovinnosti nosního můstku a dalších obličejových rysech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY