Obrázky různých typů psoriázy a ekzému

Psoriáza a ekzém jsou kožní onemocnění, která mají podobné příznaky, včetně podráždění kůže a zánětu. Některé druhy mohou způsobit změnu barvy nebo hyperpigmentaci pokožky.

Příznaky psoriázy a ekzému mohou vypadat stejně, ale mají různé příčiny. Psoriáza je autoimunitní stav, který způsobuje hromadění kožních buněk a jejich zánět. Ekzém je obvykle způsoben reakcemi na dráždivé látky, alergeny nebo spouštěče, jako je stres nebo dehydratace.

A ne vždy se objevují ve stejnou dobu. Zatímco psoriáza je častější, když jste dospělí, ekzém má tendenci se častěji objevovat u dětí.

Podívejte se do naší galerie níže, kde se dozvíte, jak rozpoznat různé typy psoriázy a ekzému – a jak je rozlišit na základě jejich jedinečných příznaků.

Obrázky psoriázy

Psoriáza je autoimunitní stav způsobený tím, že vaše bílé krvinky omylem napadají kožní buňky místo bakterií nebo jiných infekčních látek.

Existuje několik typů psoriázy:

 • Ložisková psoriáza má za následek skvrny zanícené, šupinaté kůže, které mají bílý nebo stříbrný vzhled. Má tendenci se objevovat na pokožce hlavy, kolenou nebo loktech.

 • Pustulární psoriáza se projevuje jako velké plochy načervenalé nebo nafialovělé zanícené kůže pokryté bílými puchýřky naplněnými hnisem. Nejčastěji se vyskytuje na nohou nebo rukou.

 • Inverzní psoriáza způsobuje zánět kůže, která vypadá leskle a červeně. Je to běžné v oblastech, jako je vaše podpaží a třísla.

 • Lupénka nehtů se projevuje jako rýhy nebo důlky, stejně jako znatelné změny barvy na nehtech rukou nebo nohou. Můžete také vidět, co vypadá jako krev pod nehty.

 • Guttátní psoriáza má za následek relativně malé skvrny, které vypadají růžově nebo fialově. Mají tendenci nevypadat tak šupinaté nebo tlusté jako jiné typy psoriázy. Obvykle se objeví na nohou, pažích nebo trupu.

 • Erytrodermická psoriáza způsobuje těžkou, spáleně vypadající kůži, která je rozšířená a může mít za následek odlupování velkých oblastí kůže. U tohoto typu můžete zaznamenat i horečku.

 • Psoriáza na hlavě se projevuje jako svědivé, šupinaté skvrny na pokožce hlavy, které mohou vypadat růžové, červené, tmavě hnědé nebo fialové.

Obrázky ekzému

Ekzém je kožní onemocnění, které je způsobeno reakcí na podráždění, alergen nebo jiný spouštěč.

Některé z nejběžnějších typů ekzému zahrnují:

 • Atopická dermatitida, nejběžnější typ ekzému, způsobuje velké, zabarvené vyrážky nebo shluky malých hrbolků, ze kterých může vytékat tekutina, pokud je příliš škrábete.

 • Kontaktní dermatitida způsobuje, že pokožka je podrážděná, červená a šupinatá poté, co jste vystaveni dráždivým látkám, jako jsou chemikálie nebo určité kovy. Puchýře plné tekutiny mohou unikat a zanechávat krusty.

 • Dyshidrotický ekzém má za následek svědivé puchýře naplněné tekutinou na nohou nebo rukou. Vaše kůže se také může stát šupinatou nebo popraskanou.

 • Seboroická dermatitida způsobuje mastné a šupinaté oblasti pokožky kolem pokožky hlavy, horní části zad nebo nosu, které se zbavují šupinek. Když se to stane malým dětem, říká se tomu kolébková čepice.

 • Neurodermatitida způsobuje šupinaté skvrny svědící kůže na mnoha částech vašeho těla, které mohou krvácet, pokud si je příliš poškrábete, a zvýšit tak riziko infekce.
 • Numulární ekzémvýsledkem jsou svědivé, šupinaté kulaté skvrny na kůži. Tento typ je běžný po kousnutí hmyzem nebo po reakci na dráždivé chemikálie.

 • Stasis dermatitida se projevuje jako svědivá, oteklá kůže kolem nohou. Je to zvláště běžné, pokud máte křečové žíly.
 • Ekzém na rukou způsobuje vyrážky, puchýře a popraskanou nebo zbarvenou kůži na rukou a zápěstích. Tento typ může být spojen s jedním z dalších typů, jako je atopická nebo kontaktní dermatitida.

Co způsobuje psoriázu a ekzém?

Psoriáza a ekzém mají různé příčiny, přestože mají velmi podobné příznaky.

Psoriáza

Psoriáza se stává, protože vaše imunitní systém napadá kožní buňky. Tyto kožní buňky se pak hromadí, protože jsou produkovány příliš rychle a tvoří kožní plaky.

Má se za to, že psoriáza je a genetický stav spojené se specifickým genem lidského leukocytárního antigenu.

Ekzém

Ekzém je obvykle vyvolán vystavením alergenu nebo dráždivé látce. Studie z roku 2020 naznačuje, že bakterie Staphylococcus aureus může způsobit atopickou dermatitidu. Ekzém však obvykle není spojen se základním stavem nebo poruchou.

Vědci si nejsou jisti zdrojem ekzému. Může se to stát několika členům rodiny a bylo spojeno s a gen zvaný filagrin který se používá k výrobě bílkovin. Neexistuje však přesný vzorec toho, jak se ekzém dědí nebo přenáší v rodinách.

Jak poznám, že mám psoriázu nebo ekzém?

Zde je několik tipů, jak rozlišit psoriázu a ekzém.

Psoriáza Ekzém
Běžné příznaky tlustá, vyvýšená, šupinatá kůže suchá, šupinatá, svědivá kůže
Barvy červená, fialová nebo bílá v závislosti na barvě pleti načervenalá nebo ztmavlá kůže v závislosti na barvě pleti
Odejde sám? ne (autoimunitní) pouze tehdy, když je spuštěna alergeny nebo dráždivými látkami a vy se jim vyhnete
Běžná místa kolena, pupek, lokty, chodidla, ruce, nohy a paže uvnitř paží nebo kolen, kde se ohýbají, obličej, krk a ruce

Kdy kontaktovat lékaře

Zvažte vyhledání lékařské pomoci, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • extrémní bolest, svědění nebo nepohodlí, které ztěžují spánek nebo každodenní úkoly
 • podrážděná místa na kůži, která se šíří daleko za místo, kde začínají
 • hnis, který vypadá jako bílý nebo zbarvený
 • krustování kolem starých puchýřů, které má za následek zjizvení nebo poškození kůže
 • časté vzplanutí příznaků
 • podráždění nebo záněty kůže, které se neléčí pomocí volně prodejných krémů nebo mastí
 • horečka spolu s kožními příznaky

Můžete také kontaktovat lékaře, pokud si všimnete příznaků poté, co jste měli sex s partnerem, který mohl obdržet diagnózu oparu, zejména pokud se příznaky objeví kolem vašich úst nebo genitální oblasti.

Odnést

Psoriáza a ekzém mohou mít podobné příznaky, ale existuje mnoho různých typů s příznaky, které se můžete naučit rozpoznat.

Kontaktujte lékaře, pokud máte časté a závažné vzplanutí těchto příznaků, které narušují vaši schopnost spát nebo vykonávat každodenní činnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY