Pochopení možností léčby cervikální radikulopatie

Cervikální radikulopatie je stav, kdy je podrážděný nervový kořen v páteři na krku. Tento stav se může časem zlepšit bez léčby, ale máte také mnoho možností nechirurgické léčby, které vám mohou pomoci.

Pokud jste někdy zažili bolest krku a paže spojenou s tím, co někteří nazývají „skřípnutý nerv“ na krku, máte vlastní zkušenost s cervikální radikulopatií.

Je to obvykle výsledek komprese nebo podráždění nervového kořene ve vaší páteři v oblasti krku, známé také jako krční páteř.

Mezi běžné příznaky patří bolestivé pohyby krku a svalové křeče, slabost nebo necitlivost. Někdy bude bolest vyzařovat i do jedné nebo obou paží.

Co je cílem léčby?

V ideálním případě léčba zmírní vaše příznaky, abyste se mohli cítit lépe a znovu se normálně pohybovat.

Podle Americké akademie ortopedických chirurgů (AAOS) většina lidí s cervikální radikulopatií dobře reaguje na konzervativní režim, který zahrnuje léky a fyzikální terapii, takže je pravděpodobné, že nebudete potřebovat operaci.

Volně prodejný lék

Váš lékař může doporučit začít s nesteroidním protizánětlivým lékem (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, ke zmírnění bolesti způsobené zánětem nebo podrážděním.

Komplikace a rizika

Někteří lidé se však mohou muset vyhýbat některým NSAID. Například ibuprofen může zvýšit vaše riziko srdečního infarktu nebo mrtvice a z dlouhodobého hlediska může přispívat k žaludečním vředům nebo krvácení, stejně jako k onemocnění ledvin.

Výhody

OTC léky jsou levnou a snadno dostupnou možností pro úlevu od bolesti.

Orální steroidy

Máte možnost krátkého cyklu perorálních kortikosteroidů ke snížení zánětu a otoku kolem postiženého nervu

Komplikace a rizika

Výzkum naznačuje, že je nepravděpodobné, že byste pociťovali nějaké závažné nežádoucí účinky z krátkého cyklu perorálních steroidů, zejména v nízké dávce. Můžete však zažít:

 • zvýšená chuť k jídlu
 • přibývání na váze
 • změny nálady

Výhody

Obecně se zvažují kortikosteroidy efektivní při snižování bolesti spojené s cervikální radikulopatií.

Epidurální injekce steroidů

Pokud máte přetrvávající bolesti a zvolíte injekci steroidů, lékař vám vstříkne léky do zad nebo krku jehlou. Tyto injekce mohou pomoci oddálit potřebu chirurgické opravy.

Komplikace a rizika

Ačkoli jsou považovány za bezpečné, můžete zaznamenat některé vedlejší účinky injekce steroidů, jako například:

 • bolest hlavy způsobená únikem míšního moku
 • nízký krevní tlak
 • krvácení v místě vpichu
 • infekce
 • poškození nervů v místě vpichu

Výhody

Injekce by měla snížit bolest a otok v oblasti se stlačeným nervem. Po injekci byste měli pociťovat určitou úlevu od bolesti, která by vám umožnila provádět vaše typické činnosti a případně se také zúčastnit cvičení fyzikální terapie.

Narkotika

Pokud pociťujete silnou, oslabující bolest v důsledku stlačeného nervu v krční páteři, může váš lékař zvážit předepsání narkotika

Komplikace a rizika

Odborníci obvykle odrazují od dlouhodobého užívání opioidů, protože existuje možnost vzniku závislosti a také možnost předávkování. Výzkum z roku 2019 naznačuje, že v některých případech může být lepší volbou včasný chirurgický zákrok.

Výhody

Výzkum také naznačuje, že opioidy mohou být účinné při kontrole tohoto druhu intenzivní bolesti, ačkoli léčba opioidy musí být pečlivě sledována.

Fyzikální terapie

Váš lékař vám může doporučit, abyste vyzkoušeli fyzikální terapii, protože mnoho lidí se zotavuje rehabilitací a bez operace. Kromě posilovacích a protahovacích cvičení se můžete naučit, jak upravit své aktivity, aby vám pomohly udržet a znovu získat funkci. Vaše rutina může také zahrnovat masáže a léky proti bolesti.

Měkký krční límec

Nošení měkkého polstrovaného krčního límce kolem krku je běžný způsob, jak nechat krk odpočinout a začít se hojit.

Komplikace a rizika

Krční límec je navržen pro krátkodobé použití, protože AAOS varuje, že dlouhodobé používání může vést ke snížení síly krčních svalů.

Výhody

Je to snadný, neinvazivní způsob, jak zabránit dalšímu poškození krku. Může vám také pomoci udržet správné držení krku, když spíte.

Protože jsou však studie o účinnosti měkkých cervikálních límců na cervikální radikulopatii smíšené, promluvte si s lékařem, než použijete měkký límec k léčbě vašich příznaků.

Chirurgická operace

Opět platí, že většina lidí s cervikální radikulopatií nebude potřebovat operaci. Ale operace, která zahrnuje postupy k odstranění kousku kosti nebo měkké tkáně, která může způsobovat tlak a bolest, by se mohla stát možností, pokud nechirurgická léčba problém nevyřeší.

Komplikace a rizika

Stejně jako u každé operace můžete zaznamenat komplikace z operace, jako je infekce, krvácení nebo reakce na anestezii. Další potenciální komplikace při operaci páteře se mohou lišit v závislosti na typu chirurgického zákroku, který podstoupíte.

Některé postupy vyžadují, aby váš chirurg přistoupil k páteři zepředu. Tento přední přístup, který se používá při postupech, jako je přední chirurgická diskektomie, může mimo jiné zvýšit možnost poškození jícnu, potíže s polykáním a dýchací potíže.

Výhody

Cílem operace je ulevit od bolesti krku, zlepšit stabilitu a vyrovnání páteře a zachovat rozsah pohybu v krku.

Domácí prostředky

Můžete také vyzkoušet několik jednoduchých věcí doma, abyste snížili příznaky způsobené cervikální radikulopatií:

 • horké nebo studené obklady ke snížení otoku

 • jemné protahování (ale nezapomeňte se poradit s lékařem)

 • zbytek
 • spaní se speciálním polštářem, který vám v noci drží krk na místě

Na co se zeptat svého lékaře

Poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že je bezpečné dělat určité věci, když se zotavujete z cervikální radikulopatie. Můžete se zeptat na:

 • Jakou váhu mohu zvednout?
 • Je bezpečné nosit určité předměty?
 • Jaké léky bych měl užívat?
 • Mohu cvičit, když se zotavuji? A pokud ano, co doporučujete?
 • Jak poznám, že musím podstoupit operaci?

Často kladené otázky

Zde jsou některé často kladené otázky o léčbě cervikální radikulopatie.

Musí každý s cervikální radikulopatií podstoupit léčbu?

Mnoho lidí léčbu vůbec nepotřebuje. Bolest se často zlepší a pak sama odezní.

Jaká je nejběžnější metoda léčby cervikální radikulopatie?

Váš lékař může doporučit vyzkoušet kombinaci léků proti bolesti a fyzikální terapie nebo jemných cvičení.

Mohou se mé příznaky zhoršit?

Někteří lidé pociťují okamžitý nástup bolesti a další příznaky, ale vaše příznaky se mohou časem vyvinout.

Pokud pociťujete bolest v krku, která vyzařuje do jedné nebo obou paží – a možná dokonce způsobuje svalovou slabost nebo necitlivost – možná se u vás rozvinula cervikální radikulopatie.

Okamžitě navštivte svého lékaře pro vyšetření a diagnózu, abyste mohli zahájit léčbu a zažít určitou úlevu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY