Pochopení, zda Parkinsonova nemoc způsobuje bolest

Ne každý s Parkinsonovou nemocí má stejné příznaky, ale většina lidí s Parkinsonovou nemocí pociťuje časté bolesti.

muž, který má bolesti zad z Parkinsonovy choroby
Nes/Getty Images

Parkinsonova nemoc (PD) je progresivní neurologická porucha. Prvními příznaky jsou často problémy s pohybem. Bolest je dalším častým příznakem.

V tomto článku se zabýváme typy bolesti spojené s PD a jak je zvládat.

Způsobuje Parkinsonova choroba bolest?

Lidé s Parkinsonovou nemocí pociťují různé fyzické, kognitivní a psychologické příznaky. Kromě těchto příznaků je také velmi běžné, že lidé s PD pociťují bolest.

Chronická bolest je dvakrát častější u lidí s PD než u lidí, kteří PD nemají. Více než 80 % lidí s PD uvádí, že trpí bolestí, podle Parkinsonovy nadace.

Lidé s PD mají tendenci pociťovat bolest na stejné straně těla, kde se objevil jejich první příznak. Je běžné, že někdo, kdo si zpočátku všiml mírného chvění nebo zvláštního pocitu v levé paži, má nakonec více příznaků na levé straně. Bolest obecně zůstává na stejné straně nebo oblasti těla, kde vznikla.

Jaké typy bolesti může způsobit Parkinsonova choroba?

Když člověk cítí bolest, nervy v kůži, kloubech a vnitřních orgánech vysílají signály bolesti do jeho mozku. U lidí s PD zachycuje jejich mozek tyto signály různými způsoby.

Neurologické změny v těle mohou vysílat signály do mozku, že existuje bolest. Tyto signály bolesti mohou ztížit účinnou léčbu příznaků u lidí s PD. Je důležité porozumět příčině bolesti, abyste pomohli zvládnout příznaky.

I když existuje řada příznaků, které může osoba s PD pociťovat, existují čtyři primární typy bolesti spojené s onemocněním.

Centrální bolest

Centrální bolest může být nejasně nepříjemný pocit, včetně příznaků jako:

  • bolest břicha
  • reflux
  • dušnost
  • pocit zrudnutí

Téměř 10 % lidí s PD má centrální bolest, odhaduje Parkinsonova nadace. Někteří lidé pociťují bolest na více místech současně. Lidé s PD to často popisují jako bolest těla nebo bolest celého těla.

Dystonická bolest

Dystonie je bolestivá svalová křeč, která způsobuje kroucení nohou, prstů nebo rukou. Téměř 50 % lidí s PD to zažije v určité fázi onemocnění.

Dystonie se často vyskytuje v časných ranních hodinách. Obvykle postihuje krk, obličej nebo hrdlo.

Muskuloskeletální bolest

Častá je bolest svalů nebo kostí. Prožívá ji až 75 % lidí s PD. Souvisí s dalšími muskuloskeletálními příznaky, jako jsou:

  • tuhost
  • ztuhlost
  • snížený pohyb
  • artritida

Častá je také bolest kloubů, zejména v jednom rameni. Lidé mohou obdržet diagnózu problémů se zmrzlým ramenem nebo rotátorovou manžetou. Někdy to může vést k nutnosti chirurgického zákroku.

Neuropatická bolest

Změny v držení těla, stejně jako dystonie, mohou poškodit nervy. Když dojde k poškození nervu, může dojít k radikulární bolesti. Je to ostré, jako pichlavý nebo ohnivý pocit, spíše než tupá bolest.

Běžným typem neuropatické bolesti je ischias. Je to cítit v dolní části zad a po noze.

Jiné příznaky

Ačkoli existuje mnoho typů bolesti, některé další příznaky, které mohou lidé s PD zažít, zahrnují:

Bolesti hlavy

Lidé s PD občas pociťují bolesti hlavy, což může být vedlejší účinek léků na PD.

Většinu času, volně prodejné (OTC) léky proti bolesti mohou pomoci zmírnit bolest hlavy. Ale někdy mohou bolesti hlavy trvat déle nebo je nezmírní OTC léky proti bolesti.

Přestože se bolest hlavy může zdát běžná, je důležité tyto příznaky probrat se svým lékařem. Mohou zajistit, aby další léky na předpis byly rozmístěny, aby pomohly zmírnit případné vedlejší účinky.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je neurologická porucha. Lidé to často popisují jako pocit, jako by měli v nohách pichlavé pocity, jako by je někdo přilepil špendlíky.

Nepohodlí, které lidé pociťují, není jen vzrušující, ale může také stimulovat impuls k pohybu nohou, když by jinak byly v klidu, například při relaxaci nebo ležení v posteli. To může ztěžovat odpočinek.

Léky mohou léčit příznaky syndromu neklidných nohou.

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají bolest způsobenou Parkinsonovou chorobou?

Bolest spojená s PD je často přehlížena, zejména na začátku. Může však mít významný dopad na kvalitu vašeho života.

Protože existuje celá řada příčin různých typů bolesti, je důležité, aby váš lékař pochopil, co je příčinou bolesti, aby mohl pomoci léčit a zmírňovat příznaky.

Často kladené otázky

Co způsobuje Parkinsonovu nemoc?

Přesná příčina PD není plně známa, i když může mít jak genetickou, tak environmentální složku.

Osoba, která má PD, zažívá ztrátu nervových buněk, které kontrolují dopamin, což je chemická látka, která pomáhá kontrolovat pohyb v těle.

PD není fatální, ale může způsobit vážné příznaky, které narušují každodenní aktivity, pohyb a mobilitu.

Jak se Parkinsonova nemoc diagnostikuje?

Neexistuje jediný test, který by dokázal diagnostikovat PD. Lékař, který se specializuje na neurogenerativní stavy, obvykle stanoví diagnózu PD na základě vašich příznaků, anamnézy a výsledků fyzického a neurologického vyšetření.

Existuje lék na Parkinsonovu chorobu?

V současné době neexistuje žádný lék na PD, ale existují způsoby, jak zvládnout příznaky pomocí léků a terapií zmírňujících bolest.

Parkinsonova nemoc (PD) je progresivní neurologická porucha. Jeho prvními příznaky jsou obvykle problémy s pohybem.

Ačkoli ne každý má stejné příznaky, více než 80 % lidí s PD uvádí, že pociťují bolest. Ve skutečnosti lidé s PD uvádějí bolest jako vedlejší účinek, který nejvíce mění život, a jako součást stavu, která způsobuje největší narušení kvality jejich života.

I když neexistuje žádný lék na PD, její příznaky lze zvládnout. Můžete pracovat se svým zdravotním týmem, abyste zjistili příčinu své bolesti s PD. Mohou poskytnout léčbu, která nabízí úlevu a zlepšuje kvalitu vašeho života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY