Příznaky diabetické periferní neuropatie

Co je diabetická periferní neuropatie?

Diabetická periferní neuropatie je stav způsobený dlouhodobě vysokou hladinou cukru v krvi, která způsobuje poškození nervů. Někteří lidé nebudou mít žádné příznaky. Ale pro ostatní mohou být příznaky oslabující.

60 až 70 procent lidí s diabetem má nějakou formu neuropatie Národní institut diabetu a onemocnění trávicího traktu a ledvin.

Periferní neuropatie, nejběžnější forma diabetické neuropatie, postihuje nohy, chodidla, prsty, ruce a paže.

Mnoho lidí neví, že mají cukrovku. Lidé, kteří si cukrovku neuvědomují, nemusí vědět, co způsobuje některé neobvyklé pocity, které zažívají.

Co způsobuje poškození nervů?

Poškození nervů je důsledkem vysokých hladin glukózy v krvi po dlouhou dobu. Není zcela jasné, proč vysoké hladiny glukózy poškozují nervy.

Při poškození nervových vláken může hrát roli řada faktorů. Jednou z možných součástí je podle Mayo Clinic složitá souhra mezi krevními cévami a nervy.

Mezi další faktory patří vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu a zánět nervů.

Diabetická periferní neuropatie se obvykle nejprve objeví na chodidlech a nohou a později se může objevit na rukou a pažích.

Pocit necitlivosti

Častým příznakem diabetické periferní neuropatie je necitlivost. Někdy můžete při chůzi necítit nohy.

Jindy vás budou brnět nebo pálit ruce nebo nohy. Nebo se můžete cítit, jako byste měli na sobě ponožku nebo rukavici, když ji nemáte.

Vystřelující bolest

Někdy můžete pociťovat náhlou ostrou bolest, která se cítíte jako elektrický proud. Jindy můžete cítit křeče, jako když svíráte něco jako stříbro.

V důsledku diabetické periferní neuropatie můžete také někdy neúmyslně upustit předměty, které držíte.

Ztráta rovnováhy

Chůze s kolísavým pohybem nebo dokonce ztráta rovnováhy může být důsledkem diabetické periferní neuropatie. K tomu často pomáhá nošení ortopedické obuvi.

Ztráta koordinace je běžným příznakem diabetické periferní neuropatie. Svalová slabost často postihuje kotník, což může ovlivnit vaši chůzi. Necitlivost v nohou může také přispět ke ztrátě rovnováhy.

Moje noha vypadá legračně

Vaše noha může začít vypadat zdeformovaná. Je to důsledek neobvyklých přesunů hmotnosti způsobených abnormální chůzí a ztrátou nervové funkce, která může ovlivnit svaly.

Jeden typ deformace se nazývá kladívkový prst. Vyskytuje se, když se jeden ze tří prstů mezi palcem a malíčkem v kloubech deformuje.

Proč mě bolí?

Můžete si začít všímat vředů nebo puchýřů na nohou, které si nedokážete vysvětlit. Mohlo se stát, že jste si ublížili a v tu chvíli jste to necítili.

Někdy necítíte bolest nebo zranění kvůli poškození nervů. To může být velmi nebezpečné. Můžete se například opařit horkou vodou, protože nejste schopni cítit reakci bolesti na teplo.

Teplý a studený

Diabetická periferní neuropatie může také vyústit v přehnané pocity. Když držíte šálek teplé kávy, může vám být bolestně horko. Může to také bolet, když se vás dotkne osoba se studenýma rukama. A vaše ruce nebo nohy mohou být horké nebo studené bez zjevného důvodu.

Když bolest ovlivňuje spánek

Diabetická periferní neuropatie se často zhoršuje v noci. Můžete bolet natolik, že i prostěradlo je velmi těžké a bolestivé. To může ztížit usínání nebo spát celou noc.

Opatruj se

Měli byste být schopni zvládnout svůj stav spoluprací se svým poskytovatelem zdravotní péče a užíváním správných léků.

Omezte alkohol a vyhněte se tabáku, pokud máte diabetickou periferní neuropatii. Tyto látky mohou zhoršit příznaky.

Dobrá výživa je důležitá, protože nedostatek vitamínů může stav zhoršit. Ti, kteří užívají metformin, by si měli promluvit se svým lékařem o doplňku vitamínu B-12.

Nekontrolované rány mohou potenciálně vést k infekcím, které se někdy mohou rozšířit do kostí. A infekce v kostech může vést k amputaci nohou a prstů.

Ujistěte se, že pravidelně navštěvujete svého lékaře a okamžitě se postarejte o jakékoli vředy, které si všimnete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY