Průvodce diskusí pro lékaře: Nejčastější otázky, které je třeba položit každému lékaři PsA

Psoriatická artritida (PsA) je dlouhodobý stav, který v současné době není vyléčitelný. Pravidelná léčba je nezbytná pro minimalizaci příznaků a vzplanutí onemocnění a také pro zastavení progrese onemocnění.

Léčba je vyhledána především u dvou typů lékařů: dermatologů a revmatologů. První z nich se zabývá aktuálními (kožními) symptomy, zatímco druhý pomáhá léčit základní příčiny onemocnění. Abyste se ujistili, že dostanete nejúčinnější možnou léčbu, zvažte následující otázky.

Dermatolog

Dermatolog léčí přes 3000 typů onemocnění kůže, sliznic, nehtů a vlasů. Mezi ně patří psoriáza. I když ne všechny případy PsA jsou způsobeny psoriázou, nadace Arthritis Foundation odhaduje, že asi 30 procent lidí s tímto onemocněním kůže vyvine PsA. Většina lidí s PsA má kožní příznaky před bolestí kloubů. Takoví mohou těžit z dermatologických ošetření jejich pokožky.

Jak víte, že mám PsA?

Dermatolog nemůže diagnostikovat PsA. Pokud však trpíte lupénkou, občas se vás zeptají na další příznaky, jako je bolest a ztuhlost kloubů. To mohou být indikátory, že onemocnění postoupilo do PsA.

PsA je klasifikován jako autoimunitní onemocnění. Taková onemocnění způsobují, že imunitní systém napadá sám sebe — v případě artritidy to znamená, že vaše tělo napadá zdravé kožní tkáně a klouby. To také způsobuje rozsáhlý zánět na postižených místech, což má za následek bolest.

Pokud má váš dermatolog podezření na PsA, pravděpodobně vás pošle k revmatologovi k dalšímu testování.

Pokud mám PsA, musím přesto navštívit dermatologa?

To do značné míry závisí na příčině vašeho stavu a také na jeho příznacích. Protože neexistuje jediná známá příčina PsA (a autoimunitních onemocnění obecně), je obtížné takové stavy diagnostikovat. Pokud jste však měli psoriázu před diagnostikou PsA nebo máte kožní příznaky, budete stále muset navštívit dermatologa pro léčbu vyrážek, lézí a problémů s nehty. Zatímco revmatolog pomáhá léčit PsA interně, nespecializují se na zvládání aktuálních příznaků.

Jak pomůžete mému PsA?

Váš dermatolog vám pomůže léčit příznaky PsA na kůži a nehtech. Ošetření se provádí v ambulantních zařízeních. V některých případech může mast na předpis pomoci zmírnit svědivé, šupinaté kožní vyrážky. Složitější příznaky mohou vyžadovat světelnou terapii prováděnou v ordinaci dermatologa. Váš dermatolog vám také pomůže léčit a předcházet infekcím, které se mohou objevit z otevřených lézí.

Revmatolog

Revmatolog je typ lékaře, který se dívá na nemoci zevnitř těla. Specializují se na revmatická onemocnění — mezi ně patří autoimunitní a muskuloskeletální onemocnění. U pacientů s PsA je revmatolog nezbytný pro správnou diagnostiku a léčbu tohoto stavu. To pomáhá minimalizovat škodlivé účinky PsA a zároveň zlepšuje kvalitu života.

Jak zjistíte, zda mám PsA?

PsA může napodobovat jiné typy onemocnění, jako je revmatoidní artritida (RA). Proto je testování nezbytné. Krevní test na revmatoidní faktor (RF) může určit, zda vaše artritida souvisí s RA nebo PsA. Pokud máte PsA, bude RF test na RA negativní.

Kromě krevního testu provede revmatolog fyzikální vyšetření, aby se podíval na zánět v konkrétních kloubních oblastech. Mohou také shromažďovat kloubní tekutiny.

Vaše záznamy jsou také nezbytné pro přesnou diagnózu PsA. To zahrnuje informace od vašeho primárního lékaře, dermatologa a dalších lékařských odborníků, kteří dosud léčili vaše příznaky.

Jaký typ léčby dostanu?

Revmatolog léčí PsA interně. Léky jsou předepisovány ke snížení zánětu, zatímco jiné pomáhají zabránit tělu v napadání zdravých buněk a tkání. Patří mezi ně nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), biologická léčiva a chorobu modifikující antirevmatika (DMARD). V závislosti na závažnosti vašeho stavu možná budete potřebovat kombinaci těchto léků.

Jak dlouho léčba trvá?

Vzhledem k tomu, že PsA je chronické onemocnění, budete se léčit po neomezenou dobu. Progrese onemocnění je nejúčinněji zastavena, čím dříve je diagnostikována a léčena. Včasná léčba snižuje škodlivý zánět.

Typ léčby a její časová osa závisí také na tom, jak závažný je váš stav. Těžké formy PsA vyžadují agresivnější léčbu, zatímco mírnější případy s malým počtem vzplanutí mohou vyžadovat méně léků.

Musím navštívit nějaké další specialisty?

Při kožních problémech souvisejících s PsA se doporučuje dermatolog. Také, pokud máte příznaky nehtů související s distálním PsA, může vám pomoci dermatologická léčba.

Kromě dermatologa můžete také obdržet doporučení k fyzioterapeutovi, pokud vaše onemocnění pokročilo. Fyzikální terapie může pomoci předcházet invalidizujícím účinkům PsA.

Otevřená komunikace se všemi lékaři PsA

Obecně platí, že budete muset sdílet všechny léčebné plány s každým z lékařů, se kterými se setkáte v léčbě PsA. To nejen zajišťuje, že se léčebné postupy vzájemně doplňují, ale také pomáhá předcházet možným lékovým interakcím. Nepředpokládejte, že jen proto, že vaši lékaři vědí, že navštěvujete jiné specialisty, znají přesnou léčbu, kterou dostáváte. Ujistěte se, že všechny své plány sdělujete přímo tím, že si budete uchovávat své vlastní záznamy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY