Pseudoangiomatózní stromální hyperplazie (PASH)

Co je PASH?

Pseudoangiomatózní stromální hyperplazie (PASH) je vzácná, benigní (nerakovinná) léze prsu. Může se prezentovat jako hustá hmota, kterou lze pouze někdy nahmatat při palpaci prsu. Tato hmota je způsobena přemnožením myofibroblastických buněk. Jedná se o křížence mezi buňkami nacházejícími se v pojivových tkáních a buňkami nacházejícími se v hladkých svalech. I když není častý, PASH se může projevit také závažným zvětšením prsou.

I když PASH vytvoří hmatatelnou hmotu, je často bezbolestný. To je důvod, proč je tento stav obvykle zjištěn náhodně, například při rutinním mamografu.

PASH postihuje většinou ženy a může se objevit v jakémkoli věku, ale obecně se vyskytuje u žen během premenopauzálních nebo perimenopauzálních let.

Příznaky PASH

V některých případech je hmota PASH mikroskopická a nevyvolává žádné příznaky. PASH se však může prezentovat i jako větší hmota. Když je hmota cítit, je obvykle pevná a pohyblivá.

Jeden studie poznamenal, že pouze jedna třetina lidí s PASH zažije bolest. Osm procent zkoumaných subjektů mělo také krvavý výtok z bradavek.

Příčiny PASH

Příčina PASH není známa, ale odborníci se domnívají, že může existovat hormonální souvislost. Výzkum publikovaný v časopise Moderní patologie zjistili, že 62 procent subjektů studie byly premenopauzální ženy a 73 procent subjektů užívalo perorální antikoncepci nebo hormonální substituční terapii. V jiném studie90 % zkoumaných subjektů bylo premenopauzálních nebo perimenopauzálních.

Existuje souvislost s rakovinou?

Podle výzkumu z Mayo Clinic je odpověď ne. Ve skutečnosti studie zjistila, že ženy s PASH měly nižší riziko rakoviny prsu, ačkoli nemohou vysvětlit proč. Studie sledovala více než 9 000 biopsií provedených u žen s nezhoubným onemocněním prsu. Zatímco ženy s PASH měly tendenci být mladší než ostatní subjekty studie, tyto dvě skupiny měly podobnou rodinnou anamnézu, pokud jde o rakovinu prsu.

Diagnostika PASH

V mnoha případech je PASH diagnóza, která je stanovena náhodně. Diagnóza se často vyskytuje, když žena podstupuje rutinní mamograf nebo podstupuje biopsii prsu pro jiné onemocnění prsu, jako je fibroadenom. (Fibroadenom je další typ bezbolestné bulky v prsu, kterou lze zaměnit s PASH.)

Kdykoli se objeví bulka v prsu, je nejlepší se poradit se svým lékařem. Váš lékař může nařídit další zobrazovací testy, jako je ultrazvuk nebo MRI. Váš lékař může také navrhnout, abyste podstoupili biopsii jádrové jehly. Jedná se o proceduru, která se obvykle provádí pomocí lokálního anestetika k znecitlivění oblasti, při které se do prsu zavede dutá jehla k odstranění tkáně pro odběr vzorků. Vzorek je poté odeslán do laboratoře k vyhodnocení a definitivní diagnóze.

Odstranění PASH

U PASH mas, které nevyvolávají příznaky, může váš lékař doporučit přístup vyčkávání a sledování. Masy mají tendenci časem růst a doporučuje se pravidelné sledování (často s mamografií).

Některé ženy mohou preferovat odstranění hmoty. To může být dobrá volba, pokud máte v rodinné anamnéze rakovinu prsu, pokud je masa velká a způsobuje příznaky, nebo pokud vás to jen obecně zneklidňuje. To se obvykle provádí prostřednictvím lumpektomie. Lumpektomie je chirurgické odstranění hmoty a některé okolní tkáně. Zákrok se provádí v celkové anestezii, většinou ambulantně.

I po odstranění se může PASH vrátit. Až 7 procent lidí bude mít recidivu PASH. Chirurgové často vyříznou široký okraj zdravé tkáně kolem hmoty, aby zabránili opětovnému růstu.

Outlook pro PASH

PASH je vzácný stav. Výzkum z časopisu Péče o prsa konstatuje, že od konce 80. let, kdy byly poprvé identifikovány, bylo hlášeno méně než 200 případů. Je obecně neškodný a asymptomatický.

Vzhledem k tomu, že tento stav může napodobovat rakovinu prsu, stejně jako nerakovinné hrudky prsu, jako jsou fibroadenomy, vyžaduje vyšetření, hodnocení a sledování. Při prvním zjištění bulky v prsu si domluvte schůzku se svým lékařem a dodržujte doporučené pokyny pro mamografii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY