Renální žilní trombóza (RVT)

Co je trombóza ledvinových žil?

Renální žilní trombóza (RVT) je krevní sraženina, která se vyvíjí v jedné nebo obou renálních žilách. Existují dvě ledvinové žíly – levá a pravá – které jsou zodpovědné za odvádění krve zbavené kyslíku z ledvin.

Trombóza ledvinových žil není častá a může způsobit vážné poškození ledvin a další život ohrožující poranění. U dospělých se vyskytuje častěji než u dětí.

Příznaky trombózy ledvinových žil

Příznaky malé renální krevní sraženiny jsou minimální, pokud vůbec nějaké. Některé z nejčastějších příznaků jsou:

 • snížený výdej moči
 • bolest dolní části zad

 • krvavá moč

Krevní sraženina v plicích je také možným příznakem závažnějších případů. Pokud se kousek trombózy ledvinové žíly odlomí a putuje do plic, může způsobit bolest na hrudi, která se zhoršuje s každým nádechem.

Příznaky RVT u dospívajících

U dětí je RVT velmi vzácné, ale může se to stát. Případy adolescentní RVT způsobují více náhlých příznaků. Za prvé, mohou pociťovat bolesti zad a nepohodlí za spodními žebry. Další příznaky mohou zahrnovat:

 • bolest v kyčlích
 • snížená moč
 • krvavá moč

 • horečka
 • nevolnost
 • zvracení

Rizikové faktory RVT

Krevní sraženiny často vznikají náhle a nemají jasnou příčinu. Existují určité faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku těchto typů sraženin. Mezi rizikové faktory patří:

 • dehydratace, zvláště ve vzácných případech RVT u kojenců

 • perorální antikoncepce nebo zvýšená estrogenová terapie

 • nádory

 • trauma nebo poranění zad nebo břicha

S trombózou renálních žil jsou spojeny i další zdravotní stavy, včetně dědičných poruch srážlivosti krve. Nefrotický syndrom – porucha ledvin, která způsobuje, že tělo uvolňuje nadbytek bílkovin v moči – může u dospělých vést k RVT. Je to obvykle důsledek nadměrného poškození krevních cév v ledvinách.

5 diagnostických testů na trombózu renální žíly

1. Analýza moči

K identifikaci základní příčiny RVT a detekci problémů s ledvinami lze použít test moči nazývaný analýza moči. Pokud vaše analýza moči ukazuje nadbytek bílkovin v moči nebo nepravidelnou přítomnost červených krvinek, můžete mít RVT.

2. CT vyšetření

Váš lékař může použít tento neinvazivní zobrazovací test k pořízení jasných a detailních snímků vnitřku břicha. CT vyšetření může pomoci odhalit krev v moči, masy nebo nádory, infekce, ledvinové kameny a další abnormality.

3. Dopplerovská ultrasonografie

Tato forma ultrazvukového zobrazování může vytvářet obrazy průtoku krve a může nakonec pomoci odhalit nepravidelný krevní oběh do renální žíly.

4. Venografie

Váš lékař provede rentgenové snímky ledvinových žil ve venografii. Jedná se o použití katetru k vstříknutí speciálního barviva do žil. Lékař pomocí rentgenu uvidí, jak obarvená krev proudí. Pokud je tam krevní sraženina nebo ucpání, ukáže se to na zobrazení.

5. MRI nebo MRA

Magnetická rezonance (MRI) je test využívající pulsy rádiových vln k vytvoření snímků orgánů a vnitřní struktury těla. Používá se především k detekci nádorů, vnitřního krvácení, infekcí a arteriálních problémů.

Angiogram magnetické rezonance (MRA) se na druhé straně používá k zobrazení vnitřku vašich krevních cév a žil. Tento test může pomoci identifikovat a diagnostikovat krevní sraženiny a zkontrolovat aneuryzmata.

Možnosti léčby trombózy ledvinových žil

Léčba RVT závisí na závažnosti sraženiny, včetně toho, jak velká je a zda jsou sraženiny v obou renálních žilách. V některých případech malých krevních sraženin vám lékař může doporučit odpočinek, dokud se vaše příznaky nezlepší a RVT sama nezmizí.

Léky

Nejběžnější formou léčby jsou léky, které dokážou sraženiny rozpustit nebo zabránit jejich tvorbě. Léky na ředění krve (antikoagulancia) jsou určeny k prevenci krevních sraženin a mohou být nejúčinnějším způsobem prevence nových sraženin. Trombolytické léky lze také použít k rozpuštění existujících sraženin. Některé z těchto léků jsou distribuovány pomocí katétru zavedeného do renální žíly.

Dialýza

Pokud RVT způsobila rozsáhlé poškození ledvin a selhání ledvin, možná budete muset dočasně podstoupit dialýzu. Dialýza je léčba, která pomáhá vrátit funkce ledvin k normálu, pokud přestanou účinně fungovat.

Chirurgická operace

Pokud se vaše RVT stane závažnou, možná budete muset podstoupit operaci k odstranění sraženin z renální žíly. Ve vzácných případech, a pouze v případě komplikací, budete muset ledvinu odstranit.

Prevence trombózy ledvinových žil

Pro tento stav neexistuje žádná specifická metoda prevence, protože může být způsobena různými stavy. Jednou z nejjednodušších věcí, které můžete udělat, je zůstat hydratovaný a pít vodu, abyste snížili riziko vzniku krevních sraženin.

Pokud máte poruchu srážlivosti krve a již vám byly předepsány léky na ředění krve, zachování vašeho léčebného plánu může také zabránit RVT. Odchylka od předepsaného léčebného plánu může zvýšit riziko komplikací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY