Revmatoidní artritida: Jak se vyrovnat s nespavostí a problémy se spánkem

Revmatoidní artritida a spánek

Revmatoidní artritida (RA) může ovlivnit mnoho částí vašeho těla a zdraví. Mnoho lidí, kteří mají RA, má neustálou bolest nebo nepohodlí. V kombinaci se stresem spojeným se zvládáním vašeho stavu to může vést k problémům se spánkem.

Přečtěte si o některých způsobech, jak může RA ovlivnit spánek. A vyzvedněte si nějaké strategie, které vám mohou pomoci v noci lépe spát.

Důležitost zavřených očí

Spánek je nezbytný pro dobré fyzické i duševní zdraví. Během spánku váš imunitní systém produkuje ochranné chemikálie, které pomáhají bojovat s infekcí. Pokud nemáte dostatek zavřených očí, váš imunitní systém nemůže tuto důležitou funkci vykonávat. Je obzvláště důležité mít dostatek spánku, pokud máte RA, protože váš imunitní systém je již ohrožen.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí povzbudit dospělé, aby usilovali o sedm až osm hodin spánku za noc. Když jsou vaše klouby oteklé a bolavé, může být těžké tento cíl zasáhnout. Může být obtížné najít pohodlnou polohu, usnout nebo zůstat spát až do rána.

Léky mohou hrát roli

Bolest kloubů je pouze jednou z výzev, kterým můžete čelit. Některé léky používané k léčbě RA mohou zvýšit riziko problémů se spánkem.

Například vám může lékař předepsat kortikosteroidy ke snížení zánětu v kloubech. Tyto léky mohou zvýšit riziko poruch spánku a narušit váš spánkový cyklus. Na druhou stranu, některé léky proti bolesti mohou způsobit, že se během dne budete cítit ospalí. Můžete být v pokušení si zdřímnout, ale příliš mnoho denního odkládání může ztížit noční spánek.

Podnikněte kroky ke zlepšení spánku

Pokud vám spánek připadá jako boj, poraďte se se svým lékařem.

Úprava vašich návyků léčby a životního stylu může být na místě. Zavedení lepších návyků před spaním, zdravá strava a pravidelné cvičení vám může pomoci užít si kvalitnější spánek.

Zeptejte se svého lékaře na své léky

Pokud máte podezření, že vaše léky narušují váš spánek, promluvte si se svým lékařem. Mohli by vám předepsat jiný lék, abyste to zkusili. Nebo můžete být nabádáni, abyste své drogy brali v různou denní dobu. Například užívání protizánětlivých léků proti bolesti během dne a narkotických léků proti bolesti v noci může zmírnit vaše problémy se spánkem.

Vždy se poraďte se svým lékařem, než změníte rutinu užívání léků. Užívejte všechny léky podle předpisu.

Praktikujte zdravé spánkové návyky

Konzistentní plán spánku je klíčem k dobrému nočnímu odpočinku. Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Vytvořte si večerní rutinu, která vám pomůže uvolnit se, když se blíží čas spánku. Můžete začít vypnutím počítačů a dalších jasných obrazovek. Pak si dejte relaxační koupel, poslouchejte uklidňující hudbu, pište si do deníku nebo chvíli meditujte. Dejte si alespoň hodinu na odpočinek, než narazíte na seno.

Upravte svůj jídelníček

Častým příznakem RA je únava. Možná zjistíte, že sáhnete po kofeinových nápojích, abyste se povzbudili. Abyste se vyhnuli nespavosti v noci, omezte tyto povzbuzující nápoje na ráno.

Je také důležité vyhnout se konzumaci velkých jídel nebo pití alkoholu příliš blízko před spaním. Zpočátku se můžete cítit ospalí, ale mohou snížit kvalitu vašeho spánku po celou noc. Zvažte lehkou večeři a vyhýbejte se alkoholu před spaním.

Cvičit pravidělně

Jemné cvičení může pomoci uvolnit vaše tělo, zmírnit bolest a zlepšit váš spánek. Váš lékař nebo fyzioterapeut vám může pomoci vytvořit fitness rutinu, která je pro vás bezpečná a pohodlná. Pravidelné aerobní cvičení, jako je chůze nebo plavání, je nezbytné pro dobré zdraví. Do svého rozvrhu byste také měli zařadit aktivity na posílení svalů a strečink. Například tai chi se vám může hodit.

Užijte si sladší sny

Bolest a léčba související s RA mohou ovlivnit vaši schopnost spát. Stejně tak stres ze zvládání chronického onemocnění.

Naštěstí můžete podniknout kroky ke zlepšení spánku. Poraďte se se svým lékařem o svých lécích. Dodržujte pravidelný spánkový režim. Zaveďte si uklidňující rutinu před spaním. Jezte dobře vyváženou stravu. A pravidelně cvičit. Tyto strategie vám mohou pomoci získat více a kvalitnější spánek a poskytnout vám odpočinek, který potřebujete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY