Skenování vyprázdnění žaludku

Co je skenování vyprazdňování žaludku?

Skenování vyprazdňování žaludku je také známé jako studie nebo test vyprázdnění žaludku. Tento postup využívá nukleární medicínu k určení, jak rychle jídlo opouští žaludek. Je odlišný od standardního rentgenového záření, protože využívá malé množství radioaktivního materiálu k vyzařování fotonové energie. Energie je detekována gama kamerou, která vytváří počítačový obraz.

Účel skenování vyprazdňování žaludku

Skenování vyprazdňování žaludku se často používá k diagnostice gastroparézy, což je stav, kdy žaludeční svaly nefungují správně. To zpožďuje odeslání potravy do tenkého střeva.

Váš lékař může nařídit vyšetření, pokud často zvracíte, cítíte se po jídle nafouklí nebo si stěžujete na bolesti břicha. Mezi další běžné příznaky gastroparézy patří:

 • ztráta váhy
 • změny hladiny cukru v krvi
 • vážná dehydratace
 • ezofagitida neboli zánět jícnu
 • podvýživa z nevstřebávání živin

Mnoho z těchto příznaků může ovlivnit kvalitu vašeho života. Skenování vyprazdňování žaludku může pomoci lékaři diagnostikovat gastroparézu nebo jinou poruchu motility způsobující tyto příznaky.

Co očekávat od postupu

Skenování vyprazdňování žaludku provádějí v nemocnicích odborníci vyškolení v nukleární medicíně nebo radiologii.

Před skenováním sníte něco pevného (obvykle míchaná vejce), něco tekutého a malé množství radioaktivního materiálu bez chuti. Radioaktivní látka umožňuje kameře sledovat potravu trávicím procesem.

Poté budete ležet na stole, zatímco fotoaparát fotí. V průběhu tří až pěti hodin fotoaparát provede čtyři až šest skenů, z nichž každé trvá asi minutu. Některé nemocnice používají gama kameru, která pořizuje snímky, když stojíte. V obou případech je důležité zůstat během skenování v klidu.

Skenování vyprazdňování žaludku u dětí

Příznaky gastroparézy u dětí jsou podobné jako u dospělých. Požádejte svého lékaře, aby provedl tento test vašemu dítěti, pokud pociťuje některý z výše uvedených příznaků.

Test pro starší děti je shodný s testem pro dospělé. Pokud je vaše dítě nemluvně nebo kojenec, lékař podá vašemu dítěti radioaktivní potravinu v mléce nebo umělé výživě při zkoušce známé jako studie mléka nebo studie tekutin. V tomto případě můžete být poučeni, abyste si přinesli vlastní umělou výživu nebo mléko z domova, abyste se ujistili, že vaše dítě nemá alergickou reakci.

Radioaktivní látka je pro vaše dítě stejně bezpečná jako pro dospělého. Test dětem obvykle trvá kolem tří hodin. Pokud vaše dítě místo toho dostane tekutou studii, kamera pořizuje nepřetržité snímky po dobu přibližně jedné hodiny. Je důležité, aby vaše dítě během testu zůstalo v klidu. Ujistěte se, že před testem a během něj najdete způsob, jak je zaměstnat nebo uklidnit, aby výsledky mohly být poskytovány hladce. Následující položky mohou pomoci udržet vaše dítě v klidu:

 • hudba
 • hračky
 • filmy
 • knihy
 • pohodlné předměty, jako jsou přikrývky nebo polštáře

Rizika

Zažíváte malé množství radiace z materiálu v jídle, které jíte před skenováním. To není považováno za nebezpečné, pokud nekojíte, těhotná nebo plánujete otěhotnět. Každý, kdo je za těchto okolností, by měl před vyšetřením vyprazdňování žaludku informovat svého lékaře.

Jak se připravit

Kromě radioaktivního jídla před vyšetřením byste čtyři až šest hodin před testem neměli nic jíst ani pít. Pokud máte cukrovku, vezměte si s sebou léky nebo inzulin pro případ, že by je lékař požadoval, abyste je vzali s testem.

Na zkrácení času je dobré vzít si s sebou knihy nebo hudbu. Rodič může chtít přinést svému dítěti oblíbenou hračku nebo dudlík.

Informujte technika, zda užíváte nějaké léky. Následující léky mohou ovlivnit, jak rychle se váš žaludek vyprázdní:

 • prokinetická činidla, která zrychlují váš trávicí trakt
 • antispasmodika, která zpomalují váš trávicí trakt
 • opioidy, jako je kodein, Norco, Percocet a OxyContin

Zdravotní komplikace, jako je cukrovka nebo hypoglykémie, mohou ovlivnit užitečnost testu. Vaše hormony mohou také ovlivnit výsledky vašich testů, takže pokud jste v druhé polovině menstruačního cyklu, nechte svého lékaře.

Alternativy

Váš lékař může také použít další testy k diagnostice gastroparézy, včetně:

 • dechový test, při kterém sníte jídlo připravené s konkrétním typem uhlíku a každých několik hodin odebíráte vzorky dechu, aby váš lékař mohl analyzovat jeho obsah
 • SmartPill, elektronická kapsle, kterou spolknete a která prochází vaším trávicím traktem a odesílá data do datového přijímače, který máte po celou dobu testu u sebe.
 • ultrazvuk, který vašemu lékaři umožní prohlédnout si váš trávicí trakt a rozhodnout, zda vaše příznaky nezpůsobuje něco jiného než gastroparéza
 • endoskopie horní části gastrointestinálního traktu (GI), při níž váš lékař pomocí endoskopu zobrazí váš jícen, žaludek a začátek tenkého střeva, aby zkontroloval gastroparézu nebo blokádu
 • série horního GI, při které pijete baryum (které je snadno rozpoznatelné na rentgenovém snímku) a necháte si udělat sérii rentgenových snímků tenkého střeva

Promluvte si se svým lékařem o těchto alternativách, pokud máte obavy ohledně testu vyprázdnění žaludku.

Co čekat po testu

Lékař, který test objednal, se obvykle do pár dnů ozve s výsledky.

Váš lékař může doporučit léky, jako je metoklopramid (Reglan), erythromycin nebo antiemetika k léčbě gastroparézy a jejích příznaků. Mohou také navrhnout elektrickou stimulaci žaludku. Při tomto postupu se do břicha chirurgicky zavede malé zařízení zvané žaludeční neurostimulátor, aby stimulovaly žaludeční svaly. To se obvykle doporučuje pouze v případě, že nereagujete na léky.

Ve vzácných, závažných případech můžete potřebovat jejunostomii. Při tomto postupu váš lékař zavede krmnou trubici skrz vaše břicho do jejuna, což je část tenkého střeva. Tento postup se provádí pouze v případě, že je vaše gastroparéza vážná a má obrovský dopad na kvalitu vašeho života.

Ve většině případů vede diagnostika a léčba gastroparézy před výskytem jakýchkoli větších příznaků k pozitivnímu výsledku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY