Vedlejší účinky přípravku Crestor

O Crestorovi

Crestor je inhibitor HMG-CoA, známý také jako statin. Léky v této třídě pomáhají léčit vysoký cholesterol tím, že blokují látku, kterou vaše játra potřebují k tvorbě cholesterolu. Pracují také s vašimi játry na odbourávání cholesterolu, který se již nachází ve vaší krvi.

Crestor je lék na předpis používaný spolu s dietními změnami ke snížení hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) nebo „špatného“ cholesterolu. Crestor také pomáhá zvýšit vaši hladinu lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL), neboli „dobrého“ cholesterolu. Kromě toho lék pomáhá snižovat hladinu triglyceridů (tuk v krvi) a zpomaluje hromadění plaku ve stěnách krevních cév.

Crestor může u některých lidí pomoci předcházet srdečním onemocněním, srdečnímu infarktu a mrtvici. Někdy však způsobuje nežádoucí vedlejší účinky. Zjistěte, jaké to jsou, a tipy, jak je zmírnit nebo zastavit.

Vedlejší účinky přípravku Crestor

Crestor může způsobit mírné vedlejší účinky, i když se u vás nemusí objevit žádné. Mohou se také vyskytnout závažné nežádoucí účinky, ale jsou méně časté. Jiné nežádoucí účinky jsou vzácné.

Časté nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

 • bolest hlavy
 • bolest svalů
 • bolest břicha
 • pocit slabosti
 • nevolnost

Závažné vedlejší účinky

Rozpad svalů: Během užívání přípravku Crestor můžete pociťovat bolest svalů, citlivost a slabost. To pochází z rozpadu svalů připojených k vašim kostem (kosterní svaly). Může to být vážné. Tento účinek může také vést k vážnému poškození ledvin hromaděním bílkovin ze svalové tkáně, která je zpracovávána ledvinami.

Vaše šance na rozpad svalů je vyšší, pokud:

 • během užívání přípravku Crestor užívejte některé další léky
 • jsou starší 65 let
 • máte hypotyreózu, která není pod kontrolou
 • mít problémy s ledvinami
 • užíváte vyšší dávku přípravku Crestor, než je obvykle předepisováno

Okamžitě se poraďte se svým lékařem, pokud máte nevysvětlitelné bolesti svalů, citlivost nebo slabost, zvláště pokud máte horečku nebo se cítíte unavenější než obvykle během užívání přípravku Crestor. Váš lékař vám může nařídit, abyste přestal užívat přípravek Crestor. Pokud máte svalové problémy, které neustupují ani po ukončení užívání přípravku Crestor, informujte svého lékaře.

Nemoc jater: Závažným vedlejším účinkem přípravku Crestor může být také onemocnění jater. Před zahájením užívání přípravku Crestor by Vám měl lékař provést krevní testy, aby zkontroloval Vaše játra. Měli by také provést tyto testy, pokud máte během užívání léku příznaky onemocnění jater. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků onemocnění jater:

 • neobvyklá únava nebo slabost
 • ztráta chuti k jídlu
 • bolest v horní části břicha
 • tmavá moč
 • zežloutnutí kůže nebo očního bělma

Vzácné vedlejší účinky

Crestor může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. V některých případech to může vést k cukrovce 2. typu. U některých lidí se během užívání přípravku Crestor vyvinula ztráta paměti nebo zmatenost. Všechny tyto nežádoucí účinky přípravku Crestor jsou vzácné, ale je třeba je zmínit.

Snížení vedlejších účinků

Pokud máte nežádoucí účinky, můžete podniknout kroky, které jim pomohou zmírnit je nebo je dokonce odstranit. Poraďte se se svým lékařem o následujících akcích:

Při cvičení zpomalte. Pokud během užívání přípravku Crestor cvičíte intenzivněji než obvykle, riziko svalového poranění může být vyšší. Nejlepší je měnit cvičební rutinu postupně. Cvičení může způsobit bolest svalů, takže může být někdy těžké zjistit, zda vaše bolest pochází z těžkého cvičení nebo z užívání přípravku Crestor.

Udělejte si krátkou přestávku. Vysazení přípravku Crestor na krátkou dobu vám může pomoci rozhodnout, zda jsou vaše bolesti způsobeny lékem nebo něčím jiným. Před ukončením užívání léku se však poraďte se svým lékařem.

Změňte si dávku. Snížením dávky můžete snížit některé nežádoucí účinky. Může však také snížit některé výhody snížení cholesterolu. Další možností může být užívání přípravku Crestor obden. Váš lékař musí tyto změny dávkování schválit, než je vyzkoušíte.

Přejděte na jiný statinový lék. Je možné, že změna statinů může snížit vaše vedlejší účinky. Pokud nic jiného nezabralo, poraďte se se svým lékařem o vyzkoušení jiného léku na cholesterol.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY