Vitamin D a minerály, které pomáhají při revmatoidní artritidě

Jíst při revmatoidní artritidě

Mohou vitamíny, minerály a další doplňky výživy pomoci zmírnit bolest a ztuhlost související s revmatoidní artritidou (RA)?

Dieta hraje roli v mnoha chronických stavech. Když máte RA, nedostatek správné výživy může vaše příznaky zhoršit. Dostatek vitamínů, minerálů a dalších živin může pomoci zmírnit vaše příznaky a snížit riziko komplikací.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o některých vitamínech, minerálech a doplňcích, které vám mohou pomoci zůstat zdraví s RA.

Zdravá dávka vitamínu D

Každý potřebuje vitamín D. Pomáhá vašemu tělu vstřebávat vápník. Pomáhá také vašim kostem správně růst a zůstat silné.

Dostatek vitamínu D může být zvláště důležitý pro lidi s RA. Je to proto, že některé léky na RA mohou zvýšit riziko nedostatku vitaminu D. To může vést ke komplikacím.

Proč lidé s RA potřebují vitamín D

Podle vědců z Albert Einstein College of Medicine mají lidé, kteří užívají perorální steroidy, zvýšené riziko nedostatku vitaminu D. Pokud užíváte kortikosteroidy na RA, máte dvakrát větší pravděpodobnost, že budete mít nedostatek tohoto klíčového vitaminu než průměrný člověk.

Pokud nedostáváte dostatek vitamínu D, vaše kosti mohou změkčit a zkřehnout. To může zvýšit riziko zlomenin kostí, deformací a dalších problémů.

Pro lidi s RA může mít vitamín D další výhody: RA je autoimunitní porucha a vitamín D hraje roli v imunitním systému. Lidé s RA mají také vysoké hladiny zánětu a vitamín D pomáhá tento stav zprostředkovat.

Pokud máte RA, nechte si pravidelně kontrolovat hladinu vitaminu D a podnikněte kroky k nápravě jakýchkoli nutričních nedostatků.

Strávit nějaký čas na slunci

Pro zvýšení hladiny vitaminu D doporučuje Arthritis Foundation dostat se každý druhý den na 10 až 15 minut slunečního záření. Ultrafialové (UV) záření ze slunce pomáhá vašemu tělu produkovat vlastní vitamín D.

Nadměrné vystavení UV záření však může způsobit rakovinu kůže. Netrávte příliš mnoho času na slunci s odhalenou pokožkou.

Jezte potraviny bohaté na vitamín D

Více vitamínu D získáte také úpravou jídelníčku. Tento důležitý vitamín se například nachází v některých druzích ryb, jako je losos a makrela. Malé množství se také nachází ve vaječných žloutcích, sýrech a hovězích játrech.

Jen málo dalších potravin obsahuje vitamín D přirozeně. Někteří jsou jím však opevněni. Například vitamín D se přidává do mnoha značek mléka, sýrů a snídaňových cereálií.

Pro lidi s RA je důležité, aby si nechali zkontrolovat hladinu vitaminu D. Pokud nemůžete získat dostatek vitamínu D pouze ze slunečního záření a stravy, může vám lékař doporučit užívání doplňku vitamínu D.

Další užitečné vitamíny

Vitamin D není jedinou důležitou živinou, když máte RA. Podle John Hopkins Arthritis Center je nedostatek vitaminu E také relativně častý u lidí s RA.

Vitamin E je silný antioxidant. Někteří lidé věří, že to může pomoci snížit poškození výstelky vašich kloubů. Na druhé straně to může pomoci snížit bolest a otok.

K ověření této teorie je zapotřebí další výzkum. Ať už je to pravda nebo ne, je dobré zahrnout do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamín E, jako jsou ořechy, semena a listová zelenina. V některých případech vám lékař může také doporučit užívání doplňku vitamínu E.

Kyselina listová a bromelain

Jiné doplňky mohou také pomoci zmírnit bolesti kloubů a snížit riziko komplikací při léčbě RA.

Pokud je součástí vaší léčby RA metotrexát (MTX), možná budete muset užívat doplněk kyseliny listové. Jiný název pro kyselinu listovou je vitamín B9. MTX ovlivňuje schopnost vašeho těla jej absorbovat. Pokud nepřijímáte dostatek vitamínu B9, může se u vás rozvinout anémie nebo jiné zdravotní problémy.

Váš lékař vám také může doporučit, abyste užíval bromelain. Tato sloučenina je vyrobena ze skupiny enzymů odvozených z ananasu. Podle nadace Arthritis Foundation některé důkazy naznačují, že by mohl mít protizánětlivé a bolest tišící vlastnosti.

Nerozhodujte se sami

Některé vitamíny, minerály a další doplňky mohou interagovat s určitými léky. Před přidáním nového doplňku do vaší rutiny se vždy poraďte se svým lékařem. Mohou vám pomoci pochopit potenciální výhody a rizika jejich užívání. Mohou vám také pomoci zjistit, kolik byste měli užívat.

Zdravá strava samotná vaše příznaky RA nevyléčí. Ale jíst stravu bohatou na živiny vám může pomoci zůstat co nejzdravější. V některých případech může dokonce snížit běžné příznaky tohoto bolestivého stavu a snížit riziko komplikací z léků používaných k léčbě.

Doplňky 101: Vitamín D

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY