Vyrovnávání se s výběrem nikotinu

Vyrovnávání se s výběrem nikotinu

Cigarety, žvýkací tabák, dýmky a doutníky jsou vyrobeny ze sušených tabákových listů, které přirozeně obsahují drogu nikotin. Výrobci těchto produktů přidávají nikotin, stejně jako řadu dalších chemikálií a přísad, aby bylo kouření příjemnější. Podle Americké plicní asociace je v cigaretách asi 600 přísad. Když si zapálíte cigaretu, těchto 600 přísad vytvoří přes 7 000 chemikálií. Tyto přísady mohou mít katastrofální účinky na vaše zdraví. Mnoho kuřáků má potíže s odvykáním kvůli své závislosti na nikotinu.

Příznaky stažení nikotinu

Závislost na nikotinu způsobuje závislost na tabákových výrobcích. Když přestanete kouřit, můžete zaznamenat jeden nebo více příznaků abstinenčního syndromu. Mezi tyto příznaky patří:

 • únava
 • bolest hlavy
 • suchá ústa
 • kašel
 • podrážděnost
 • Deprese
 • silná chuť kouřit
 • zácpa
 • úzkost

Lidé, kteří kouřili delší dobu nebo kouřili velký počet cigaret za den, mají větší pravděpodobnost abstinenčních příznaků. Vaše příznaky mohou být horší v určité denní době nebo na určitých místech. Vaše mysl může také spojovat různá místa, lidi nebo denní doby s kouřením.

Problém se „studeným Tureckem“

Fyzické stažení z nikotinu je pouze dočasné, ale může být obtížné vyrovnat se s reakcí vašeho těla. Pomůcky pro odvykání kouření vám mohou pomoci zvládnout příznaky odvykání nikotinu. Přestat kouřit bez jakýchkoli pomůcek se nazývá ukončení „studené krůty“. Lidé, kteří používají studený krocan, mohou začít pociťovat abstinenční příznaky již dvě hodiny po poslední cigaretě. Příznaky se začnou zhoršovat, čím déle to bylo od posledního kouření.

K vrcholovému výběru dojde zhruba tři dny po poslední cigaretě. Poté, když si vaše tělo zvykne na to, že nemá nikotin, příznaky odvykání odezní.

Pomůcky pro odvykání kouření

Stejně jako je k dispozici více druhů cigaret, existuje řada druhů pomůcek pro odvykání kouření, které vám mohou pomoci odolat pokušení zapálit si. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocíExistuje pět typů odvykacích pomůcek, které konkrétně pomáhají s odvykáním nikotinu:

 • nikotinové náplasti: Habitrol, Nicoderm, Nicotrol a Prostep
 • nikotinová guma: Nicorette
 • OTC pastilky: zavázat se
 • inhalátory: Nicotrol (k dispozici pouze na předpis)
 • nosní sprej: Nicotrol (pouze na předpis)

Výše uvedené metody fungují tak, že dodávají tělu malé množství nikotinu. Postupem času, jak budete přípravek užívat, snížíte množství nikotinu, které používáte. Smyslem je pomoci postupně snižovat závislost na nikotinu bez obtíží s odvykáním studené krůty.

K dispozici jsou také orální léky na předpis pro odvykání kouření. Patří sem značky Wellbutrin a Zyban. Tyto léky neřeší konkrétně stažení nikotinu. Místo toho fungují tak, že do mozku posílají chemické zprávy, které napodobují účinky nikotinu.

Správa výběru nikotinu

Bez ohledu na to, jak to děláte, se v určitém okamžiku vaší cesty s kouřením pravděpodobně setkáte s abstinenčními příznaky. Těmto příznakům se nemusíte poddávat a vzdát se své snahy být bez kouře. Zde je pár tipů, jak se vyrovnat s abstinenčními příznaky.

Cvičení

Nikotin může zlepšit náladu a může vám poskytnout falešný pocit pohody. Bez drogy se můžete začít cítit mírně depresivně. Třicet minut cvičení každý den vám pomůže porazit ochablý pocit únavy a deprese tím, že ve vašem těle podpoříte přirozené „dobré pocity“ endorfinů. Cvičení vám také může pomoci lépe spát. Pro dosažení nejlepších výsledků se vyvarujte cvičení těsně před spaním. Dopřejte si tři až čtyři hodiny prostoje, než půjdete spát.

Spánek a odpočinek

Vaše tělo prochází mnoha změnami, protože se snaží zbavit se závislosti na nikotinu. Je normální cítit se extra unavený, když procházíte odvykáním nikotinu. Dejte si šlofíka, nebo jděte dřív spát. Vaše tělo stále detoxikuje, když spíte.

Rozptýlete se

Někdy lidé přibírají na váze, když se snaží přestat kouřit, protože se snaží uspokojit své touhy po cigaretě jídlem. To je další důvod, proč lidé s odvykáním odkládají – strach z přibírání na váze. Když začnete toužit po cigaretě, najděte si jiné rozptýlení než jídlo. Můžete si zkusit zahrát hru, přečíst si svůj oblíbený web nebo se jít projít. Cílem je dostat se pryč od pokušení a zaneprázdněného soustředěním se na jinou myšlenku.

Nechte svůj život bez kouře

Požádejte přátele a členy rodiny, aby respektovali váš nový životní styl a nekouřili kolem vás. To může znamenat, že je požádáte, aby kouřili pouze venku, a ne ve vašem domě nebo autě.

Zvládněte stres

V minulosti jste se obrátili na cigarety jako na rychlé vyzvednutí, když byla doba stresující-ale nic víc. Nyní musíte najít techniky, jak se s každodenním stresem vypořádat zdravěji. Fyzická aktivita, jako je procházka, úklid domu nebo práce na zahradě, vám může pomoci snížit stres a zároveň se zbavit chuti na nikotin. Techniky hlubokého dýchání nebo meditace vám mohou pomoci najít klid a vyhnout se stresu méně konstruktivními způsoby. Ať už vám vyhovuje jakýkoli způsob, nezapomeňte se na to obrátit, když potřebujete vypustit trochu páry.

Obraťte se na svého partnera pro odpovědnost

Buďte upřímní a řekněte jim o svém výběru. Sdělte jim racionalizace, které děláte: „Jen jedna cigareta mě příliš neuklidní“ nebo „Jen jednou vykouřím cigaretu, abych se dostal z této touhy.“

Váš partner vám může pomoci identifikovat způsoby, jak sabotujete svůj plán přestat kouřit, a může vám poskytnout podporu a povzbuzení, abyste zvládli touhu.

Oslavujte milníky

Gratulujeme! Dosáhli jste milníku. Vydrželi jste celý den bez kouření. Odměňte se, když dosáhnete svých cílů-den, týden, měsíc, šest měsíců bez cigaret. Tímto způsobem, když si budete říkat „jedna cigareta neublíží“, můžete se soustředit na cenu, kterou jste nastavili jako oslavu za to, že jste silní. Dopřejte si nějaké prostoje – třeba si dopřejte bublinkovou koupel, vyklouzněte a sledujte svůj oblíbený televizní pořad nebo si zajděte na film. Naplánujte si na zítřejší mini oslavu, abyste se měli na co těšit, až se dostaví chuť.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY