7 věcí, které byste měli vědět o dietě s 500 kaloriemi

Velmi nízkokalorické diety

Dieta s 500 kaloriemi je extrémní formou velmi nízkokalorické diety (VLCD). Vyžaduje, abyste drasticky snížili množství jídla, které jíte, obvykle na maximálně 800 kalorií za den.

VLCD používají náhražky jídla, jako jsou nápoje, koktejly a tyčinky s připraveným jídlem místo jídel po dobu nejméně dvou jídel denně. VLCD jsou určeny pro lidi, kteří mají velkou nadváhu a nebyli schopni zhubnout po vyzkoušení mnoha dietních plánů.

Tato dieta může být nebezpečná a vyžaduje lékařský dohled. Čtěte dále a dozvíte se více o rizicích a cílech diety s 500 kaloriemi.

1. Nedělejte to sami

Pokud se lékař rozhodne, že je pro vás důležité zhubnout, předepíše vám dietu s 500 kaloriemi. Dělají to tak, že zváží vaše obecné zdravotní problémy s riziky a potenciálními komplikacemi drastického snížení kalorií.

Pokud vám lékař nedoporučil dietu s 500 kaloriemi, neměli byste tuto dietu zkoušet. S dietou, jako je tato, jsou spojena rizika a opatření. Při této dietě by na vás měl dohlížet lékař.

2. Dietní plán 5:2

Někteří lidé používají dietu s 500 kaloriemi jako součást nedávno zpopularizovaného přerušovaného dietního plánu 5:2. Podle tohoto plánu jíte pět dní v týdnu vyváženou stravu ve středomořském stylu s přibližně 2000 kaloriemi a další dva dny se omezíte na 500 kalorií s nízkým obsahem sacharidů denně. Dva dny „půstu“ obvykle nejdou po sobě.

Existuje jen velmi málo důkazů, které by podporovaly výhody přerušované diety 5:2 oproti dennímu snižování kalorií.

3. Kolik je 500 kalorií?

Můžete si udělat představu o tom, kolik (nebo jak málo) je 500 kalorií, když vezmete v úvahu počet kalorií oblíbených potravin. USDA počítá, že dvě hrsti arašídů nebo plátek feferonkové pizzy obsahují asi 250 kalorií. Jablko obsahuje méně než 80 kalorií, zatímco dva kusy smaženého kuřete obsahují asi 400 kalorií.

Můžete také zvážit, kolik kalorií za den spálíte. Podle Harvard Medical School spálí 185kilový člověk 72 kalorií pouhým sezením na hodinové schůzce.

4. Stále potřebujete výživu

Jedním z problémů diety s 500 kaloriemi je, že neklade žádná omezení na tuky a sacharidy, které konzumujete. Porce čokoládového dortu a sklenice mléka dává dohromady asi 500 kalorií. Toto takzvané jídlo se však ani zdaleka neblíží k tomu, aby vám poskytlo živiny, které potřebujete, i když právě sedíte na jednání.

Bez ohledu na počet kalorií obsahuje dobře vyvážená strava ovoce a zeleninu, libové bílkoviny a celozrnné výrobky. Být zdravý znamená mnohem víc než jen číslo.

5. Nebezpečí nedostatků

Největší nebezpečí spojená s dietou s 500 kaloriemi souvisí s nedostatkem vitamínů a minerálů. Nedostatek vitamínů a minerálů může vést k mnoha zdravotním problémům. Ve skutečnosti většina lidí nemůže splnit své požadavky na vitamíny a minerály, pokud přijme méně než 1200 kalorií denně.

Například podle Mayo Clinic, pokud ve vaší stravě chybí minerální zinek, který je v dýňových semínkách a hovězím mase, můžete trpět vypadáváním vlasů.

Nízký příjem železa může vést k anémii, zatímco chronický nízký příjem vápníku a vitaminu D může v pozdějším věku vést k osteoporóze. Pokud nebudete mít dostatek vitamínu niacinu, který se nachází v tuňákovi a datlích, mohl by vám kvůli ucpaným tepnám hrozit infarkt. Vždy zvažte kompletní nutriční složení potravin, které jíte, nejen jejich kalorie.

6. Svalová ztráta

Dieta s 500 kaloriemi vás také může vystavit nebezpečí ztráty svalové hmoty. Sharon Palmer, RD, dietoložka a autorka knihy „Plant-Powered for Life“, zdůrazňuje: „Jakmile vaše tělo spotřebuje vaše tukové zásoby, začne spalovat zdravé svaly.“

Zpočátku se může úbytek svalů zdát, že ztrácíte více na váze, ale mějte na paměti, že ne každá váha je špatná. Aby bylo vaše tělo zdravé, musíte být schopni budovat svaly. Zdravá strava spaluje tuky, ne svaly.

7. Metabolické změny

Dalším zdravotním rizikem, které je třeba mít na paměti při zvažování diety s 500 kaloriemi, je, že váš metabolismus se změní, když snížíte množství přijatých kalorií na dostatečně dlouhou dobu. Silné omezení kalorií na delší dobu povede ke zpomalení metabolismu. To může vést ke spálení méně kalorií. Také, když zhubnete, pak potřebujete méně kalorií k udržení své nové hmotnosti, než jste potřebovali na svou původní váhu.

Dr. Mindy Haarová, Ph.D., RD, CDN, z New York Institute of Technology School of Health Professions, říká: „Mnoho lidí si myslí, že mohou krátkodobě držet dietu, zhubnout a pak vrátit se k jídlu tak, jak byli předtím. Ale pokud tak učiní, budou znovu přibírat, dokud nedosáhnou své původní hmotnosti.“ Lidé často ztrácejí tuk i libovou hmotu, ale primárně získávají zpět tuk, což je způsob, jakým mohou diety vést k tomu, že z dlouhodobého hlediska budeme tlustší.

Jídlo s sebou

Dietu s 500 kaloriemi byste měli provádět pouze pod pečlivým dohledem lékaře. I když můžete zhubnout, hrozí vám podvýživa, která může způsobit mnoho zdravotních problémů. Zdravé hubnutí zahrnuje přijímání různých živin z různých zdrojů potravy, omezení porcí jídla a spalování více kalorií, než sníte. Držte se tohoto přístupu, abyste shodili kila a udrželi je pryč.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY