Co se stane, když jeden den nejíte?

Je to akceptovaná praxe?

Nejíst 24 hodin v kuse je forma přerušovaného půstu známá jako přístup jíst-stop-jíst.

Během 24hodinového půstu můžete konzumovat pouze nekalorické nápoje. Po uplynutí 24hodinového období můžete pokračovat v normálním příjmu potravy až do příštího půstu.

Kromě hubnutí může mít přerušovaný půst pozitivní vliv na váš metabolismus, podpořit kardiovaskulární zdraví a další. Je bezpečné používat tento přístup jednou nebo dvakrát týdně, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Ačkoli se tato technika může zdát jednodušší než omezování denních kalorií, můžete ve dnech půstu zjistit, že jste docela „mámeni“. Může také způsobit vážné vedlejší účinky nebo komplikace u lidí s určitými zdravotními stavy.

Před půstem byste si měli vždy promluvit se svým lékařem. Mohou vám poradit ohledně vašich individuálních výhod a rizik. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Co se děje s vaším tělem během této doby

Než si vaše tělo uvědomí, že držíte půst, budete mít za sebou 24hodinovou periodu.

Během prvních osmi hodin bude vaše tělo pokračovat v trávení vašeho posledního příjmu potravy. Vaše tělo bude využívat uloženou glukózu jako energii a bude nadále fungovat, jako byste brzy znovu jedli.

Po osmi hodinách bez jídla začne vaše tělo využívat uložené tuky jako energii. Vaše tělo bude i nadále využívat uložený tuk k vytváření energie po zbytek vašeho 24hodinového půstu.

Půsty, které trvají déle než 24 hodin, mohou vést k tomu, že vaše tělo začne přeměňovat uložené bílkoviny na energii.

Má tento přístup výhody?

K plnému pochopení toho, jak může přerušovaný půst ovlivnit vaše tělo, je zapotřebí více výzkumu. Včasný výzkum však naznačuje několik výhod.

Může pomoci při hubnutí

Půst jeden nebo dva dny v týdnu může být způsob, jak v průběhu času konzumovat méně kalorií. Možná zjistíte, že je to jednodušší, než snížit každý den určitý počet kalorií. Omezení energie z 24hodinového půstu může také prospět vašemu metabolismu a pomoci při hubnutí.

Může vám pomoci řídit hladinu cholesterolu a cukru

Pravidelný přerušovaný půst může pomoci zlepšit rozklad vašeho těla cholesterolu a cukr. Tyto změny vašeho metabolismu mohou pomoci snížit riziko vzniku onemocnění, jako je cukrovka a kardiovaskulární onemocnění.

Může pomoci snížit riziko onemocnění koronárních tepen

Pravidelný 24hodinový půst může pomoci snížit hladiny trimethylamin N-oxidu v dlouhodobém horizontu. Vysoké hladiny této sloučeniny jsou spojeny s onemocněním koronárních tepen, takže to může pomoci snížit vaše riziko.

Ostatní výhody

Přerušovaný půst může také pomoci:

 • snížit zánět
 • snížit riziko některých druhů rakoviny
 • snížit riziko neurologických stavů, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba

Existují vedlejší účinky nebo rizika?

Časté hladovění po dobu 24 hodin v kuse může vést k vedlejším účinkům a zvýšit riziko určitých komplikací.

Před půstem se vždy poraďte se svým lékařem, abyste snížili riziko jakýchkoli nepředvídaných zdravotních následků. To je zvláště důležité, pokud máte základní zdravotní potíže.

Neměli byste se postit, pokud:

 • máte nebo jste měli poruchu příjmu potravy
 • mají diabetes 1. typu
 • jste těhotná nebo kojíte
 • jsou mladší 18 let
 • se zotavují po operaci

Hladovění více než dvakrát týdně může zvýšit riziko srdečních arytmií a hypoglykémie.

Mějte na paměti, že k úplnému posouzení potenciálních přínosů a rizik přerušovaného půstu je zapotřebí více výzkumu. Pravidelné cvičení a vyvážená strava jsou osvědčené metody, jak žít zdravější životní styl a udržet si váhu.

Pomůže pití vody během půstu?

Je důležité, abyste během 24hodinového půstu pili hodně vody – více než obvyklých osm sklenic.

Během této doby nebudete přijímat žádnou vodu z jídla a vaše tělo potřebuje vodu, aby fungovalo. Voda pomáhá trávicímu systému vašeho těla, reguluje vaši tělesnou teplotu, prospívá vašim kloubům a tkáním a dokáže vám dodat energii.

Měli byste pít vodu, když pocítíte žízeň po celý den. Tato částka se liší od osoby k osobě a závisí také na úrovni vaší aktivity.

Jedna starší směrnice říká, že v průměru by muži měli vypít asi 15 1/2 sklenic vody a ženy by měly vypít asi 11 1/2 sklenice vody denně. V konečném důsledku by vaším průvodcem při příjmu vody měla být vaše žízeň.

Jak jíst-přestat-jíst správným způsobem

24hodinový půst můžete vykonávat kdykoli. Jen se musíte ujistit, že se na svůj postní den připravíte předem. Jíst zdravá a vyvážená jídla před půstem pomůže vašemu tělu překonat 24hodinové období.

Mezi některá jídla, která byste měli zvážit před půstem, patří:

 • potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou ořechová másla a fazole
 • mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, jako je nízkotučný jogurt
 • ovoce a zelenina
 • celozrnné škroby

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny pomohou vašemu tělu cítit se syté ještě dlouho po jídle. Ovoce a zelenina obsahují vodu, která vám dodá více hydratace.

Během půstu pijte vodu a další nekalorické nápoje, ale mějte na paměti, že nápoje s kofeinem mohou způsobit větší ztrátu vody. Vypijte další šálek vody pro každý kofeinový nápoj, abyste pomohli vyvážit příjem.

I po skončení půstu jezte zdravě a vyhněte se přejídání, když je čas znovu jíst. Možná si budete chtít dát malou svačinku nebo sníst lehké jídlo, když váš půst skončí, abyste se mohli vrátit k běžné stravovací rutině.

Sečteno a podtrženo

Při zkoušení tohoto přístupu buďte opatrní. Než to zkusíte sami, poraďte se se svým lékařem o svém zdraví. Váš lékař s vámi může mluvit o vašich individuálních výhodách a rizicích a také vám poradí, jak tento typ půstu provádět zdravým a bezpečným způsobem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY