Co se stane, když přestanete užívat biologickou léčbu psoriatické artritidy?

Biologové pokročili v léčbě psoriatické artritidy (PsA) a výrazně zlepšili výsledky u mnoha lidí. Tyto léky však mají vedlejší účinky a mohou zvýšit riziko nežádoucích příhod během operace, těhotenství a dalších životních událostí.

Zastavení biologické léčby může vést k návratu symptomů PsA. Řada úvah vám může pomoci rozhodnout, zda je správné přerušit nebo ukončit vaši biologickou léčbu.

Co je psoriatická artritida?

PsA je autoimunitní stav, který způsobuje zánět v kloubech. Léčba PsA závisí na závažnosti příznaků. Mezi léky první linie pro mírné PsA patří volně prodejné léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen.

Pokud léčba první linie není účinná, může lékař doporučit jeden ze třídy chorobu modifikujících antirevmatických léků (DMARDs).

Biologická léčiva jsou zvláštním druhem DMARD, který se zaměřuje na specifické části imunitního systému, aby snížil zánět. Konvenční DMARD, stejně jako methotrexát, působí na imunitní systém obecněji.

Kdy byste mohli užívat biologické léky na psoriatickou artritidu?

Pokud vám konvenční možnosti nepomohly dosáhnout vašich léčebných cílů, můžete zvážit biologickou léčbu. Můžete se také podívat do biologického léku, pokud máte středně těžké až těžké PsA.

K léčbě PsA se používají dva hlavní typy biologických léků, z nichž každý má jedinečný cíl a má své vlastní výhody a rizika:

  • Inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru-a (TNF): Adalimumab (Humira), certolizumab pegol (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi) a infliximab (Remicade)
  • Inhibitory interleukinu: Ixekizumab (Taltz), secukinumab (Cosentyx), guselkumab (Tremfya), risankisumab-rzaa (Skyrizi) a ustekinumab (Stelara)

Další třídy biologických látek, které mohou nebo nemusí mít roli v léčbě PsA, jsou inhibitory B buněk, jako je rituximab (Rituxan) a selektivní kostimulační modulátory, jako je abatacept (Orencia).

Někteří lékaři mohou doporučit léčebný plán, který zahrnuje biologickou léčbu spolu s konvenčním DMARD, jako je metotrexát.

Kdy a proč byste si mohli dát pauzu od své biologie?

Biologická léčba je obecně bezpečná a účinná léčba. Avšak vzhledem k tomu, jak ovlivňují váš imunitní systém, mohou zanechat tělo náchylné k infekci a mít další vedlejší účinky. Můžete se rozhodnout ukončit svou biologickou léčbu, když rizika převažují nad přínosy.

Některé faktory, které mohou naznačovat, že je čas dát si pauzu, zahrnují:

Těhotenství nebo kojení

A 2015 recenze zjistili, že existuje jen malý výzkum účinků biologických látek během těhotenství a kojení. American College of Rheumatology doporučuje zastavit některé druhy biologické léčby během těhotenství a kojení.

Diagnostika nového zdravotního stavu

Léčba některých stavů, jako je rakovina nebo cukrovka, může zvýšit riziko infekce. Pokud dostanete novou diagnózu, může vám lékař navrhnout, abyste přestali používat biologické léky na PsA.

Plánuje podstoupit operaci

Operace je spojena s rizikem infekce. Pokud se chystáte podstoupit proceduru, může váš lékař prodiskutovat plán na pozastavení biologické léčby před událostí a během zotavování.

Příjem očkování

Některé vakcíny obsahují živý virus a představují riziko pro lidi užívající biologické léky. Příklady zahrnují vakcíny proti neštovicím, žluté zimnici a spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

O koordinaci očkovacího schématu s biologickou léčbou je dobré se poradit s lékařem.

Vzhledem k tomu, že biologické látky zvyšují riziko infekce, doporučuje se, abyste se před jejich zahájením nechali očkovat proti běžným infekcím, jako je chřipka, pneumokoková pneumonie, pásový opar, hepatitida B a COVID-19.

Doporučení týkající se očkování každého jednotlivce by měla být přizpůsobena jeho specifickým potřebám, s ohledem na předchozí historii očkování a na to, čím může být ohrožen.

Stěhování do určitých regionů

V určitých geografických oblastech, jako je Ohio a údolí řeky Mississippi, existuje vyšší riziko vážného stavu zvaného histoplazmóza. Pokud se chystáte přestěhovat do některé z těchto oblastí, možná budete chtít probrat, zda pokračovat v biologické léčbě.

Nízká aktivita onemocnění

Většina lékařů doporučuje pokračovat v biologické léčbě i poté, co dosáhnete minimální nebo nízké aktivity onemocnění. Pokud se léčba zastaví, lidé často zaznamenají pozdější vzplanutí nebo relaps.

Co se stane, když přestanete brát biologické léky?

Zastavení biologické léčby může způsobit relaps vašeho PsA nebo způsobit, že zažijete vzplanutí, pokud jste dosáhli remise.

Dokument z roku 2017 zhodnotil úspěšnost dávkování nebo snižování dávky biologických látek u lidí s revmatickým onemocněním. Citoval předchozí výzkum, že z těch, kteří přerušili léčbu TNF pro PsA po remisi, došlo u 44,9 % k relapsu za střední dobu 29,2 měsíce.

A 2021 dvojitě zaslepená studie zjistili, že lidé s PsA, kteří dosáhli remise s ixekizumabem, relabovali rychleji, pokud bylo biologické léčivo vysazeno místo pokračování.

Pokud přerušíte svůj biologický lék, nemusíte již pociťovat vedlejší účinky léku. Ale postupem času může zastavení a zahájení biologické léčby způsobit, že léky nebudou také fungovat.

Můžete mít také nižší riziko infekce, takže v případě některých životních událostí, jako je těhotenství nebo operace, to může být rozumná volba.

Jaké jsou alternativy k ukončení léčby?

Váš lékař vám může pomoci určit, jaké možnosti jsou pro vaši konkrétní situaci k dispozici. Pokud vaše biologická látka přestala fungovat, možná budete moci přejít na jinou biologickou látku místo úplného ukončení léčby.

Mluvit se svým lékařem

Pokud uvažujete o ukončení biologické léčby PsA, možná budete chtít některé problémy probrat se svým lékařem. Některé otázky, které si lidé mohou položit, zahrnují:

  • Mohu změnit svou biologickou léčbu na jinou, abych zvýšil účinnost nebo snížil vedlejší účinky?
  • Mohu si vzít svůj biologický přípravek, když otěhotním?
  • Jak dlouho před operací bych měl ukončit svou biologickou léčbu?
  • Kdy mohu dostat očkování?
  • Mohu se vrátit ke konvenční léčbě, jako jsou NSAID a nebiologické DMARD?
  • Je možné snížit nebo snížit dávku, pokud dosáhnu remise?

Obvykle je dobré si promluvit se svým lékařem, kdykoli budete mít otázky nebo obavy ohledně svých léků, abyste se mohli rozhodnout pro léčebný plán, který je pro vás nejlepší.

Často kladené otázky

Zde je několik otázek, které se lidé často ptají na biologickou léčbu psoriatické artritidy:

Může psoriatická artritida přejít do remise bez léků?

Většina lidí dosáhne remise pomocí jednoho nebo kombinací léků. Dokonce i ti s mírným PsA obvykle užívají volně prodejné léky, jako jsou NSAID, ke kontrole zánětu.

Jak dlouho zůstáváte na biologické léčbě psoriázy?

Lidé obecně zůstávají na biologickém přípravku tak dlouho, dokud je účinný. Je bezpečné používat biologické přípravky po neomezenou dobu.

Mohu se po jejich vysazení vrátit k biologickým lékům?

Po zastavení můžete biologický přípravek znovu spustit. Biologická léčiva fungují nejlépe, pokud je člověk užívá nepřetržitě, protože zastavení a opětovné zahájení léčby může vést ke snížení účinnosti.

Biologická léčiva jsou obecně bezpečná a účinná léčiva pro PsA. Zastavení biologické léčby může snížit účinnost léčby a způsobit návrat vzplanutí PsA.

Vy a váš lékař se přesto můžete rozhodnout ukončit podávání biologického přípravku, pokud rizika převažují nad přínosy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY