Crohnova choroba: Specifická sacharidová dieta vs. dieta s nízkým obsahem vlákniny

Crohnova a další zánětlivá onemocnění střev (IBD) mohou být frustrující a těžko zvládnutelná. Zatímco jídlo zjevně není zdrojem nemoci, je stejně jasné, že dieta může hrát roli při řešení symptomů a prodloužení remise nemoci. Mnoho lidí zjišťuje, že dieta s relativně malým obsahem vlákniny pomáhá zmírnit příznaky křečí a průjmu snížením objemu stolice.

Odborníci ale obecně doporučují lidem s Crohnovou chorobou, aby se pokusili jíst normální, nutričně vyváženou stravu, do té míry, do jaké jsou schopni. A co specializované diety, jako je specifická uhlohydrátová dieta, která byla v některých kruzích nabízena jako vynikající volba pro léčbu IBD?

Jsou darebáky sacharidy?

Dr. Sidney V. Haas má zásluhu na tom, že poprvé představil myšlenku specifické sacharidové diety v roce 1923, když ve svém příspěvku s názvem „New York Academy of Medicine představil osm případových studií New York Academy of Medicine“Hodnota banánu při léčbě celiakie. ” Svůj výzkum a plnou dietu představil v knize z roku 1951, kterou napsal spolu se svým synem Merrillem Pattersonem Haasem s názvem „Management of Celiac Disease“.

Dieta představila široké veřejnosti na začátku 90. let 20. století biochemička Elaine Gotschall ve své knize „Prolomení začarovaného cyklu: Střevní zdraví prostřednictvím diety“. Gotschallův zájem o propagaci diety vycházel z jejích zkušeností, které pomohly její vlastní dceři vypořádat se se záněty tlustého střeva jako malé dítě.

Gotschall studoval, jak zánětlivý proces ovlivňuje výstelku střev. Na radu lékařů své dcery dodržovala Gotschallova dcera přísnou dietu s nízkým obsahem sacharidů a bez lepku. Když se příznaky její dcery úplně vyřešily, což jí umožnilo vrátit se k normální stravě, Gotschall jako odpověď na IBD propagoval vysoce restriktivní dietu, která se nazývá specifická uhlohydrátová dieta.

Podle Gotschalla nestrávené uhlohydráty podporují aktivitu určitých mikroorganismů nebo bakterií žijících ve střevní výstelce. Tato aktivita podporuje uvolňování toxinů a kyselin, které poškozují tkáň výstelky trávicího traktu. Tato akce zase poškozuje enzymy, které obvykle pomáhají rozkládat sacharidy. Tímto způsobem začíná začarovaný kruh, který brání trávení a vstřebávání živin ze sacharidů.

Dieta je ještě náročnější než bezlepková dieta. Lepek je protein nacházející se v určitých zrnech, včetně:

  • pšenice
  • žito
  • ječmen

Lidé alergičtí na tento protein mají onemocnění zvané celiakie, které často není diagnostikováno. Vyhýbání se lepku pomáhá lidem s celiakií zvládat příznaky a vrátit se ke zdraví. Specifická uhlohydrátová dieta jde ještě dále a vyřazuje ze stravy všechna zrna, včetně kukuřice, ovsa, rýže, sóji atd. Eliminuje také laktózu, sacharózu a škrobová jídla, jako jsou těstoviny, chléb a brambory.

Cílem je eliminovat prakticky všechny sacharidy. Kritici poznamenávají, že je to extrémně omezující a obtížně dodržovatelná dieta. Rovněž poukazují na to, že existuje jen velmi málo dobře zdokumentovaných vědeckých důkazů na podporu účinnosti stravy.

Další nesrovnalosti ve stravě trápí odborníky. Dieta umožňuje konzumaci například ovoce, které obsahuje fruktózu, což je forma cukru. Někteří lidé s IBD mají malabsorpci fruktózy. To znamená, že mají potíže s absorpcí tohoto druhu cukru. V důsledku toho častěji trpí střevními křečemi a průjmem, kterému má dieta údajně zabránit. Také zatímco specifická uhlohydrátová dieta většinu luštěnin zakazuje, ostatním umožňuje. Kritici tvrdí, že je to nelogické, protože některé povolené luštěniny, jako jsou bílé fazole, obsahují uhlohydráty, které dokonce mnoho zdravých lidí má potíže s trávením.

Roste také zájem o „střevní mikroflóru“. Jedná se o mikroskopické formy života žijící v trávicím traktu, včetně:

  • bakterie
  • viry
  • houby

Vědci se zajímají o možnou roli, kterou tyto organismy hrají při podpoře nebo snížení zánětu spojeného s IBD. Některé výzkumy naznačují, že tělo reaguje nadměrně na přítomnost určitých mikrobů. Snížení jejich počtu restriktivní dietou může snížit příznaky zánětu.

Specifické sacharidy vs. nízký obsah vlákniny: co je lepší?

Bohužel nebyly provedeny žádné velké, dobře kontrolované klinické studie, které by zkoumaly relativní přednosti specifické uhlohydrátové diety oproti dietě s nízkým obsahem vlákniny/nízkých reziduí. V lékařské literatuře existuje jen málo věrohodných důkazů na podporu účinnosti specifické uhlohydrátové diety jako terapie Crohnovy choroby.

Jedna studie, publikovaná v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics v roce 2015, zkoumala 50 lidí s IBD v remisi, kteří dodržovali specifickou uhlohydrátovou dietu. Průzkum zjistil, že tato dieta by mohla potenciálně pomoci zvládnout IBD, konkrétně případy koloniální a ileokolonické Crohnovy choroby. Účastníci obecně hlásili určité zlepšení symptomů po asi 30 dnech diety, zatímco 33 z nich uvedlo, že se jejich příznaky zcela vyřešily asi po 10 měsících. Vědci poznamenali, že účastníkům trvalo v průměru 10,8 hodiny každý týden na přípravu jídla a asi 40 procent nemělo práci na plný úvazek. Na stupnici od 0 do 100 procent hodnotily subjekty obtížnost dodržování této diety na 40 procent.

Lékaři se zkušenostmi s pacienty s IBD uvádějí, že někteří pacienti zaznamenali úspěch při specifické sacharidové dietě. Poznamenávají však také, že pro pacienty je často příliš obtížné dodržovat dietu. Někteří lékaři vyjadřují znepokojení nad tím, že jeho vysoce restriktivní povaha by mohla podpořit hubnutí u pacientů, u nichž je selhání přiberání zásadní obavou.

Někteří odborníci mají pocit, že dieta stojí za vyzkoušení. Varují však, že by to mělo být dodržováno s pomocí odborníka na výživu, který může zajistit, aby pacient dostával dostatek kalorií. Zdůrazňují, že zatímco vitamíny a minerály lze získat prostřednictvím doplňků, kalorie musí pocházet z jídla.

Odborníci také nedoporučují zahájit dietu a poté vysazovat léky. Před provedením jakýchkoli významných změn ve stravě nebo lékařském ošetření by se pacienti měli vždy poradit se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY