Encefalopatie

Co je encefalopatie?

Encefalopatie je obecný termín popisující onemocnění, které ovlivňuje funkci nebo strukturu vašeho mozku. Existuje mnoho typů encefalopatie a onemocnění mozku. Některé typy jsou trvalé a některé dočasné. Některé typy jsou přítomny od narození a nikdy se nemění, zatímco jiné se získají po narození a mohou se postupně zhoršovat.

Jaké jsou typy a příčiny encefalopatie?

Následují některé hlavní typy encefalopatie spolu s jejich příčinami.

Chronická traumatická encefalopatie

Tento typ encefalopatie se vyskytuje, když dochází k mnohočetným traumatům nebo poraněním mozku. Tyto údery do hlavy vedou k poškození nervů v mozku. Obvykle se vyskytuje u boxerů, fotbalistů nebo členů armády, kteří byli zraněni při explozích.

Glycinová encefalopatie

Glycinová encefalopatie je genetický nebo zděděný stav, při kterém jsou v mozku abnormálně vysoké hladiny glycinu (aminokyseliny). Příznaky glycinové encefalopatie se obvykle objevují u kojenců brzy po narození.

Hashimotova encefalopatie

Jedná se o vzácný typ encefalopatie, který je spojen s autoimunitním stavem známým jako Hashimotova tyreoiditida. Při Hashimotově tyreoiditidě váš imunitní systém omylem napadne vaši štítnou žlázu. Vaše štítná žláza je zodpovědná za produkci mnoha regulačních hormonů vašeho těla. Vědci zatím přesně nevědí, jak spolu tyto dvě podmínky souvisí.

Jaterní encefalopatie

Jaterní encefalopatie je důsledkem onemocnění jater. Když vaše játra nefungují správně, toxiny, které vaše játra obvykle odstraňují z těla, se místo toho mohou hromadit ve vaší krvi a mohou se nakonec dostat do vašeho mozku.

Hypertenzní encefalopatie

Hypertenzní encefalopatie je důsledkem velmi vysokého krevního tlaku, který se příliš dlouho neléčí. To může způsobit otok vašeho mozku, což vede k poškození mozku a hypertenzní encefalopatii.

Hypoxická ischemická encefalopatie

Tento stav je typem poškození mozku, ke kterému dochází, když mozek nedostává dostatek kyslíku. To může mít za následek trvalé poškození mozku nebo dysfunkci. Může to být způsobeno nedostatkem kyslíku do mozku, například když je vyvíjející se dítě vystaveno alkoholu v děloze.

Toxicko-metabolická encefalopatie

Toxicko-metabolická encefalopatie je důsledkem infekcí, toxinů nebo selhání orgánů. Když jsou elektrolyty, hormony nebo jiné chemikálie v těle mimo svou normální rovnováhu, mohou ovlivnit funkci mozku. To může také zahrnovat přítomnost infekce v těle nebo přítomnost toxických chemikálií. Encefalopatie obvykle odezní, když se obnoví základní chemická nerovnováha nebo se odstraní otravná infekce/toxin.

Infekční encefalopatie

Přenosné spongiformní encefalopatie jsou také známé jako prionová onemocnění. Priony jsou proteiny, které se přirozeně vyskytují v těle, ale mohou mutovat a způsobit onemocnění, která postupně poškozují a zhoršují váš mozek (neurodegenerativní onemocnění). Prionová onemocnění zahrnují:

 • chronické chřadnoucí onemocnění
 • fatální rodinná nespavost
 • kuru
 • Creutzfeldt-Jakobova nemoc

Uremická encefalopatie

Uremická encefalopatie je důsledkem selhání ledvin. Předpokládá se, že je způsobena nahromaděním uremických toxinů v krvi. Tento stav může způsobit mírný zmatek až hluboké kóma.

Wernicke encefalopatie

Také známý jako Wernickeova choroba, tento stav je výsledkem nedostatku vitaminu B-1. Dlouhodobý alkoholismus, špatný příjem živin a špatné vstřebávání potravy mohou způsobit nedostatek vitaminu B-1. Pokud není Wernickeova encefalopatie rychle léčena, může vést k Wernicke-Korsakoffově syndromu.

Jaké jsou příznaky encefalopatie?

Vaše příznaky budou záviset na příčině a závažnosti vaší encefalopatie.

Mentální změny

Můžete mít potíže s pamětí nebo soustředěním. Můžete mít také potíže se schopnostmi řešit problémy.

Ostatní lidé si u vás mohou všimnout symptomů dříve, než to uděláte vy. Jedním z takových příznaků je měnící se osobnost. Můžete být například otevřenější, než jste byli před encefalopatií. Můžete být více či méně klidní, než jste byli před onemocněním.

Můžete být také letargičtí a ospalí.

Neurologické příznaky

Mezi možné neurologické příznaky patří:

 • svalová slabost v jedné oblasti

 • špatné rozhodování nebo soustředění
 • mimovolné škubnutí
 • chvění
 • potíže s mluvením nebo polykáním
 • záchvaty

Kdy mám vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud zaznamenáte příznaky encefalopatie, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Pokud se již léčíte na onemocnění mozku, mějte na paměti následující příznaky:

 • těžký zmatek
 • těžká dezorientace
 • kóma

Mohou to být příznaky lékařské naléhavosti. Mohou znamenat, že se váš stav zhoršuje.

Jak se diagnostikuje encefalopatie?

K diagnostice encefalopatie se vás lékař zeptá na vaši anamnézu a vaše příznaky. Provedou také lékařskou prohlídku, aby zkontrolovali duševní a neurologické příznaky.

Pokud má váš lékař podezření, že máte onemocnění mozku, může provést testy, aby určil příčiny a závažnost vašeho onemocnění. Testy mohou zahrnovat:

 • krevní testy k detekci nemocí, bakterií, virů, toxinů, hormonální nebo chemické nerovnováhy nebo prionů
 • poklepání páteře (váš lékař odebere vzorek vaší míšní tekutiny, aby zjistil choroby, bakterie, viry, toxiny nebo prion)

 • CT nebo MRI sken vašeho mozku k detekci abnormalit nebo poškození

 • elektroencefalogram (EEG) test k měření elektrické aktivity ve vašem mozku

Jak se encefalopatie léčí?

Léčba encefalopatie se liší v závislosti na tom, co ji způsobilo. Léčba může zahrnovat léky k léčbě vašich příznaků a léky nebo chirurgický zákrok k léčbě základní příčiny.

Váš lékař může doporučit doplňky výživy ke zpomalení poškození mozku nebo speciální dietu k léčbě základních příčin. V některých případech onemocnění, například když mozek nedostává dostatek kyslíku, můžete upadnout do kómatu. V závažných případech, jako je tento, vám lékař může nasadit podporu života, aby vás udržela naživu.

Dá se encefalopatii předejít?

Některým typům encefalopatie – jako jsou dědičné typy – nelze zabránit. Nicméně jiné typy jsou předcházet.

Provedením následujících změn můžete snížit riziko vzniku mnoha základních příčin encefalopatie:

 • vyhýbání se nadměrnému alkoholu
 • snížení expozice toxickým látkám, jako jsou drogy
 • jíst zdravou stravu
 • pravidelně navštěvovat svého lékaře

Zdravý životní styl může pomoci snížit rizikové faktory pro onemocnění mozku.

Dlouhodobý výhled

Váš dlouhodobý výhled závisí na příčině a závažnosti vaší encefalopatie. Mnoho forem encefalopatie je reverzibilních, pokud lze identifikovat a léčit příčinu. Všechny typy mohou být smrtelné, pokud jsou dostatečně závažné. Některé typy jsou vždy fatální.

Podle Národní ústav neurologických poruch a mrtvicePřenosná spongiformní encefalopatie obvykle končí smrtí během tří měsíců až několika let od začátku onemocnění.

Léčba příčiny vašeho onemocnění mozku může zlepšit vaše příznaky nebo se může zbavit encefalopatie. V závislosti na typu encefalopatie můžete nebo nemusíte mít trvalé poškození mozku. Váš zdravotnický tým může s vámi a vašimi blízkými spolupracovat na probíhající léčbě a plánech terapie na podporu vašeho každodenního života v případě poškození mozku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY