Jak požádat o pomoc při zotavení, když všichni bojují

Dosáhnout pomoci je vždy těžké, ale pandemie posouvá věci na novou úroveň.

Simone Wave/Stocksy United

Požádat o pomoc je kriticky důležité, když máte potíže s uzdravováním, ale to neznamená, že je to snadné. Navíc kvůli pandemii nějakým způsobem bojuje téměř každý, takže úkol požádat o pomoc je ještě náročnější.

Pokud váháte, zda oslovit, protože se ptáte, jak můžete někoho požádat o podporu, když se pravděpodobně také potýká s problémy, nejste sami. Prosba o pomoc je teď těžší, ale existují způsoby, jak si to usnadnit.

Pokud teď potřebujete pomoc

Pokud uvažujete o sebevraždě nebo máte myšlenky na sebepoškození, můžete zavolat na Správu služeb pro zneužívání látek a duševní zdraví na čísle 800-662-HELP (4357).

Horká linka 24/7 vás spojí se zdroji duševního zdraví ve vaší oblasti. Vyškolení specialisté vám také mohou pomoci najít zdroje vašeho státu na léčbu, pokud nemáte zdravotní pojištění.

Proč je tak těžké požádat o pomoc, zvláště teď?

Strach, stud a vina často znesnadňují oslovení druhých. Co když tě odmítnou? Co si pomyslí o vaší potřebě se o ně opřít znovu? Neměl bys to už zvládnout sám?

“Bohužel, mnoho lidí, kteří zažili dlouhodobé zotavení, právě teď bojuje,” říká Adam D. Scioli, DO, FASAM, FAPA, přidružený lékařský ředitel a psychiatr v Caron Treatment Centers.

“Ale dát si svolení požádat o pomoc je důležité,” pokračuje Scioli.

“Není to morální selhání.” Není to slabost nebo něco, co můžete přemoci svou vůlí a překonat. Závislost je chronický, progresivní, recidivující, ustupující, potenciálně smrtelný chorobný proces, který vyžaduje pomoc a podporu.“

Přidejte do směsi pandemii a nyní je tu další vrstva strachu, studu a viny, kterou je třeba překonat. Co když je pro ně vaše žádost o pomoc právě teď příliš zdrcující? Co když si myslí, že jste sobec ​​nebo ignorujete výzvy? jsou zažívá?

Navíc je obnova obvykle programem „my“, nikoli programem „já“. Před pandemií se můžete sejít s přítelem na kávu, zúčastnit se schůzky nebo někoho pozvat.

Ale nyní jsou tyto možnosti omezené nebo neexistují, a zdá se, že tato základní složka „my“ chybí. Vina plus izolace není skvělá kombinace, když jste v krizi.

Udržování vztahů může usnadnit žádost o pomoc

„Sociální izolace může způsobit, že se lidé budou cítit více sami se všemi svými starostmi, strachy a smutkem,“ říká Christine Crawford, MD, přidružená lékařská ředitelka Národní aliance pro duševní nemoci.

“Je však důležité, aby lidé našli kreativní způsoby, jak zůstat ve spojení s ostatními, aby chránili své duševní zdraví.”

Mít a udržovat širokou síť podpory plnou důvěryhodných, spolehlivých přátel a rodiny není jen důležité – je to nezbytné. Ale když se necítíte zrovna skvěle, zvednout telefon může být to poslední, co byste chtěli dělat.

Zkuste o tom přemýšlet takto: Požádat o pomoc je mnohem méně trapné, když spolu běžně komunikujete. Když budete i nadále zvedat telefon pro neformální konverzaci, bude mnohem snazší požádat o pomoc, když se opravdu trápíte, a může to být dokonce bezproblémová součást vašeho chatu.

„Než kdokoli opustí naše léčebné centrum, povzbuzuji ho, aby s lidmi nadále mluvil,“ říká Victoria Metz, certifikovaná koučka zotavení z Arms Acres a zakladatelka Run4Recovery.

„Když s lidmi neustále mluvíte, zvyšuje se pravděpodobnost, že s nimi budete mluvit, když budete potřebovat pomoc. Rutina je klíčová pro lidi s poruchou užívání návykových látek nebo alkoholu.“

Jak vypadá pomoc právě teď?

Může být opravdu těžké si představit, jak vypadá pomoc, když jsou osobní možnosti tak omezené. Ale s trochou kreativity existují způsoby, jak získat smysluplnou pomoc.

„Pomoc teď rozhodně vypadá jinak,“ říká Erica Spiegelman, certifikovaná poradkyně a autorka alkoholu a drog.

Videohovory jsou skvělý způsob, jak se spojit o něco hlouběji, než byste mohli na telefonu, ale není to jediná možnost, dodává.

“Můžete si udělat společenskou procházku s maskami nebo se dokonce setkat u někoho na dvorku, pokud budete sedět dostatečně daleko.”

Ano, při osobní schůzce bude určitá míra rizika, ale klíčové je vyvážení rizik a přínosů.

Nápověda může vypadat také takto:

 • spojení s podpůrnou skupinou online nebo prostřednictvím sociálních médií
 • mít virtuální schůzku s terapeutem nebo poradcem pro závislosti
 • volání na horkou linku
 • dostat domácí jídlo od přítele
 • volání do lůžkového léčebného centra – většina zůstala během pandemie otevřená.

Scioli dodává, že v nouzi můžete také navštívit krizové centrum nebo místní pohotovostní oddělení. Tam si s někým promluvíte osobně a on vám může pomoci zjistit další kroky.

I žádat o pomoc je nyní jiné

Vzhledem k tomu, že pomoc nyní vypadá jinak, liší se i způsob, jakým o ni požádáte.

Namísto čekání na někoho, kdo rozhodne, co může dělat a jak často to může dělat, zkuste zjistit, co potřebujete, a buďte ve svém požadavku konkrétní.

Zeptejte se například, jestli jim můžete zavolat jednou týdně nebo se každou sobotu ráno sejít v místním parku na procházce.

„Když žádáte o pomoc, musíte být připraveni slyšet: ‘Omlouvám se, záleží mi na tom a rád bych byl v pozici, kdy vám mohu pomoci, ale trochu mě to odpoutává,“ varuje Scioli. .

„Ačkoli může být opravdu těžké slyšet, že poté, co jste konečně sebrali odvahu a zeptali se, vám dávají upřímnou odpověď, a to je dobře. Je lepší, když neslibují něco, co nemohou splnit.“

Pokud dostanete „ne“, pamatujte, že se vás netýká, a neodškrtávejte je ze seznamu přátel. Místo toho buďte v kontaktu a zeptejte se někoho jiného.

Jak usnadnit požádání o (a přijetí) pomoci

Není to žádný cukr: Požádat o pomoc je těžké, zvláště teď. Zde je několik způsobů, jak si to trochu usnadnit.

Zůstaňte v kontaktu s více lidmi

Zvykněte si udržovat kontakt alespoň s 10 lidmi,“ radí Metz. “Takto, pokud opravdu potřebujete s někým mluvit, je pravděpodobné, že alespoň jedna osoba odpoví a bude k dispozici.”

Nemáte 10 super blízkých přátel? Většina lidí ne, ale počítají se také rodinní příslušníci, sousedé, známí, které byste rádi poznali lépe. Také nemusíte nutně diskutovat o svém uzdravení se všemi těmito lidmi – prostě udržování nějaké komunikační linky může být velkou pomocí.

A nikdy nevíte, možná prostě zjistíte, že jsou na podobné lodi a také potřebují podporu.

Zajistěte si podporu přesně na dobu, kdy ji potřebujete

Je nějaká konkrétní denní doba nebo týden, která je pro vás nejtěžší? Ujistěte se, že v těchto chvílích máte podporu.

„Doporučuji vám, abyste řekli: ‚Všiml jsem si, že se mi každé odpoledne ve 2:00 začíná dostávat do hlavy a zapojuji se do spousty negativních sebemluv,“ doporučuje Scioli. “Bylo by v pořádku, kdybych se na vás zítra v tu dobu obrátil, jestli by mi to pomohlo?”

Udělejte si čas, abyste si pomohli

Není nic špatného opřít se o pomoc od ostatních, ale vaše vlastní společnost může být překvapivým zdrojem podpory.

Pokud vám není příliš příjemné být sám, zaměřte se na vytvoření plánu denní samoty (na to opravdu nikdy nebyl lepší čas). Můžete si číst knihu, dívat se na film, cvičit, dát si bublinkovou koupel, začít s praxí vděčnosti – ať už je to cokoli, udělejte z toho zvláštní činnost, kterou děláte sami.

„Mít zdravý zvyk kolem samoty a pěstovat si lepší vztah k sobě samému je sebeláska a soucit,“ říká Spiegelman. “A když se více poznáte, budete se cítit šťastnější a svobodnější.”

Vytvořte si rutinu (a držte se jí)

„Vytvoření denní struktury a rutiny je neuvěřitelně důležité v těchto nejistých dobách, kdy máme pocit, že máme tak málo pod kontrolou,“ říká Crawford.

„Určení oblastí svého života, které máte pod kontrolou, může snížit úzkost, která přichází spolu s nejistotou. Nastavte si denní rozvrh, který zahrnuje čas na sebeobsluhu, socializaci a pracovní povinnosti.“

Udělat seznam

Nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy si nikdo nebude moci povídat (nebo se vám prostě nechce mluvit s někým, koho znáte).

Udělejte si seznam virtuálních schůzek nebo horkých linek, na které se můžete spolehnout, když tyto okamžiky nastanou.

Všechny tyto skupiny nabízejí virtuální setkání:

 • SMART Recovery
 • Anonymní alkoholici
 • Anonymní narkotika
 • Kruh života
 • V místnostech

Podporu mohou nabídnout také následující horké linky:

 • Národní aliance pro duševní nemoci: 800-950-NAMI (6264)

 • National Suicide Prevention Lifeline: 800-273-TALK (8255)

 • SAMHSA: 800-662-HELP (4357)

Je to náročné období zotavení, ale pandemie neznamená, že na to musíte jít sami.

Pamatujte: Těm, kteří vás milují a záleží jim na vás, nevadí pomáhat, když mohou. Je pravděpodobné, že jsou rádi, že se obracíte o pomoc, když ji potřebujete, protože by byli mnohem raději, kdybyste byli šťastní a v pořádku, než abyste se trápili sami.


Gia Miller je novinářka, spisovatelka a vypravěčka na volné noze, která se zabývá především zdravím, duševním zdravím a rodičovstvím. Doufá, že její práce inspiruje ke smysluplným rozhovorům a pomůže ostatním lépe porozumět různým zdravotním a duševním problémům. Výběr z její tvorby si můžete prohlédnout zde.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY