Jaké jsou potraviny, které zabraňují mrtvici?

Strava bohatá na flavonoidy, antioxidanty a zdravé tuky může snížit riziko mrtvice.

Mrtvice je jednou z hlavních příčin úmrtí ve Spojených státech. Konzumace stravy s vysokým obsahem nasycených tuků, trans-tuků, cholesterolu a sodíku je spojena se zvýšeným rizikem mrtvice.

Zahrnutí různých zdravých potravin do vaší stravy může pomoci snížit riziko mrtvice. Zde je pět potravin, o kterých je známo, že jsou prospěšné pro prevenci mrtvice:

5 potravin, které zabraňují mrtvici

1. Listová zelenina

Zelená listová zelenina, jako je špenát, kapusta a kapusta, je bohatá na dusičnany a další živiny, které mohou pomoci snížit riziko mrtvice.

Když jíte listovou zeleninu, vaše tělo přemění dusičnany na oxid dusnatý, molekulu, která hraje důležitou roli při regulaci průtoku krve a krevního tlaku.

Studie z roku 2021 zjistila, že konzumace alespoň 60 miligramů (mg) rostlinného dusičnanu denně (1 šálek listové zelené zeleniny) vedla k 17% snížení rizika ischemické mrtvice.

2. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA), což je typ omega-3 mastné kyseliny, která prokazatelně snižuje zánět, zlepšuje průtok krve a snižuje krevní tlak, což vše může snížit riziko mrtvice.

Kromě toho jsou vlašské ořechy bohaté na antioxidanty a další živiny, které mohou pomoci chránit před oxidativním stresem a dalšími faktory, které přispívají k riziku mrtvice.

Výzkum z roku 2021, který sledoval více než 93 000 lidí po dobu až 20 let, zjistil, že ti, kteří jedli více vlašských ořechů, měli nižší riziko úmrtí z jakékoli příčiny, zejména na srdeční choroby, a měli tendenci žít déle než ti, kteří vlašské ořechy nejedli.

3. Citrus ovoce

Citrusové plody jsou dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně vitamínu C, folátu a draslíku. Obsahují také flavonoidy, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci chránit před mrtvicí.

A studie 2012 z 69 622 žen zjistilo, že konzumace citrusových plodů byla spojena se snížením rizika mrtvice.

4. Tučné a libové ryby

Tučné ryby, jako je losos, čerstvý tuňák a makrela, mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které mohou pomoci snížit riziko mrtvice zlepšením průtoku krve a snížením zánětu.

Chudé ryby, jako je chňapal, mahi-mahi a treska, mají nižší hladiny omega-3, ale mohou mít jiné živiny, které jsou užitečné pro prevenci mrtvice.

Například libové ryby obsahují vyšší množství bílkovin, jódu a selenu a také méně kalorií, což může být prospěšné pro lidské zdraví.

A 2018 holandská populační studie zjistili, že jedna nebo více porcí tučných nebo libových ryb týdně může snížit riziko ischemické mozkové příhody.

A 2018 přehled 5 studií zjistili, že libové ryby – včetně humrů, mušlí a krevet – mohou být zvláště prospěšné pro riziko mrtvice, možná ještě více než tučné ryby. Autoři tvrdí, že k potvrzení těchto zjištění je zapotřebí více studií.

5. Jogurt

Jogurt je dobrým zdrojem několika živin důležitých pro kardiovaskulární zdraví, včetně vápníku, draslíku a probiotik.

A velká nadnárodní studie 2018 zjistili, že větší konzumace jogurtu a mléka byla spojena se sníženým rizikem úmrtí a závažných kardiovaskulárních onemocnění, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt.

Jak souvisí mrtvice s dietou?

Mrtvice souvisí s dietou několika způsoby. Strava s vysokým obsahem nasycených tuků, trans-tuků, cholesterolu a sodíku může přispět k rozvoji rizikových faktorů mozkové mrtvice, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka a obezita, které mohou zvýšit pravděpodobnost mrtvice.

Naproti tomu konzumace stravy s vysokým obsahem potravin bohatých na vitamíny, minerály a ochranné rostlinné sloučeniny může pomoci snížit tyto rizikové faktory a podpořit celkové kardiovaskulární zdraví, což může snížit pravděpodobnost mrtvice.

Potraviny, kterých je třeba jíst méně pro prevenci mrtvice

Několik potravin může při nadměrné konzumaci zvýšit riziko mrtvice. Tyto zahrnout:

  • Zpracované maso: Konzumace velkého množství zpracovaného masa, jako jsou párky v rohlíku a kuřecí nugety, byl propojen ke zvýšenému riziku mrtvice.
  • Slazené nápoje a potraviny: Konzumace slazených nápojů, jako je soda a sportovní nápoje, stejně jako jídla s vysokým obsahem přidaných cukrů, jako jsou dezerty, bonbóny a občerstvení, může přispět k rozvoji obezity, cukrovky 2. typu a vysokého krevního tlaku, které všechny zvyšují riziko mrtvice.
  • Potraviny s vysokým obsahem sodíku: Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku, jako je rychlé občerstvení a zpracované občerstvení, může přispět k rozvoji vysokého krevního tlaku, který je hlavním rizikovým faktorem mozkové mrtvice.
  • Trans-tuky: Konzumace potravin s vysokým obsahem trans-tuků, jako jsou smažená jídla, pečivo a balené občerstvení, může zvýšit riziko mrtvice tím, že přispívá k rozvoji vysokého cholesterolu a zánětu.
  • Alkohol: Nadměrné pití alkoholu může zvýšit riziko mrtvice tím, že přispívá k vysokému krevnímu tlaku a nepravidelnému srdečnímu rytmu.

Další tipy, jak předcházet mrtvici

Kromě dodržování zdravé výživy existuje několik dalších způsobů, jak snížit riziko mrtvice:

  • mít pravidelnou fyzickou aktivitu
  • přestat kouřit
  • udržení střední hmotnosti
  • zvládání stresu
  • řízení zdravotních stavů, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol

Sečteno a podtrženo

Mrtvice je jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve Spojených státech. Konzumace výživné stravy bohaté na antioxidanty, flavonoidy a zdravé tuky může snížit riziko mrtvice.

Zaměření se na potraviny bohaté na živiny, jako je ovoce, zelenina a zdravé tuky, a omezení nebo vyhýbání se zpracovaným potravinám a potravinám s vysokým obsahem cukru vám může pomoci zvládnout vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a další rizikové faktory mrtvice.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY