Jsou žaludeční vředy viditelné na ultrazvuku?

Ultrazvuk nedokáže detekovat žaludeční vředy tak snadno jako jiné metody, jako je horní endoskopie. Ale protože ultrazvuk je neinvazivní, může být prospěšný v některých situacích, jako je detekce velkých vředů nebo sledování postupu zmenšujícího se vředu.

Ultrazvuk je bezbolestná, neinvazivní zobrazovací metoda, která nevyzařuje záření. Zatímco můžete mít tendenci myslet na ultrazvuk břicha pro použití v těhotenství, ultrazvuk může detekovat a monitorovat mnoho zdravotních stavů.

Jedním takovým příkladem je identifikace žaludečních vředů. Žaludeční vředy jsou otevřené vředy, které se tvoří ve vašem žaludku. Mohou vést k silné bolesti, krvácení a dalším zdravotním problémům.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, jak, proč a dokonce i když by váš lékař použil ultrazvuk k určení, zda máte žaludeční vřed.

Kdo dostane žaludeční vředy?

Když mnoho lidí mluví o žaludečních vředech, myslí tím peptické vředy. Jedná se o vředy, které se vyskytují buď ve vašem žaludku nebo dvanáctníku, což je část tenkého střeva, která se připojuje k žaludku. Ve Spojených státech asi 1 % až 6 % lidí má peptický vřed.

Žaludeční vředy se mohou vyskytovat častěji u:

 • lidé 60 let a starší
 • kteří mají v anamnéze peptické vředy
 • jedinci, kteří kouří

Jak účinný je ultrazvuk při detekci žaludečních vředů?

Ultrazvuk není nejběžněji používanou metodou k diagnostice žaludečních vředů. Existuje pro to několik důvodů.

Struktura vašeho těla může ztížit přesnou vizualizaci žaludku na ultrazvuku. Jiné metody, jako je horní endoskopie, umožňují lékařům jasnější pohled do žaludku. Studie z roku 2017 však naznačila, že ultrazvuk může být zvláště účinný při diagnostice vředů větších než 5 milimetrů.

Umístění vředu může také znesnadnit zdravotnickému pracovníkovi jeho zjištění pomocí ultrazvuku. Některé oblasti žaludku jsou hůře viditelné než jiné.

Ale ultrazvuk může být v některých situacích prospěšný.

Autoři stejné studie také navrhli, že ultrazvuk může pomoci sledovat léčbu tím, že určí, zda se vřed zmenšuje. Protože ultrazvuk je méně invazivní než endoskopie, můžete to potenciálně podstoupit s menším rizikem komplikací.

V větší studie z roku 2016autoři zjistili, že když účastníci před ultrazvukem břicha vypili tekutinu obsahující kontrast, pomohlo to zvýšit účinnost ultrazvuku při diagnostice vředů. Použití kapaliny obsahující kontrast pomohlo, aby byl ultrazvuk při detekci vředů stejně spolehlivý jako endoskopie.

Jaký je postup při ultrazvuku?

Ultrazvukem se rozumí jakýkoli postup, který využívá zvukové vlny k přenosu obrazů v těle. Existuje mnoho způsobů, jak použít ultrazvuk na žaludek, včetně následujících:

Transabdominální ultrazvuk

Transabdominální ultrazvuk zahrnuje umístění ultrazvukové sondy na vaše břicho, abyste získali snímky žaludku. Ultrazvukový technik umístí ultrazvukovou sondu na několik oblastí břicha, aby při hledání žaludečních vředů viděl části břicha. Tyto vředy se mohou jevit jako tlustší žaludeční výstelka než okolní oblasti.

Endoskopický ultrazvuk

Endoskopický ultrazvuk (EUS) je postup, který lékaři používají k získání snímků vašeho trávicího traktu. To zahrnuje zavedení endoskopu do krku. Puškohled má ultrazvukovou sondu pro generování snímků žaludku a blízkých orgánů.

Výhodou EUS je, že lékař může vidět orgány, které je obtížné zobrazit, jako je slinivka a lymfatické uzliny. Lékaři mohou také použít tento přístup k odběru biopsií nebo vzorků tkáně. Lékař by mohl tuto technologii použít k diagnostice, zda je vřed rakovinný nebo nerakovinný.

Co dokáže ultrazvuk žaludku zjistit?

Ultrazvuk žaludku by mohl pomoci zdravotníkům odhalit zdravotní problémy, jako jsou:

 • aneuryzma aorty
 • rakovinné vředy
 • peptické vředy
 • nádory nebo léze v žaludku a kolem něj

Užitečnost a účinnost ultrazvuku žaludku závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho zdravotního stavu a velikosti těla.

Jaké testy lékaři používají ke kontrole žaludečních vředů?

Lékaři mohou nařídit různé testy k diagnostice žaludečních vředů. Většina žaludečních vředů je způsobena infekcí bakterií Helicobacter pylori nebo H. pylori. Lékaři kontrolují přítomnost H. pylori pomocí následujících testů:

 • krevní test
 • močovinový dechový test
 • test stolice

Žaludeční vředy však mohou způsobit i jiné věci, jako je užívání velkého množství nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je aspirin nebo ibuprofen. Pokud váš vřed souvisí s touto nebo jinou příčinou, testy H. pylori nepomohou diagnostikovat vřed.

Lékař pak může doporučit horní endoskopii. Tento test zahrnuje použití speciálního dalekohledu s osvětlenou kamerou na konci k zobrazení sliznice jícnu, žaludku a dvanáctníku. Pomocí této metody může váš lékař vidět vřed a odebrat biopsie žaludeční tkáně, aby otestoval změny v žaludeční výstelce.

Mohou také doporučit polykací test barya. To zahrnuje pití husté tekutiny předtím, než technik provede rentgenový snímek vašeho žaludku a dalších blízkých orgánů.

Co dělat, když máte žaludeční vřed

Léčba žaludečních vředů závisí na příčině.

Pokud užíváte NSAID, pravděpodobně je budete muset okamžitě přestat užívat.

Pokud máte infekci H. pylori, budete potřebovat antibiotika a inhibitory protonové pumpy. Můžete také využít některé přírodní léčby, jako jsou probiotika.

Ve vzácných případech může lékař doporučit operaci.

Zdroje Healthline o léčbě žaludečních vředů

 • Přečtěte si více o přírodních a domácích lécích na žaludeční vředy.
 • Objevte, jakou roli hraje strava při hojení žaludečních vředů.
 • Přečtěte si, jaké léky proti bolesti můžete užívat při žaludečním vředu.
 • Přečtěte si o procesu hojení žaludečních vředů.
 • Přezkoumejte chirurgické možnosti pro žaludeční vředy: vagotomii a gastrektomii.

Ultrazvuk břicha nemusí být první volbou lékaře, která pomůže identifikovat žaludeční vřed. Ale protože se jedná o neinvazivní zobrazovací nástroj, existují situace, kdy může být prospěšný. Lékař jej může například použít k posouzení, zda se vřed zmenšuje.

Pokud vám lékař doporučí ultrazvuk břicha, promluvte si s nimi o potenciálních výhodách ve srovnání s jinými způsoby diagnostiky vředu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY