Kontrola příznaků astmatu pomocí stupňovité terapie

Postupná terapie je standardem při personalizaci plánu léčby astmatu pro vaše příznaky. Dávky se budou zvyšovat nebo snižovat, dokud vy a lékař nenajdete dokonalou rovnováhu.

Astma je chronické onemocnění, které v současné době není vyléčitelné. Tento stav ovlivňuje funkci plic a často lidem ztěžuje dýchání. Zatímco někteří lidé trpí chronickým astmatem, jiní mohou zaznamenat dočasné vzplanutí nebo záchvaty způsobené vystavením specifickým spouštěčům, jako jsou alergeny nebo intenzivní cvičení.

Tento stav lze zvládnout různými způsoby léčby, které minimalizují jeho zásah do každodenního života. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, jak postupný přístup pomáhá lékařům přizpůsobit vaši léčbu vašim potřebám.

Co je „zvyšovací terapie“ v léčbě astmatu?

Postupnou terapii lze považovat za zásadní způsob, jak celkově zvládnout astma. Na rozdíl od jiných nemocí, které mají léky, se léčba astmatu často točí kolem kontroly příznaků, aby se zabránilo vzplanutí astmatu nebo astmatickému záchvatu.

Stejně jako u mnoha jiných onemocnění, astma existuje v širokém spektru. Někteří lidé mohou pociťovat těžší astma, u kterého se příznaky objevují často, a potřebují více léků k jejich kontrole. Mezitím jiní mohou pociťovat příznaky astmatu pouze příležitostně, například s nástupem sezónních jarních nebo podzimních alergií.

V obou případech postupná terapie funguje tak, že upravíte dávkování léků tak, aby odpovídalo závažnosti vašeho astmatu v daném okamžiku. Během období, kdy jsou spouštěče častější, nebo pokud se stále snažíte dostat stav pod kontrolu, možná budete potřebovat vyšší dávku.

Lékař může dávku postupně zvyšovat, dokud nezaznamenáte delší období bez příznaků. Pokud máte dobře kontrolované astma, které je vystaveno krátkodobému spouštěči, může lékař dočasně zvýšit vaši dávku, dokud spouštěcí událost neskončí.

Typy step-up terapie

Mějte na paměti, že step-up terapie je rozdělena do dvou podkategorií. Lékař může během léčby použít jednu nebo obě z těchto strategií.

 • Krátkodobé zvýšení: Zvýšená krátkodobá léčba zahrnuje dočasné zvýšení dávky kvůli občasnému vzplanutí mírného astmatu. Ve většině případů bude dávka snížena během 3 až 10 dnů po stabilizaci astmatu.
 • Zvýšení dlouhodobě: Tato léčba se používá u těžšího astmatu, zvýrazněného přetrvávajícími záchvaty. Snižovací terapie nenastane, dokud se příznaky astmatu nestabilizují po delší pozorovatelnou dobu.

Měřítko astmatu

Postupná léčba se může značně lišit v závislosti na věku a závažnosti vašich příznaků. Konkrétně American College of Allergy, Asthma, and Immunology uvádí dvě měřítka, jednu pro dospělé a druhou pro děti, které poskytují profesionální pokyny pro provádění zvýšené péče.

 • Pediatric Asthma Yardstick kategorizuje léčbu kojenců a dětí (ve věku 0 až 5 let), dětí školního věku (6 až 11 let) a dospívajících (12 až 18 let).
 • Adult Asthma Yardstick používá 5-stupňový přístup, který se šíří mezi příležitostnými vzplanutími a pacienty s častými příznaky.

Jaké jsou kroky postupné léčby astmatu?

Prioritou pro zahájení stupňovité léčby astmatu je diagnostika závažnosti stavu. Pokud je u nově diagnostikovaného astmatu zvažována step-up terapie, může být zapotřebí několik diagnostik.

Spolu s rodinnou anamnézou a podrobným popisem příznaků a závažnosti můžete být požádáni, abyste dokončili test funkce plic nebo podstoupili fyzické vyšetření, které se zaměří na kůži na hrudi a na horní cesty dýchací.

Téměř veškerá postupná terapie se řídí stejným přístupem v šesti krocích s opakovaným přehodnocením každých 2 až 6 týdnů, aby se buď zvýšil nebo snížil režim léčby:

 1. Krok první: K okamžitému otevření dýchacích cest se předepisují bronchodilatátory (krátkodobě působící beta-antagonisté) nebo léky. Ty se obvykle používají podle potřeby.
 2. Krok dva: Předepisují se také nízké dávky inhalačních steroidů, ale děti ve věku 4 let a mladší budou potřebovat doporučení.
 3. Krok tři: Dospělým a dětem starším 12 let bude předepsána kombinace nízkých dávek inhalačních steroidů, bronchodilatancií nebo středních dávek inhalačních steroidů.

  • Dětem ve věku 5 až 11 let může být předepsáno výše uvedené nebo alternativa sestávající z nízké dávky inhalačního steroidu a blokátoru leukotrienů.
  • Dětem ve věku 4 let a mladším bude obvykle předepsána střední dávka inhalačních steroidů.
 4. Krok čtyři: Dětem ve věku 5 let a starším bude předepsán střední dávka inhalačního steroidu a dlouhodobě působící beta-antagonista. Mezitím mohou děti ve věku 4 let a mladší přejít na kombinaci středních dávek inhalačních steroidů a blokátorů leukotrienů.
 5. Krok pět: Dětem ve věku 5 až 11 let a lidem starším 12 let mohou být předepsány vysoké dávky inhalačního steroidu a dlouhodobě působící beta-antagonista. Mezitím mohou děti ve věku 4 let a mladší začít s vysokými dávkami inhalačních steroidů a kombinovat je buď s dlouhodobě působícím beta-antagonistou nebo blokátorem leukotrienů po konzultaci se specialistou na astma.
 6. Krok šest: Děti ve věku 5 až 11 let obvykle dodržují stejný léčebný režim od pátého kroku. Avšak lidé ve věku 12 let a starší mohou také obsahovat perorální steroid. Děti ve věku 4 let a mladší obvykle také dodržují režim kroku 5, pokud je doporučen. Před přechodem na tento léčebný plán je nutná konzultace s odborníkem na astma.

Inverzní: Terapie snižováním tlaku

Zatímco postupná terapie astmatu má tendenci získat největší pozornost při léčbě astmatu, existuje inverzní léčebný plán známý jako „terapie snižováním“. Stejně jako postupná terapie se zaměřuje na postupné zvyšování dávky této paralelní intenzity příznaků, postupná snižování způsobuje opak.

Podle přehledu studií z roku 2012, v většině případů lékaři začnou postupně snižovat dávku léků, když příznaky začnou ustupovat, funkce plic se zlepší a zvláště když se astma stane dobře kontrolovaným.

Bylo to užitečné?

Funguje step-up terapie pro úlevu od astmatu?

Za předpokladu, že se budete držet svého léčebného režimu a budete také navštěvovat průběžné následné schůzky za účelem sledování dávkování a funkce plic, může postupná terapie fungovat.

I když se tyto protokoly používají po desetiletí, dokonce nedávné studie potvrzují že pečlivé zvyšování nebo snižování dávky léků na astma je nejlepším způsobem, jak kontrolovat příznaky astmatu.

Pokud vaše astma není dobře zvládnuto, můžete zvážit, zda se zeptáte lékaře, zda má smysl používat stupňovaný postupný přístup. Astma je často špatně zvládnuto u lidí, kteří čelí překážkám v péči, jako je život v „lékařské poušti“ (oblasti, kde lidé nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči nebo nemají zdravotní pojištění).

Lékař vám může pomoci s poskytováním zdrojů na levnější léky a dokonce doporučit generika, která pomohou snížit výdaje.

Náklady a pokrytí pro stupňovitou terapii

Náklady na postupnou terapii se mohou značně lišit v závislosti na vašem poskytovateli pojištění a zahrnutém krytí na předpis. Ve většině případů můžete kontaktovat poskytovatele pro konkrétní rozpis nákladů na léky na astma a související poplatky za návštěvu specialisty na astma.

Můžete očekávat, že v počátečních fázích postupné terapie utratíte více, protože vy a lékař pracujete na tom, abyste dostali astma pod kontrolu. Jak postupujete, a zejména pokud začnete odstupovat, mohou vaše kumulativní výdaje na předpis a proplatky u lékaře časem klesat.

Medicaid a CHIP

Pokud jste vy nebo vaše dítě na programu Medicaid nebo dětského zdravotního pojištění (CHIP), oba programy obvykle pokrývají všechny nebo téměř všechny související léčebné výlohy. Přesto, protože se krytí může v jednotlivých státech lišit, je důležité kontaktovat konkrétního pojistitele Medicaid, který je ve vašem státě autorizován.

Medicare

Medicare je rozdělena do několika částí a ne všechny složky se vztahují na pokrytí nákladů na astma. Zejména budete potřebovat plán Medicare Part D, který je určen pro pokrytí léků na předpis.

Možná budete muset nahlédnout do svého plánu, abyste potvrdili, které konkrétní léky jsou zahrnuty, a pokud to vyžaduje generika nebo názvy značek.

Programy protidrogové pomoci

Pokud si nemůžete dovolit léky na astma, nemáte pojištění nebo vaše pojištění plně nepokrývá požadované předpisy, existuje další možnost. Mnoho farmaceutických firem, státních zájmových skupin a dokonce i neziskových organizací poskytuje granty a nabízí programy, které vám pomohou pokrýt náklady na vaše předpisy.

V mnoha případech mohou být léky zdarma nebo s výrazně nižším doplatkem. Asthma and Allergy Foundation of America nabízí seznam dostupných služeb pro léky na astma rozdělený podle farmaceutických společností a států, které poskytují pomoc.

Odnést

V současné době neexistuje žádný lék na astma, ale chronický stav nemusí zasahovat do kvality vašeho života.

Při dobrém zacházení mohou lidé s astmatem žít plnohodnotný a zaujatý život. Zvyšující se terapie a její doprovodná snižovací terapie jsou dvě metody, které mohou lékaři použít, aby zabránili tomu, aby vás příznaky astmatu odsunuly na vedlejší kolej.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY