Léčba a zotavení z rozbitého prstu

Přehled a příznaky

Pokud jste někdy chytili prst do dveří nebo do nich udeřili kladivem, pravděpodobně jste zažili běžné příznaky rozbitého prstu. Jakékoli trauma nebo zranění prstu může vést k:

 • silná bolest prstů, zvláště bolestivá a pulzující bolest
 • zánět (bolest, zarudnutí a otok)
 • potíže s používáním špičky prstu
 • ztráta citlivosti na špičce prstu
 • modřiny a změna barvy kůže a nehtu
 • ztuhlost v prstu

Nehet na rozbitém prstu může také spadnout do týdne nebo dvou od zranění.

Čtěte dále a dozvíte se více o léčbě rozbitého prstu a o tom, kdy potřebujete vyhledat pomoc.

Okamžitá úleva

Nejlepší způsob, jak získat okamžitou úlevu od rozbitého prstu, je léčba zánětu. Zánět je primární příčinou bolesti, otoku a zarudnutí.

Mezi běžné tipy pro léčbu rozbitého prstu patří:

Odpočinek

Jakmile si ublížíte, přestaňte se vším, co děláte, abyste předešli dalšímu zranění. Jakkoli to může být bolestivé, zkuste v klidu posoudit poškození a zda budete potřebovat lékařskou pomoc.

Led

Velmi jemně naneste an ledový obklad nebo obklad zabalený do ručníku nebo látky na poraněný prst v 10minutových intervalech s 20minutovými přestávkami, několikrát denně.

Nikdy nevystavujte pokožku přímo ledu nebo déle než 10 až 15 minut v kuse, abyste předešli riziku omrzlin nebo dalšího zánětu.

Abyste zranění nezatěžovali, položte prst na zakrytý ledový obklad nebo obal.

Povýšit

Zvednutím poraněného prstu nad úroveň srdce zpomalíte přítok krve do místa, omezíte zánět a tlak. To je nesmírně důležité a je třeba to dělat nepřetržitě, ne jen přerušovaně.

Používejte volně prodejné (OTC) léky proti bolesti

OTC protizánětlivé léky a léky proti bolesti jako ibuprofen (Advil, Motrin), acetaminofen (Tylenol) a aspirin mohou pomoci snížit zánět a související bolest.

Vyčistěte a zakryjte otevřené rány

Pokud je nehet nebo kůže zlomená, jemně místo očistěte mýdlem a vodou nebo antibakteriálním oplachem. Poté ránu překryjte sterilní gázou nebo obvazy.

OTC antibiotické masti nebo krémy mohou být také aplikovány na rány po čištění, aby se zabránilo infekci.

Rány by se měly čistit a používat nové obvazy alespoň dvakrát denně.

Ujistěte se, že můžete pohybovat prstem

Poraněný prst si doma nikdy neomotávejte, nedlahujte ani nepodpírejte. Je také důležité snažit se jemně pohybovat prstem co nejvíce, aniž byste zvýšili bolest.

Pokud nemůžete pohnout prstem, vyhledejte lékařskou pomoc.

Používejte krémy proti bolesti a bylinné přípravky

Ulevující od bolesti léčivé krémy a bylinné přípravky mohou pomoci snížit zánět a bolest. Arnika může pomoci snížit zánět a zlepšit dobu hojení modřin.

Dlouhodobá léčba a rekonvalescence

Během prvních 48 hodin poté, co došlo k poranění, je doporučenou léčbou klid, led, zvedání a užívání volně prodejných léků proti bolesti. Vaše bolest by se měla začít výrazně zlepšovat po dni nebo dvou základní péče.

Po zmizení počátečního otoku se v místě poranění může vyvinout bolestivá modřina. V závislosti na místě poranění a jeho závažnosti může modřina způsobit pulzování, bolest nebo necitlivost.

Jakmile se počáteční bolest a otok zlepší, měli byste se stále více snažit protahovat a pohybovat zraněným prstem. Vyhněte se jakýmkoliv pohybům nebo akcím, které způsobují výrazné zvýšení bolesti.

Jemná masáž místa poranění a jeho okolí může pomoci zlepšit dobu zotavení tím, že povzbudí průtok krve do místa. To může také pomoci rozbít mrtvé krvinky a tkáně.

Doba zotavení u rozbitého prstu závisí do značné míry na závažnosti zranění a místě. Většina rozdrcených prstů se začne cítit mnohem lépe během tří až čtyř dnů. Složitější nebo závažnější případy mohou trvat několik týdnů nebo déle, než se plně uzdraví.

Ošetření pohmožděného nehtu

Když se pod nehtem vytvoří modřina, může se vytvořit tlak a způsobit bolest.

Pokud je tento tlak silný, nehet může spadnout. Ve většině případů však nehet zůstane na svém místě, ale můžete si všimnout změny barvy kolem místa poranění.

Modřina zůstane viditelná několik měsíců, dokud postižená část nehtu nevyroste.

Pokud máte podezření, že vám nehet může spadnout nebo je modřina viditelná na 50 nebo více procentech nehtu, zavolejte svého lékaře. Váš lékař může pomoci zabránit vypadávání nehtu uvolněním tlaku.

Čeho se vyvarovat

Zatímco se váš prst hojí, je dobré se držet dál od všech činností, které zvyšují bolest nebo zahrnují velké namáhání prstů. Může trvat několik týdnů, než bude bezpečné vrátit se k aktivitám, jako jsou fyzické nebo kontaktní sporty.

Také byste se neměli pokoušet sami odstranit poraněný nehet, omotat, dlahou nebo podepřít zraněný prst.

Kdy vyhledat pomoc

Promluvte si s lékařem nebo zdravotní sestrou, pokud váš rozbitý prst způsobuje extrémní bolest nebo zahrnuje více než jen koneček prstu. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také, pokud:

 • nemůžete narovnat prst
 • prst je znatelně ohnutý nebo křivý
 • váš prst je necitlivý bezprostředně po zranění a před použitím ledu
 • vaše nehtové lůžko, články prstů, kloub, dlaň nebo zápěstí jsou také zraněny
 • příznaky se zhorší po 24 až 48 hodinách základní domácí péče
 • jsou přítomny hluboké rány
 • myslíte si, že nehet spadne nebo modřina zabere více než polovinu nehtu
 • v místě rány dochází ke krvácení nebo hnisání
 • uslyšíte zvláštní zvuk, jako je prasknutí nebo prasknutí v době zranění
 • místo poranění zůstává extrémně oteklé déle než 48 hodin

Jídlo s sebou

Rozbitý prst je běžné zranění, které zahrnuje trauma prstu. Ačkoli mohou být velmi bolestivé, většina rozbitých prstů se uzdraví po několika dnech domácí péče.

Odpočinek, led, nadmořská výška a užívání OTC léků proti bolesti a protizánětlivých léků jsou obecně nejlepším způsobem, jak získat okamžitou a dlouhodobou úlevu od tohoto zranění.

Vyhledejte lékařskou pomoc v případě zranění, která zahrnují klouby, mají znatelné abnormality nebo zlomeniny, způsobují silnou bolest nebo nereagují na základní léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY