Může amenorea způsobit osteoporózu?

Amenorea označuje dočasnou nepřítomnost menstruačního cyklu na týdny až měsíce z lékařského důvodu. Může také odkazovat na menstruační období, které nezačalo u lidí, kteří by měli být v pubertě.

Většina případů amenorey je způsobena těhotenstvím. Amenorea však může být způsobena také několika dalšími základními faktory, včetně nedostatku estrogenu.

Pokud se tento nedostatek hormonů neřeší, může to zvýšit riziko osteoporózy. Nedostatek estrogenu je častou příčinou osteoporózy, protože estrogen je nezbytný pro udržení zdraví kostí.

Čtěte dále a zjistěte, jak hladiny estrogenu ovlivňují menstruační cykly i zdraví kostí a jak se tento nedostatek hormonů léčí.

Jak častá je amenorea?

Odhaduje se, že méně než 1 % lidí, kteří ve Spojených státech menstruují, jsou postiženi primární amenoreou. Kolem 2 % až 5 % lidí trpí sekundární amenoreou, která není způsobena těhotenstvím nebo menopauzou.

Estrogen a zdraví kostí

Osteoporóza je stav, při kterém vaše kosti ztrácejí hmotu a hustotu, čímž se vystavujete většímu riziku zlomenin.

Dva základní rizikové faktory pro osteoporózu jsou věk (nad 65 let) a žena po menopauze, kdy hladina estrogenu přirozeně klesá. Dospívající však mohou mít také hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje tvorbu kostí a zvyšuje riziko osteoporózy.

Estrogen je hormon, který plní několik základních funkcí ve vašem těle, včetně regulace tvorby kostí. Pokud máte nižší hladiny estrogenu, než je klinicky průměr, vaše kosti nemusí být tak husté, jak by jinak mohly být. To může přispět ke slabosti, zlomeninám a pomalému hojení.

Například lidé s amenoreou jsou vystaveni vyššímu riziku zlomenin zápěstí a kyčle. V studie 2017 u mladých žen, které měly nízké hladiny estrogenu po dobu 6 měsíců, se hustota kostní hmoty snížila podobně jako to, co byste viděli u žen během prvního roku menopauzy.

U mladších lidí může být tento pokles estrogenu způsoben hormonální nerovnováhou v dospívání. Dospívání je důležitým obdobím pro vývoj kostí. Kromě udržení stabilní hladiny estrogenu, dostatečného množství vápníku a vitamínu D a udržení aktivity v mládí pomáhá budovat zdravé kosti po celý zbytek života.

Typy amenorey

Amenorea je rozdělena do dvou podtypů v závislosti na základní příčině.

Primární amenorea

Většina menstruačních cyklů začíná brzy po 12 letech. Primární amenorea nastává, když někdo, kdo očekává menstruaci v pubertě, ještě nemá první menstruaci ve věku 16 let. Někdy se to může objevit u lidí, kteří mají rozdíly v sexuálních charakteristikách nebo vývoji (intersex) nebo u těch, kteří mají nízký estrogen.

Chromozomální nepravidelnosti a jakékoli narušení hypofýzy nebo hypotalamu může také zdržovat nástup puberty. V některých případech může být příčinou těhotenství.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea označuje nepřítomnost menstruace u dříve menstruujících lidí. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) definuje amenoreu jako vynechání menstruace po dobu 3 nebo více měsíců.

Nejčastějšími příčinami sekundární amenorey jsou těhotenství a kojení, které přirozeně ovlivňují hladinu hormonů.

jiný příčiny sekundární amenorey zahrnout:

  • ztráta váhy
  • poruchy příjmu potravy
  • Cushingův syndrom
  • nádory vaječníků a hypofýzy
  • příliš cvičí
  • mající obezitu

Všechny tyto věci mohou mít vliv na způsob, jakým jsou reprodukční hormony vašeho těla vyváženy, a některé mohou způsobit nedostatek živin.

Až 30 % diagnóz amenorey u žen jsou klasifikovány jako hypotalamická amenorea, která je typicky spojena se stresem, omezujícím jídlem a cvičením.

Menopauza vs. amenorea

Amenorea označuje nepřítomnost menstruace u lidí, kteří by měli menstruovat. Menopauza označuje přirozené zužování a případné zastavení menstruace, ke kterému dochází později v životě. Tento přechod může trvat několik let a obvykle se vyskytuje mezi nimi ve věku 45 a 55 letpodle Národního institutu pro stárnutí.

Lidé s amenoreou obvykle obnoví svůj menstruační cyklus léčbou, zatímco lidé s menopauzou již nebudou mít menstruaci.

Blokátory hormonů

Hormonální blokátory se často používají v péči o potvrzující pohlaví (GAC) pro děti a dospívající. Blokátory dělají přesně to – blokují hormony, aby vyvolaly pubertu.

Procházet pubertou pro pohlaví, se kterým se neztotožňujete, je těžké a může být i traumatizující. Blokátory dávají trans, nebinární a genderově nekonformní mládeži více času před pubertou, aby se rozhodla, co je pro jejich tělo správné.

Pokud užíváte hormonální blokátory, menstruace se neobjeví. Blokátory jsou pro dočasné použití, protože mohou také snížit kostní hmotu.

Dlouhodobé účinky amenorey

U některých lidí nebude mít pár vynechaných menstruací velký dopad na jejich dlouhodobé zdraví. Ale jakákoliv příčina zastavení menstruace (vysazení) by měla být posouzena lékařem.

Dlouhodobé zdravotní účinky nízké hladiny estrogenu u premenopauzálních žen jsou stále studovány. Vědci se však často shodují, že u teenagerů a mladých dospělých může amenorea způsobit zdravotní rizika později v životě.

Dětství a puberta jsou zásadní období pro vývoj našeho těla. Pokud se nerovnováha estrogenu v dětství a dospívání neléčí, může mít v budoucnu významný dopad na srdeční, kosterní a reprodukční systémy.

Kromě narušení raného vývoje může amenorea také představovat problémy pro premenopauzální osoby, které chtějí otěhotnět.

Pro někoho s amenoreou může být obtížné vědět, zda ovuluje nebo zda je pro ně v tuto chvíli těhotenství vůbec možné. To může potenciálně vytvořit další emocionální stres kromě základního zdravotního stavu.

Léčba

Vaše nejlepší možnost léčby amenorey bude záviset na základní příčině a také na vašich individuálních zdravotních faktorech. Určení příčiny vynechání menstruace může zahrnovat několik diagnostických testů, včetně těch, které zkontrolují těhotenství a vyhodnotí hladiny hormonů.

Pokud nedostatek estrogenu způsobuje vaši amenoreu, nejběžnější léčbou jsou doplňky stravy a hormonální terapie. Estrogenová hormonální terapie zahrnuje užívání syntetické verze hormonu, aby se vaše hladiny vrátily do zdravého rozmezí.

Pokud máte hypotalamickou amenoreu, váš lékař bude muset určit, co potlačuje hormonální signály do vašeho mozku. Pokud amenoreu způsobuje dietní omezení nebo porucha příjmu potravy, bude léčba s největší pravděpodobností strukturována tak, aby řešila všechny nedostatky a poskytla vám podporu.

Pokud existuje anatomický důvod, který brání tomu, aby menstruace vůbec začala, nebo pokud jsou hormonální hladiny ve vašem těle z nějakého jiného důvodu nevyrovnané, součástí vašeho léčebného plánu může být hormonální léčba estrogenem, perorální antikoncepce nebo kombinace těchto dvou léčebných postupů.

Nejbezpečnějším doporučením je obrátit se raději na lékaře, než předpokládat, že se problém vyřeší sám. Mohli byste se vystavit riziku akutních a dlouhodobých zdravotních komplikací, jako je osteoporóza, tím, že nebudete vyšetřeni na amenoreu.

Výhled

Nízká hladina estrogenu je častou příčinou amenorey i osteoporózy. Neléčená amenorea vás vystavuje zvýšenému riziku osteoporózy.

Amenorea a následná nízká kostní hmota může postihnout dospívající procházející pubertou, postmenopauzální ženy a další.

Bez ohledu na základní příčinu amenorey existuje účinná léčba.

Užívání estrogenové hormonální terapie ke zvýšení vašich nízkých hladin může vrátit kosti do plného zdraví a zabránit budoucím komplikacím. Někdy je třeba řešit další základní zdravotní stav způsobující nízkou hladinu estrogenu.

Věnujte zvýšenou pozornost svému menstruačnímu cyklu a všímejte si všech nepravidelností. Rodiče by se měli poradit s lékařem, pokud menstruace jejich dítěte nezačala tak, jak se očekávalo, aby se zjistil nedostatek estrogenu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY