Předčasné dítě: Hodnocení lékařem

Nedonošené dítě

Přestože se dítě příležitostně narodí nemocné bez předchozího varování, lékaři většinou vědí, kdy se dítě narodí předčasně nebo mu hrozí problémy. Novorozenecký tým (složený z lékařů, zdravotních sester a respiračních terapeutů, kteří jsou speciálně vyškoleni v péči o novorozence) bude přítomen při porodu a připraven udělat vše, co je nezbytné pro péči o vaše dítě.

Běžné postupy bezprostředně po porodu

Jakmile se vaše dítě narodí, umístí se do sálavého ohřívače (vozík s matrací nahoře a zdrojem tepla nad hlavou) a rychle uschne. Tým poté provede některé nebo všechny níže popsané postupy. Provádějí se na porodním sále nebo v přilehlé oblasti se speciálním vybavením a potřebami pro ohrožené děti.

Sání dětského nosu, úst a hrdla

Všechna miminka se rodí s hlenem a tekutinou v nose, ústech a krku. Odsávání pomáhá vyčistit tento hlen a tekutinu, aby dítě mohlo začít dýchat. K odsávání lze použít dva typy zařízení: sání gumovou žárovkou, které jemně odsaje většinu sekretů z úst nebo nosu dítěte, nebo katétr připojený k odsávacímu stroji. Tenký plastový katétr lze použít na nos, ústa a hrdlo dítěte.

Podávání kyslíku

Většina předčasně narozených nebo dětí s nízkou porodní hmotností potřebuje kyslík. Způsob podávání kyslíku závisí na tom, jak dítě dýchá a na její barvě.

  • Pokud dítě dýchá, ale nezrůžoví hned několik minut po porodu, drží člen týmu proud kyslíku přes nos a ústa dítěte. Tomu se říká foukaný kyslík. Později může být kyslík podáván maskou, která se vejde přes nos a ústa dítěte, nebo přes průhlednou plastovou kapuci, která se hodí přes hlavu.
  • Pokud dítě špatně dýchá, umístí člen týmu masku (spojenou s nafukovacím vakem a zdrojem kyslíku) přes nos a ústa dítěte. Když člen týmu pumpuje vak, dítě dostává vzduch obohacený kyslíkem a také určitý tlak z vaku, který pomáhá nafouknout plíce dítěte. Tomu se říká pytlování.

Po sáčkování dítě obvykle téměř okamžitě začne samostatně dýchat, pláče, zrůžoví a pohybuje se. Člen týmu pak přestane pytlovat, drží kyslík přes obličej dítěte a sleduje dítě, jak se stále zlepšuje.

Vložení endotracheální zkumavky

Někdy dítě potřebuje ještě větší pomoc než pytlování. V takovém případě umístí člen týmu trubičku (nazývanou endotracheální trubice) do průdušnice (průdušnice) dítěte. Tento postup se nazývá endotracheální intubace.

K intubaci dítěte používá člen týmu speciální baterku, zvanou laryngoskop, aby viděl dítěti do krku. Mezi hlasivky dítěte je umístěna plastová endotracheální trubice, dolů přes hrtan a nakonec do průdušnice. Trubice je poté připevněna k vaku, který je stlačen, aby nafoukl plíce dítěte.

Masáž srdce dítěte

Jakmile dítě začne dýchat, srdeční frekvence se obvykle začne zvyšovat. Pokud se tak nestane, člen týmu začne rytmicky tlačit na srdce dítěte (tzv srdeční masáž nebo stlačení hrudníku). Tyto komprese pumpují krev přes srdce a tělo dítěte.

Pokud sbalení dítěte, které mu pomůže dýchat a podávání kyslíku a stlačení srdce, nezlepší stav dítěte po minutě nebo dvou, dostane dítě tekutý lék zvaný epinefrin (také nazývaný adrenalin). Lék je podáván do endotracheální trubice k dodání do plic, kde je rychle absorbován do krve. Další metodou podávání epinefrinu je přestřihnutí pupeční šňůry, zavedení malého plastového katétru (trubičky) do pupeční žíly a injekce léků přes katétr.

Podávání povrchově aktivní látky

Děti, které jsou velmi předčasné, jsou vystaveny riziku vzniku plicního onemocnění syndrom dechové tísně nebo RDS. Tento syndrom se vyskytuje v důsledku nedostatku látky zvané povrchově aktivní látka. Povrchově aktivní látka udržuje plíce řádně nafouknuté. Když se dítě narodí velmi předčasně, plíce ještě nezačaly produkovat povrchově aktivní látku. Naštěstí se povrchově aktivní látka nyní vyrábí uměle a lze ji podávat kojencům, u nichž mají lékaři podezření, že dosud povrchově aktivní látku nevyrábí.

Chcete -li podat povrchově aktivní látku, je vaše dítě umístěno na levou stranu, podáno poloviční dávkou povrchově aktivní látky endotracheální trubicí a poté „zabaleno“ do sáčku? asi na 30 sekund. Postup se poté opakuje na pravé straně. Podávání povrchově aktivní látky ve dvou krocích takto pomáhá rovnoměrně distribuovat povrchově aktivní látku v plicích. Povrchově aktivní látku lze podávat na porodním sále nebo v NICU. (Dítě může vyžadovat až čtyři dávky povrchově aktivní látky s několikahodinovým odstupem v NICU.)

Určení Apgarových skóre

Lékaři běžně hodnotí celkový stav dítěte měřením výkonu v pěti kategoriích: srdeční frekvence, dýchací úsilí, barva, svalový tonus a reflexní podrážděnost (reakce dítěte na odsávání). Tomu se říká Apgar skóre. Každá kategorie je hodnocena od 0 do 2 (0 je nejhorší skóre a 2 je nejlepší) a poté se čísla sečtou, pro maximální skóre 10. Skóre se obvykle vypočítá pro všechna miminka, když je dítěti jedna minuta a pět minut věku. Pokud dítě vyžaduje pokračující resuscitaci, může tým přidělit Apgarovi skóre po pěti minutách.

Níže uvedená tabulka ukazuje, co tým hledá při přidělování skóre Apgar.

Kategorie Kritéria pro skóre 0 Kritéria pro skóre 1 Kritéria pro skóre 2
Tepová frekvence Nepřítomen > 100 úderů za minutu
Respirační úsilí Nepřítomen Slabý Silný (se silným pláčem)
Barva Modrý Tělo růžové, ruce a nohy modré Růžový
Tón Kulhat Nějaká flexe Dobře ohnutý
Reflexní podrážděnost Žádný Grimasa Kašlete nebo kýchejte

Apgarovo skóre 7 až 10 je považováno za dobré. Dítě, které získá skóre 4 až 6, vyžaduje pomoc a dítě se skóre 0 až 3 potřebuje úplnou resuscitaci. Předčasně narozené děti mohou dostat nižší skóre Apgar jednoduše proto, že jsou poněkud nezralé a nemohou reagovat hlasitým pláčem a protože jejich svalový tonus je často špatný.

Poté, co novorozenecký tým dokončí tyto procedury, krátce uvidíte své dítě, poté jde na novorozeneckou jednotku intenzivní péče (NICU).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY