Souvisí ztráta čichu během COVID-19 s genetikou?

COVID-19 je respirační onemocnění způsobené infekcí koronavirem SARS-CoV-2.

Od svého objevení na konci roku 2019 vedl koronavirus k více než 6,45 milionu úmrtí po celém světě a více než 1 milionu úmrtí ve Spojených státech.

COVID-19 může vést k těžkým nebo život ohrožujícím onemocněním, zejména u starších dospělých, lidí, kteří nejsou očkovaní, a lidí s oslabeným imunitním systémem. U většiny lidí s COVID-19 se rozvinou mírné příznaky.

Ztráta čichu nebo chuti jsou dva z nejčastěji hlášených příznaků. Mezi další běžné příznaky COVID-19 patří:

 • horečka nebo zimnice

 • kašel
 • dušnost
 • únava
 • Bolest svalů
 • bolesti hlavy
 • bolest krku
 • ucpaný nos nebo rýma

 • nevolnost nebo zvracení

 • průjem

Výzkumy naznačují, že u lidí s určitými geny může dojít ke ztrátě chuti nebo čichu častěji. Vědci pokračují ve zkoumání této asociace. Čtěte dále a zjistěte, co zatím o odkazu víme.

Jaká je souvislost mezi ztrátou čichu a chuti během COVID-19 a genetikou?

Ztráta čichu a chuti jsou běžně hlášenými příznaky COVID-19. Vědci nadále zkoumají, proč se u některých lidí s COVID-19 tyto příznaky rozvinou, zatímco u jiných ne. Nedávné důkazy naznačují, že genetika může hrát roli.

Mezi 32 142 lidmi s COVID-19 v přehledu studií z roku 2021 došlo u 38,2 % z nich ke ztrátě čichu, zatímco u 36,6 % došlo ke ztrátě chuti.

V studie 2022, výzkumníci shromáždili údaje o ztrátě čichu nebo chuti související s COVID-19 z průzkumů od 69 841 lidí. Výzkumníci zjistili, že 68 % lidí hlásilo jeden z těchto příznaků.

Výzkumníci zjistili, že určité lokalizační varianty genů UGT2A1 a UGT2A2 exprimované v čichovém epitelu byly spojeny se ztrátou čichu související s COVID-19. Váš čichový epitel je tenká vrstva tkáně podél nosu, která vám pomáhá čichat.

Tyto dva geny hrají roli v metabolizaci látek nazývaných odoranty, které spouštějí váš čich. Není však přesně jasné, jak a proč tyto geny ovlivňují ztrátu čichu související s COVID-19.

Předpokládalo se několik možných důvodů, proč u lidí s COVID-19 dochází ke ztrátě čichu, ale přesná příčina není jasná. Mezi možné mechanismy, o kterých se předpokládá, že přispívají, patří:

 • obstrukce nosních dýchacích cest
 • poškození čichových senzorických neuronů
 • poškození čichových center v mozku
 • dysfunkce buněk podporujících čichové buňky
 • dysfunkce čichových buněk související se zánětem

Experimentální důkaz naznačuje, že poškození řasinek ve vašem nose a čichového epitelu přispívá ke ztrátě čichu u lidí s COVID-19, ale ne k infekci nervů ve vašem mozku, které vám pomáhají cítit. Cilia jsou drobné chloupky, které pomáhají odstranit hlen.

Tyto důkazy také naznačují, že koronavirus vstupuje a hromadí se v čichových podpůrných buňkách prostřednictvím angiotenzin konvertujícího enzymu 2 a transmembránové proteázy serinu 2. Dysfunkce těchto buněk může zhoršit vaši schopnost čich.

Koho nejvíce postihuje ztráta chuti nebo čichu?

V revize 2021 ze 45 studií zahrnujících 42 120 lidí s COVID-19 výzkumníci zjistili, že lidé vážně nemocní nebo hospitalizovaní pro COVID-19 měli nižší šanci na ztrátu čichu než ti, kteří nebyli vážně nemocní nebo nebyli hospitalizováni.

V studie 2022 jak bylo uvedeno výše, výzkumníci zjistili:

 • ženy hlásily ztrátu čichu nebo chuti častěji než muži (72 % vs. 61 %)
 • průměrný věk lidí, kteří uvedli ztrátu čichu nebo chuti, byl 41 let ve srovnání se 45 lety u lidí, kteří tyto příznaky nepociťovali
 • lidé východoasijského původu a afroameričané měli výrazně nižší pravděpodobnost rozvoje těchto příznaků než lidé evropského původu

Zjistěte více o tom, kdo s největší pravděpodobností ztratí čich a chuť.

Jak dlouho trvá, než se vám po COVID-19 vrátí čich a chuť?

V studie 2021 zahrnujících 67 lidí s COVID-19, 74,6 % obnovilo svůj čich v průměru 60 dní po rozvoji COVID-19. Zbývajících 25,4 % mělo trvalou ztrátu pachu, která trvala déle než 60 dní.

Další studie 2021 zjistili, že 96,1 % ze skupiny 97 lidí se ztrátou čichu souvisejícího s COVID-19 se zotavilo do 12 měsíců, což bylo asi o 10 % více než po 6 měsících.

V revize 2021 ze 17 studií vědci zjistili, že průměrná doba trvání poruch čichu a chuti byla 7,5 dne, plus minus 3,2 dne, ve skupině 79 lidí s COVID-19. Mezitím se 40 % lidí zcela uzdravilo během 7,4 dne, plus minus 2,3 dne.

Přečtěte si více o tom, jak dlouho lidé s COVID-19 ztrácejí čich.

Co dělat, když jste ztratili čich a chuť

Většina lidí získá zpět čich nebo chuť během několika měsíců od rozvoje COVID-19. Malý počet lidí má však přetrvávající účinky, které mohou trvat rok nebo déle.

Pokud se váš pach nevrátí, může vám lékař doporučit čichový trénink.

Čichový trénink zahrnuje opakované čichání vůní pro 20 sekund každý alespoň dvakrát denně po dobu 3 měsíců nebo déle. Mezi běžné vůně patří citron, růže, hřebíček a eukalyptus.

Výzkum naznačuje, že čichový trénink může být účinnou léčbou ztráty čichu související s COVID-19.

Někteří lékaři mohou doporučit léčbu, jako jsou steroidy a vysoké dávky omega-3 mastných kyselin. Bylo zjištěno, že jsou účinné při léčbě ztráty pachu z nevirových příčin.

Jeden malý studie 2020 našli důkazy, že omega-3 pomáhají chránit čich u lidí podstupujících operaci nosu. Schopnost omega-3 léčit ztrátu zápachu související s COVID-19 zůstává teoretická.

Kromě toho byl intranazální vitamin A také doporučen jako a možná terapie které mohou pomoci s opětovným růstem čichu.

Kdy kontaktovat lékaře

Navštivte svého lékaře, pokud máte vy nebo vaše dítě přetrvávající příznaky, které přetrvávají přibližně 4 týdny nebo déle poté, co se u vás rozvine COVID-19.

Váš lékař může navrhnout testy, které mohou identifikovat hlavní příčinu vašich příznaků a vyloučit další stavy, které mohou přispívat.

Odnést

Ztráta chuti a čichu jsou běžně hlášenými příznaky COVID-19. Vědci se stále snaží pochopit, proč se u některých lidí tyto příznaky rozvinou a u jiných ne. Současné důkazy naznačují, že genetika může přispět.

Konkrétně vědci identifikovali UGT2A1 a UGT2A2 jako geny spojené se ztrátou čichu související s COVID-19. Je zapotřebí více výzkumu, abychom přesně pochopili, jakou roli tyto geny hrají.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY