Test sérového albuminu

Co je test sérového albuminu?

Proteiny cirkulují ve vaší krvi a pomáhají vašemu tělu udržovat rovnováhu tekutin. Albumin je typ proteinu, který tvoří játra. Je to jeden z nejhojnějších proteinů ve vaší krvi.

Potřebujete správnou rovnováhu albuminu, aby tekutina neunikala z krevních cév. Albumin dodává vašemu tělu bílkoviny, které potřebuje k růstu a opravě tkáně. Nese také životně důležité živiny a hormony.

Test sérového albuminu je jednoduchý krevní test, který měří množství albuminu ve vaší krvi. Operace, popálení nebo otevřená rána zvyšuje vaše šance na nízkou hladinu albuminu.

Pokud se vás nic z toho netýká a máte abnormální hladinu sérového albuminu, může to být známkou toho, že vaše játra nebo ledviny nefungují správně. Může to také znamenat, že máte nutriční nedostatek.

Váš lékař bude interpretovat, co vaše hladiny albuminu znamenají pro vaše zdraví.

Funkční testy ledvin »

Proč se provádí test sérového albuminu?

Vaše játra berou bílkoviny z potravin, které jíte, a přeměňují je na nové bílkoviny, které cirkulují do různých orgánů a tkání ve vašem těle. Test sérového albuminu může vašemu lékaři říci, jak dobře fungují vaše játra. Často je to jeden z testů v jaterním panelu. Kromě albuminu testuje jaterní panel vaši krev na kreatinin, dusík močoviny v krvi a prealbumin.

Pokud má váš lékař podezření, že máte onemocnění, které ovlivňuje funkci jater, jako je onemocnění jater, pravděpodobně budete muset dát malý vzorek krve na test albuminu. Příznaky spojené s onemocněním jater zahrnují:

 • žloutenka, což je žlutá kůže a oči

 • únava
 • nečekaný úbytek hmotnosti
 • otoky kolem očí, žaludku nebo nohou

Váš lékař může také použít test sérového albuminu ke kontrole určitých zdravotních stavů, které máte, včetně chronické pankreatitidy nebo onemocnění ledvin. Výsledky testu mohou naznačit, zda se takové stavy zlepšují nebo zhoršují.

Jak se připravím na test sérového albuminu?

Některé léky, jako je inzulín, anabolické steroidy a růstové hormony, mohou ovlivnit výsledky testu. Informujte svého lékaře, pokud užíváte léky. Váš lékař vám může říci, abyste změnili dávkování léků nebo přestali užívat léky před testem.

Neprovádějte žádné změny v lécích nebo dávkování, pokud vám to lékař nedoporučí.

Kromě toho nemusíte před testem sérového albuminu podnikat žádné další kroky.

Jak se provádí test sérového albuminu?

Váš poskytovatel zdravotní péče odebere malý vzorek krve z vaší paže, který použijete pro test sérového albuminu.

Nejprve použijí tampón napuštěný alkoholem nebo antiseptický ubrousek k čištění pokožky. Pak vám kolem paže uvážou pás, aby se vám žily nafoukly krví. To jim pomáhá snadněji najít žílu.

Jakmile najdou žílu, poskytovatel zdravotní péče vloží jehlu, která je připojena k lahvičce, a odebere krev. Mohou plnit jednu nebo více lahviček.

Pošlou váš vzorek krve do laboratoře na analýzu.

Test mikroalbuminurie »

Jak se interpretují výsledky?

Test sérového albuminu je často součástí řady testů, které kontrolují funkci jater a ledvin. Váš lékař se pravděpodobně podívá na všechny vaše výsledky testů, aby určil, co způsobuje vaše příznaky, a aby provedl přesnou diagnózu.

Typická hodnota sérového albuminu v krvi je 3,4 až 5,4 gramů na decilitr. Nízké hladiny albuminu mohou naznačovat řadu zdravotních stavů, včetně:

 • nemoc jater
 • zánět
 • šokovat
 • podvýživa
 • nefritický syndrom nebo nefrotický syndrom

 • Crohnova nemoc
 • celiakie

Pokud se váš lékař domnívá, že vaše nízké hladiny sérového albuminu jsou způsobeny onemocněním jater, může vám nařídit další testy, aby určil konkrétní typ onemocnění jater. Mezi typy jaterních onemocnění patří hepatitida, cirhóza a hepatocelulární nekróza.

Vysoké hladiny sérového albuminu mohou znamenat, že jste dehydratovaní nebo jíte stravu bohatou na bílkoviny. Test sérového albuminu však obvykle není nutný k diagnostice dehydratace.

Je důležité si uvědomit, že výsledky se mohou lišit v závislosti na laboratoři, která analyzovala váš vzorek krve. Některé laboratoře používají jedinečná měření nebo testují různé vzorky. Seznamte se se svým lékařem, abyste podrobněji prodiskutovali výsledky svých testů.

Jaká jsou rizika testu sérového albuminu?

Test sérového albuminu nevyžaduje velký vzorek krve, takže je považován za postup s nízkým rizikem. Pokud je však pro vašeho poskytovatele zdravotní péče obtížné najít žílu, můžete mít během nebo po odběru krve určité nepohodlí a modřiny.

Vždy byste měli informovat svého lékaře, pokud máte zdravotní stav, který může zvýšit riziko nadměrného krvácení. Dejte jim vědět, pokud užíváte určité léky, jako jsou léky na ředění krve, které mohou způsobit, že během procedury budete krvácet více, než byste očekávali.

Nežádoucí účinky spojené s testem sérového albuminu zahrnují:

 • krvácení nebo modřiny v místě vpichu jehly
 • mdloba při pohledu na krev

 • hromadění krve pod kůží
 • infekce v místě vpichu

Zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli neočekávané nežádoucí účinky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY