Vše, co potřebujete vědět o zánětu suchého oka

Když se objeví zánět suchého oka, může se rozvinout v bolestivý cyklus. Existují však opatření, která mu mohou pomoci předcházet a léčit.

Počet lidí se zánětem suchého oka je vyšší, než byste čekali. Naznačují to studie 16,4 milionu dospělých v USA je diagnostikováno onemocnění suchého oka (DED), zatímco 6 milionů má příznaky bez diagnózy.

Zánět je kritickým faktorem u DED. Jeho cyklický účinek nejen podporuje příznaky, ale zhoršuje je, jakmile se objeví.

Podívejme se, co zánět suchého oka zahrnuje a jak se dá léčit.

Známky a příznaky zánětu suchého oka

Příznaky zánětu suchého oka lze snadno zaměnit s příznaky spojenými s jinými obavami, jako je senná rýma a alergie.

Podle Dr. Benjamina Berta, oftalmologa z MemorialCare Orange Coast Medical Center ve Fountain Valley, CA, mezi hlavní příznaky patří:

  • zarudnutí
  • hořící
  • podráždění
  • pocit cizího tělesa

Je také možné zažít suché oči a nemít žádný z výše uvedených příznaků.

“Někdy může být jediným příznakem občasné rozmazané vidění, které se vyjasňuje mrkáním nebo nanášením umělých slz,” říká Bert.

Co způsobuje zánět suchého oka?

Je důležité pochopit, že i když spolu úzce souvisí, DED a zánět suchého oka nejsou úplně stejné.

„DED je stav, kdy oči neprodukují dostatek slz nebo se slzy odpařují příliš rychle, což vede k suchu, podráždění a nepohodlí,“ vysvětluje Dr. Ranjodh S. Boparai, oční chirurg a generální ředitel společnosti CorneaCare.

Když vaše oči vyschnou a slzný „film“ tam není, aby udržoval věci mazané, povrch oka je náchylnější k poškození a zranění.

Je to toto poškození, které vede k zánětu, říká Boparai, protože zánět „je přirozenou reakcí imunitního systému těla na zranění nebo infekci“.

Mnoho faktorů může způsobit DED, což zvyšuje vaše šance na rozvoj zánětu.

Další rizikové faktory

Sex hraje roli, s jednou výzkumný papír odhalující, že lidé, kterým byla při narození přiřazena žena, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou postiženi suchýma očima, než lidé, kterým byl při narození přiřazen muž.

Může dojít ke snížení hladiny hormonů (zejména estrogenu). zlepšit predispozice žen k DED. Mezitím byl také stres, deprese a úzkost propojeno k rozvoji DED – a ženy mají statisticky vyšší pravděpodobnost, že budou pociťovat úzkost a depresi.

Všimnete si, že jazyk používaný ke sdílení statistik a dalších datových bodů je docela binární a kolísá mezi použitím výrazů „muž“ a „žena“ nebo „muži“ a „ženy“.

I když se obvykle vyhýbáme podobným výrazům, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických nálezech.

Bohužel, studie a průzkumy uvedené v tomto článku neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, nebo je nezahrnovaly.

Bylo to užitečné?

Výskyt DED je také spojené s autoimunitními poruchami, jako je revmatoidní artritida a onemocnění štítné žlázy. Ty jsou také častější u žen.

Věk je dalším hlediskem, protože DED je častější u lidí nad 50 let – ačkoli mohou být postiženi mladší jedinci. Má se za to, že DED se stává více rozšířeným s věkem, protože kvalita povrchu oka a stabilita slzného filmu se přirozeně opotřebovávají.

K DED mohou přispět i další prvky, které máme více pod kontrolou. Nošení kontaktních čoček výrazně zvyšuje vaše šance na rozvoj DED, s studie odhaluje, že až 65 % nositelů čoček zažívá tento stav.

Mezitím byl nižší index tělesné hmotnosti (BMI). propojeno na DED, spolu s brát některé léky a nadměrný čas strávený na obrazovce.

A konečně Bopari říká, že mohou přispět i „faktory životního prostředí, jako je život v suchém klimatu“.

Jaký je cyklus zánětu suchého oka?

Jak bylo uvedeno dříve, zánět spojený s DED se může stát poněkud začarovaným kruhem. Tak o co jde?

„Když je povrch oka suchý, mohou se tvořit malé mikroskopické praskliny,“ prozrazuje Bert. “Toto zhroucení vytváří zánět, který se snaží vyléčit trhliny, což pak také mění složení samotných slz.”

Tím ale účinky zánětu nekončí.

Tyto změny zabraňují slzám zvlhčovat oko tak, jak by měly, pokračuje Bert – „což pak vede k větší suchosti a tím k většímu zánětu“.

Odtud říká, že tento cyklus může pokračovat a zhoršovat se, dokud nebude léčen.

Jak léčíte zánětlivé suché oči?

“Suché oko je chronický stav a… neexistuje žádný definitivní lék,” říká Bert. Existují však možnosti léčby, které mohou pomoci zmírnit a snížit příznaky DED a souvisejícího zánětu.

Umělé slzy

Když vaše oči nemohou „správně“ slzit, tyto volně prodejné kapky vám pomohou udržet věci vlhké.

Studie u žen v peri- a postmenopauzálním období zjistila, že používání kapek umělých slz třikrát až šestkrát denně po dobu tří měsíců výrazně zlepšilo příznaky suchého oka.

Oční kapky na předpis

“Některé oční kapky na předpis, jako je cyklosporin (Restasis) a lifitegrast (Xiidra), jsou speciálně navrženy tak, aby zmírnily zánět a zlepšily produkci slz v očích,” říká Bopari.

Zatímco studie ukazují, že tyto kapky jsou obecně velmi účinné, stojí za zmínku, že mohou způsobit vedlejší účinky. Může například lifitegrast vést k bolest, podráždění a snížená schopnost rozlišovat tvary.

V závažných případech zánětu mohou být předepsány steroidní oční kapky. Ale Bopari říká, že “tyto kapky by měly být používány s opatrností a pod dohledem lékaře, protože dlouhodobé užívání může mít vedlejší účinky.”

Hygiena očních víček

To zahrnuje každodenní používání teplého obkladu a utírání očních víček. Obklad je prospěšný, protože „udržuje optimalizované mazové žlázy očních víček, což zlepšuje váš slzný film,“ vysvětluje Bopari.

Mezitím ubrousky pomáhají udržovat vaše víčka a řasy čisté a zabraňují vnikání nečistot do oka.

Jak dlouho trvá, než se suché oči zahojí?

Doba, za kterou se symptomy zmírní, bude záviset na jejich závažnosti a příčině.

Bopari říká, že některé případy začnou vykazovat zlepšení během několika dnů, zatímco jiné mohou trvat několik měsíců.

Pokud DED způsobuje základní zdravotní stav, může trvat déle, než se zlepšení projeví ve srovnání s situací, kdy jsou spouštěčem faktory prostředí.

Jak předejít zánětu suchého oka

I když nemůžete ovlivnit rizikové faktory, jako je váš věk nebo pohlaví přiřazené při narození, existují přístupy, které můžete použít k prevenci zánětu suchého oka – zejména pokud jde o výběr životního stylu a návyky.

Například každý den trávíme průměrně 10 hodin sledováním obrazovek – a to je hlavní přispěvatel k DED. Dělejte si časté přestávky, když se delší dobu díváte na obrazovku, „zavřete oči na 2 až 3 sekundy a pak se vraťte ke své aktivitě,“ navrhuje Bert.

Nedostatečné pití vody může také vést k suchým očím, proto se snažte dosáhnout doporučených 2 litrů denně. Bert poznamenává, že kofein se nepočítá, protože příliš mnoho vás může dehydratovat.

„Další možností je vyhnout se dráždivým vlivům prostředí, jako je kouř nebo suchý vzduch,“ říká Bopari. Pro přidání vlhkosti do vzduchu navrhuje použít zvlhčovač.

Sečteno a podtrženo

Zánět suchého oka se vyskytuje v důsledku DED, ačkoli zánět může také zhoršit příznaky DED.

Věk a pohlaví jsou nejrozšířenějšími rizikovými faktory, i když svou roli mohou hrát i další prvky, jako je životní prostředí a určité zdravotní podmínky.

Zánět lze dostat pod kontrolu pomocí různých léčebných postupů a dřívější léčba může pomoci dříve prolomit „cyklus zánětu“.

Pokud pociťujete příznaky DED, zvažte návštěvu očního lékaře. Budou schopni diagnostikovat váš problém a poradit s nejlepšími možnostmi léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY