Zaměřeno na duševní zdraví: Jak zůstat sociální s eozinofilní ezofagitidou

Pokud máte eozinofilní ezofagitidu (EoE), můžete se vyhnout sociálním situacím, které zahrnují jídlo. Ale mluvit o stavu a správné plánování vám může pomoci zůstat společensky aktivní.

EoE je imunitní stav, který postihuje váš jícen, trubici, která spojuje hrdlo se žaludkem. Potravinové alergie, sezónní alergie a kyselý reflux mohou vyvolat EoE.

Během útoku imunitní systém přehnaně reaguje. To způsobuje, že se v jícnu hromadí bílé krvinky zvané eozinofily.

Jícen se zanítí, což má za následek udušení, potíže s polykáním a zasekávání potravy (když jídlo uvízne v jícnu). Postupem času můžete vyvinout zúžení průchodu.

V současné době neexistuje žádný lék na EoE. Hlavní léčbou jsou změny stravy a léky, které pomáhají snížit zánět.

Nedávný výzkum vrhl světlo na dopady EoE na duševní zdraví. Pocházejí z úzkosti z jídla a chtějí tento stav skrýt. V důsledku toho mohou lidé pociťovat sociální úzkost nebo se vyhýbat sociálním situacím, především těm, které zahrnují jídlo.

Pokud žijete s EoE, některé strategie mohou pomoci podpořit vaše duševní zdraví. Mohou vám pomoci zapojit se do kontaktu s ostatními v sociálním a profesionálním prostředí, aniž byste se museli obávat, že zažijete příznaky EoE.

Život s eozinofilní ezofagitidou

EoE může vést k mnoha příznakům, které vyvolávají obavy z jídla. Lidé mohou zažít:

 • potíže s polykáním (dysfagie)
 • jídlo uvízlé v jícnu
 • bolest břicha
 • ztráta váhy
 • podvýživa
 • nevolnost
 • zvracení
 • nedostatek chuti k jídlu

EoE je chronický, celoživotní stav. Léčba, jako jsou dietní změny a léky, může pomoci zvládnout příznaky EoE. Pro mnoho lidí znamená zůstat zdravý vyhýbat se potravinám, které mohou způsobit reakci.

Ačkoli v současné době neexistuje žádný lék na EOE, léčba může zahrnovat:

 • Eliminační dieta: Lékař může doporučit odstranění některých potravin z vaší stravy. Mohou zahrnovat potraviny nejvíce spojené s alergickou reakcí EoE: měkkýši, ořechy, arašídy, mléčné výrobky, sója, vejce a pšenice.
 • Elementární strava: Všechny hlavní potraviny jsou odstraněny a člověk dostává výživu ze speciálního složení aminokyselin.
 • Léky: Lékař předepisuje léky na snížení zánětu jícnu. Možnosti zahrnují inhibitory protonové pumpy, které snižují žaludeční kyselinu, a dupilumab (Dupixent), biologický přípravek, který se zaměřuje na specifické proteiny, které spouštějí zánět v jícnu. Steroidy, které se buď polykají nebo užívají inhalátorem astmatu, mohou také pomoci snížit zánět.
 • Dilatace jícnu: Jícen se může v důsledku EoE velmi zúžit a způsobit ovlivnění potravy. Dilatace je postup, při kterém se úzká část jícnu protáhne balónkem nebo hadičkou.

A studie 2022 zjistili, že lidé se závažnými příznaky EoE, jako jsou každodenní problémy s polykáním nebo zasekáváním potravy, měli nižší vnímání kvality života související s duševním zdravím. Ale aktivní řešení problémů přispělo ke zlepšení duševního zdraví.

Sociální dopad EoE

Pocity, které přicházejí s diagnózou EoE, jsou často komplikované a mohou zahrnovat strach z polykání a vyhýbání se jídlu na veřejnosti.

A Přehled studií za rok 2019 zjistili, že úzkost a deprese byly propojeny s dalšími aspekty EoE. S odvoláním na dřívější studie studie zjistila, že míra úzkosti a deprese je vyšší u osob s EoE než u běžné populace.

Další dopady EoE na duševní zdraví zahrnovaly:

 • internalizované a vnímané stigma kolem EoE
 • strach z vedlejších účinků léků
 • starosti s přípravou jídla a jeho dostupností
 • společenská ostuda
 • strach z udušení na veřejnosti
 • chtějí skrýt EoE útok před ostatními

Tyto dopady překročily osobní i profesní sféru – lidé zažívali problémy při stolování a účasti na pracovních pohovorech.

Zůstaňte společensky aktivní s EoE

Pokud žijete s EoE, možná budete schopni podniknout kroky k jejímu zvládnutí, které mohou pomoci podpořit vaše duševní zdraví a snížit překážky bránící trávit čas s ostatními společensky a profesionálně.

Mluvit o tom

Výzkumníci zjistili v recenze 2019 že lidé s EoE byli obecně pro to, aby o tomto stavu mluvili s ostatními.

To se může zdát rozporuplné, když tolik lidí vnímá stigma s EoE. Svěřování se přátelům a rodině však může být zdrojem podpory. Může to také usnadnit, pokud máte na své straně lidi při plánování setkání, která zahrnují jídlo.

Zavolejte předem do restaurací

Než se zúčastníte pracovního oběda nebo společenské události, kontaktujte restauraci. Dejte jim vědět o svých dietních omezeních, abyste si mohli během jídla vybrat.

Zvažte kartu šéfkuchaře, která uvádí konkrétní potravinové alergie. Můžete to prezentovat v restauraci manažerovi nebo serveru. Food Allergy Research & Education (FARE) má šablonu karty šéfkuchaře, kterou můžete přizpůsobit potravinám, které spouštějí útok EoE.

Požádejte o vodu a pomalu

Lidé s EoE často změna způsob, jakým jedí, aby zvládli úzkost nebo snížili možnost udušení. Požádejte svého serveru o vodu a zkuste jíst pomalu a jíst malá sousta. Pokud se obáváte, že vás to u jídla zasytí, zvažte, že budete jíst méně doma, než půjdete ven.

Zabalte si vlastní jídlo

Pokud cestujete nebo navštěvujete přátele, zvažte zabalení vlastního jídla. To může pomoci zajistit, že to, co jíte, pravděpodobně nespustí vaše příznaky EoE. Pokud držíte elementární dietu, ujistěte se, že máte dostatek výživového doplňku, aby vám vydržel po celou dobu.

Když přinesete jídlo příteli domů nebo na večírek, můžete se cítit nepříjemně. Zvažte, že si před příjezdem promluvíte se svým přítelem nebo hostitelem a řeknete mu o EoE. Můžete vysvětlit, proč si vezete vlastní jídlo, a oni vám mohou pomoci vyhovět tím, že budou mít po ruce jídlo nebo pití, které nezpůsobí útok.

Plánujte společenské akce, které se netočí kolem jídla

Oslovte ostatní a navrhněte jim setkání, která se točí kolem aktivit místo jídla. Můžete jít do divadla, na koncert nebo strávit den v parku. I když se sousto k jídlu může v mnoha situacích zdát nevyhnutelné, může být snazší kontrolovat, co jíte, pokud hlavní událost nezahrnuje jídlo.

Připojte se k podpůrné skupině

Mluvit s lidmi, kteří žijí s EoE, může být skvělý způsob, jak podpořit své duševní zdraví a spojit se s ostatními.

Zvažte online skupiny, jako je EoE Eosinophilic Esophagitis Adult Group na Facebooku. American Partnership for Eosinophilic Disorders (APFED) má monitorovanou online komunitu nazvanou EOS Connections pro lidi s eozinofilními onemocněními. APFED má také adresář dobrovolníků vedených osobních skupin v místních komunitách po celých Spojených státech.

Eozinofilní ezofagitida (EoE) je chronické imunitní onemocnění. Lze to zvládnout změnami stravy a léky, ale často může vést k pocitům stigmatu, úzkosti z jídla a depresi. Můžete pomoci zvládnout dopad EoE na duševní zdraví tím, že podniknete proaktivní kroky k tomu, aby bylo jídlo a stýkat se s ostatními bezpečnými a příjemnými.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY