Závislost na nakupování

Co je to závislost na nakupování?

Závislost na nakupování, známá také jako kompulzivní nákupní porucha nebo kompulzivní nakupování, postihuje asi 18 milionů dospělých ve Spojených státech. Je to popisováno jako nutkání utrácet peníze bez ohledu na potřebu nebo finanční prostředky. Zatímco mnoho lidí rádo nakupuje jako pamlsek nebo jako rekreační činnost, nutkavé nakupování je poruchou duševního zdraví a může mít vážné následky.

Americká psychiatrická asociace (APA) oficiálně neuznává závislost na nakupování jako samostatnou poruchu a o legitimitě této poruchy se vedou značné diskuse.

Lidé s touto poruchou mohou být závislí na určitém produktu, jako je oblečení nebo šperky, nebo mohou také nakupovat cokoli od potravin a kosmetických výrobků až po akcie nebo nemovitosti.

Osoba se závislostí na nakupování má z nakupování stejný spěch nebo vzrušení jako někdo, kdo zneužívá drogy. Jakmile si mozek spojí nakupování s tímto požitkem nebo vzrušením, osoba se závislostí na nakupování se ho bude snažit znovu a znovu vytvořit.

O této závislosti je málo známo. Výzkum je smíšená, přičemž některé studie ukazují, že tuto závislost mají častěji ženy než muži. Jiný výzkum ukázal, že muži a ženy mají stejné riziko rozvoje této poruchy.

Některé studie ukazují, že průměrný věk člověka se závislostí na nakupování je 30 let. Jiné studie ukazují, že se to děje mezi 18. a 20. rokem, kdy si lidé dokážou vytvořit svůj vlastní kredit. Je však třeba provést další výzkum.

Příznaky

Někdo se závislostí na nakupování může svůj problém dobře skrývat a někdy jediní, kdo o jeho problému ví, jsou jeho nejbližší. Lidé s kompulzivní poruchou nakupování mohou skrývat své nákupy nebo se zdá, že mají spoustu peněz na nákupy.

Mnoho nutkavých nakupujících vyjadřuje obraz bohatství a úspěchu, zatímco ve skutečnosti jsou hluboce zadluženi. Pokud nejsou schopni přestat nakupovat nebo mají velký nákupní dluh, mohou mít závislost.

Osoba se závislostí na nakupování může:

  • posedlý nákupy na denní nebo týdenní bázi
  • obchod, abyste se vyrovnali se stresem
  • vyčerpejte kreditní karty nebo otevřete nové bez vyplacení předchozích zůstatků
  • cítit intenzivní euforii nebo vzrušení po nákupu
  • koupit nepotřebné věci nebo koupit věci, které zůstanou nevyužité
  • krást nebo lhát, abyste mohli pokračovat v nákupu
  • litujte nebo litujte nákupů, ale pokračujte v nakupování
  • není schopen splácet dluhy nebo hospodařit s penězi
  • selhat v pokusech zastavit nutkavé nakupování

Jaké jsou způsoby léčby závislosti na nakupování?

Závislost na nakupování může být obtížné zvládnout, protože nakupování je běžnou součástí každodenního života. Každý musí pravidelně nakupovat jídlo a čas od času věci jako oblečení, osobní produkty a auta. Ale prostě přestat nakupovat nemůže léčit závislost na nakupování.

V závislosti na závažnosti závislosti na nakupování může být nutné, aby byl nutkavý kupující „odříznut“ od peněžních toků.

O jejich finance se možná bude muset starat někdo jiný. Ve vzácných případech se může stát, že se osoba se závislostí na nakupování bude muset přihlásit do lůžkového programu závislosti.

Nejčastěji lze závislost na nakupování léčit behaviorální terapií a individuálním poradenstvím. Osoba se závislostí na nakupování si musí vyvinout kontrolu impulzů a také se naučit identifikovat spouštěče.

V mnoha případech může závislost na nakupování pramenit z hlubších emocionálních problémů nebo stavů duševního zdraví. Pokud pramení z deprese nebo jiných problémů s duševním zdravím, mohou pomoci léky. Expert na duševní zdraví může pomoci určit, zda je to možné.

Léčba si klade za cíl přerušit cyklus, který se neustále udržuje, čelit problému a vyvinout nové, zdravé způsoby myšlení, cítění a jednání.

Také vytvoření podpůrné sítě přátel a rodiny a dalších osob se závislostí na nakupování může překonat jejich problémy a pokračovat ve zdravém a plnohodnotném životě.

Jaké jsou zdroje pro závislost na nakupování?

K dispozici jsou také kurzy správy peněz nebo 12-krokové programy obnovy, jako jsou anonymní Shopaholics nebo Anonymní dlužníci. Tyto skupiny nabízejí pozitivní zdroj podpory během zotavování. Mnoho lidí se závislostí na nakupování je používá ještě roky poté, co se začnou uzdravovat.

Pokud má někdo se závislostí na nakupování potíže s dluhy a jak se z toho dostat, Federální obchodní komise (FTC) nabízí několik tipů, jak dluhy zbavit a opravit úvěr.

Jaký je výhled na závislost na nakupování?

Pokud se závislost na nakupování neléčí, nutkaví nakupující se budou stále hlouběji zadlužovat. Mohou při tom ztratit přátele a důvěru blízkých. Mohli by dokonce přijít o svůj domov nebo majetek, pokud nebudou schopni hospodařit se svými penězi.

Někdo se závislostí na nakupování se může obrátit na krádež, aby podpořil svůj zvyk, což vede k zatčení a obvinění z trestného činu. Někdy požádají o pomoc pouze tehdy, když „sáhnou na dno“ a dojde k vážným událostem.

K překonání závislosti mohou lidé s poruchou nákupu potřebovat člena rodiny nebo blízkého přítele, který jim pomůže spravovat své peníze v raných fázích zotavení. Ale v konečném důsledku je jejich odpovědností naučit se správné utrácení. Nejobtížnější částí závislosti na nakupování je vypořádat se s finančními výsledky návykového chování.

Někdo se závislostí na nakupování možná bude muset vyhlásit bankrot, refinancovat hypotéku nebo si vzít práci navíc, aby splatil dluh. Také mohou mít potíže s hledáním práce nebo pronájmu domu, pokud mají nízké kreditní skóre.

Stejně jako jiné závislosti může kompulzivní nakupující recidivovat. Ale se správnou podporou se mohou naučit strategie zvládání a vrátit se na cestu k uzdravení. Navzdory problémům se člověk se závislostí na nakupování může naučit zvládat závislost a osvojit si zdravější způsob utrácení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY