Alkoholická jaterní cirhóza

Co je alkoholická jaterní cirhóza?

Játra jsou velký orgán s důležitou funkcí ve vašem těle. Filtruje krev od toxinů, štěpí bílkoviny a vytváří žluč, která pomáhá tělu absorbovat tuky. Když člověk v průběhu desetiletí intenzivně pije alkohol, tělo začne nahrazovat zdravou tkáň jater tkání jizvy. Lékaři tento stav nazývají alkoholická cirhóza jater.

Jak nemoc postupuje a více vaší zdravé jaterní tkáně je nahrazeno jizvou, vaše játra přestanou správně fungovat

Podle American Liver Foundation se u 10 až 20 procent těžkých pijáků vyvine cirhóza. Alkoholická jaterní cirhóza je nejpokročilejší formou jaterního onemocnění, které souvisí s pitím alkoholu. Nemoc je součástí progrese. Může začít ztučněním jater, pak přejít do alkoholické hepatitidy a poté do alkoholické cirhózy. Je však možné, že se u člověka vyvine alkoholická cirhóza jater, aniž by kdy měl alkoholickou hepatitidu.

Jaké příznaky jsou spojeny s touto alkoholickou jaterní cirhózou?

Příznaky alkoholické jaterní cirhózy se obvykle rozvinou, když je člověku mezi 30 a 40 lety. Vaše tělo bude schopno kompenzovat omezenou funkci jater v raných stádiích onemocnění. Jak nemoc postupuje, příznaky se stanou výraznějšími.

Příznaky alkoholické jaterní cirhózy jsou podobné jako u jiných jaterních poruch souvisejících s alkoholem. Příznaky zahrnují:

 • žloutenka
 • portální hypertenze, která zvyšuje krevní tlak v žíle, která prochází játry

 • svědění kůže (pruritus)

Co způsobuje alkoholickou jaterní cirhózu?

Poškození z opakovaného a nadměrného zneužívání alkoholu vede k alkoholické cirhóze jater. Když se jaterní tkáň začne jizvit, játra nepracují tak dobře jako předtím. V důsledku toho tělo nemůže produkovat dostatek bílkovin nebo filtrovat toxiny z krve, jak by mělo.

Cirhóza jater může nastat v důsledku různých příčin. Alkoholická jaterní cirhóza však přímo souvisí s příjmem alkoholu.

Existují skupiny lidí, u kterých je větší pravděpodobnost, že dostanou tento stav?

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem alkoholického onemocnění jater je nadměrná konzumace alkoholu. Člověk obvykle hodně pil alespoň osm let. Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus definuje těžké pití jako pití pěti nebo více nápojů za jeden den alespoň v pěti z posledních 30 dnů.

Ženy jsou také více ohroženy alkoholickým onemocněním jater. Ženy nemají v žaludku tolik enzymů, které by rozkládaly částice alkoholu. Z tohoto důvodu se více alkoholu může dostat do jater a vytvořit jizvu.

Alkoholické onemocnění jater může mít také některé genetické faktory. Někteří lidé se například rodí s nedostatkem enzymů, které pomáhají eliminovat alkohol. Obezita, dieta s vysokým obsahem tuků a hepatitida C mohou také zvýšit pravděpodobnost, že člověk bude mít alkoholické onemocnění jater.

Jak by vám lékař diagnostikoval alkoholickou jaterní cirhózu?

Lékaři mohou diagnostikovat alkoholickou cirhózu jater tím, že nejprve odeberou anamnézu a prodiskutují anamnézu pití. Lékař také provede několik testů, které mohou potvrdit diagnózu cirhózy. Tyto výsledky těchto testů mohou ukázat:

 • anémie (nízké hladiny v krvi v důsledku příliš malého množství železa)

 • vysoká hladina amoniaku v krvi
 • vysoké hladiny cukru v krvi
 • leukocytóza (velké množství bílých krvinek)

 • nezdravá jaterní tkáň, když je vzorek odebrán z biopsie a studován v laboratoři
 • krevní testy jaterních enzymů, které ukazují, že hladina aspartátaminotransferázy (AST) je dvakrát vyšší než hladina alaninaminotransferázy (ALT)

 • nízké hladiny hořčíku v krvi
 • nízké hladiny draslíku v krvi
 • nízké hladiny sodíku v krvi
 • portální hypertenze

Lékaři se také pokusí vyloučit další stavy, které mohou ovlivnit játra, aby potvrdili, že se vyvinula cirhóza.

Jaké komplikace může způsobit alkoholická jaterní cirhóza?

Alkoholická cirhóza jater může způsobit vážné komplikace. Toto je známé jako dekompenzovaná cirhóza. Příklady těchto komplikací zahrnují:

 • ascites nebo nahromadění tekutiny v žaludku

 • encefalopatie nebo duševní zmatek

 • vnitřní krvácení, známé jako krvácivé varixy
 • žloutenka, která způsobuje, že kůže a oči mají žlutý odstín

Ti s touto závažnější formou cirhózy často vyžadují transplantaci jater, aby přežili. Podle Cleveland Clinic mají pacienti s dekompenzovanou alkoholickou cirhózou jater, kteří dostanou transplantaci jater, pětiletou míru přežití 70 procent.

Jak se léčí alkoholická jaterní cirhóza?

Lékaři mohou léčbou zvrátit některé formy onemocnění jater, ale alkoholickou cirhózu jater obvykle nelze zvrátit. Váš lékař však může doporučit léčbu, která může zpomalit postup onemocnění a snížit vaše příznaky.

Prvním krokem v léčbě je pomoci dotyčnému přestat pít. Lidé s alkoholickou cirhózou jater jsou často tak závislí na alkoholu, že by mohli zažít vážné zdravotní komplikace, pokud by se pokusili přestat, aniž by byli v nemocnici. Lékař může doporučit nemocnici nebo léčebné zařízení, kde může člověk zahájit cestu ke střízlivosti.

Mezi další léčby, které může lékař použít, patří:

 • Léky: Mezi další léky, které mohou lékaři předepsat, patří kortikosteroidy, blokátory vápníkových kanálů, inzulín, antioxidační doplňky a S-adenosyl-L-methionin (SAMe).
 • Výživové poradenství: Zneužívání alkoholu může vést k podvýživě.
 • Extra protein: Pacienti často vyžadují extra protein v určitých formách, aby pomohli snížit pravděpodobnost rozvoje onemocnění mozku (encefalopatie).
 • Transplantace jater: Člověk musí být často střízlivý po dobu nejméně šesti měsíců, než je považován za kandidáta na transplantaci jater.

Výhled na alkoholickou jaterní cirhózu

Váš výhled bude záviset na vašem celkovém zdravotním stavu a na tom, zda se u vás vyvinuly nějaké komplikace související s cirhózou. To platí i tehdy, když člověk přestane pít.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY