Artritida

Co je artritida?

Artritida je zánět kloubů. Může postihnout jeden kloub nebo více kloubů. Existuje více než 100 různých typů artritidy s různými příčinami a léčebnými metodami. Dva z nejběžnějších typů jsou osteoartritida (OA) a revmatoidní artritida (RA).

Příznaky artritidy se obvykle vyvíjejí v průběhu času, ale mohou se objevit i náhle. Artritida je nejčastěji pozorována u dospělých ve věku nad 65 let, ale může se také vyvinout u dětí, dospívajících a mladších dospělých. Artritida je častější u žen než u mužů a u lidí s nadváhou.

Jaké jsou příznaky artritidy?

Bolest kloubů, ztuhlost a otoky jsou nejčastějšími příznaky artritidy. Může se také snížit rozsah vašeho pohybu a můžete zaznamenat zarudnutí kůže kolem kloubu. Mnoho lidí s artritidou si ráno všimne, že jejich příznaky jsou horší.

V případě RA se můžete cítit unavení nebo pociťovat ztrátu chuti k jídlu v důsledku zánětu, který činnost imunitního systému způsobuje. Můžete se také stát chudokrevným – což znamená, že se vám sníží počet červených krvinek – nebo mít mírnou horečku. Těžká RA může způsobit deformaci kloubu, pokud se neléčí.

Co způsobuje artritidu?

Chrupavka je pevná, ale pružná pojivová tkáň ve vašich kloubech. Chrání klouby tím, že absorbuje tlak a nárazy vznikající při pohybu a namáhání. Snížení normálního množství této chrupavkové tkáně způsobuje některé formy artritidy.

Normální opotřebení způsobuje OA, jednu z nejběžnějších forem artritidy. Infekce nebo poranění kloubů může tento přirozený rozpad chrupavkové tkáně zhoršit. Vaše riziko rozvoje OA může být vyšší, pokud máte toto onemocnění v rodinné anamnéze.

Další běžná forma artritidy, RA, je autoimunitní porucha. Objevuje se, když imunitní systém vašeho těla napadá tělesné tkáně. Tyto útoky postihují synovium, měkkou tkáň ve vašich kloubech, která produkuje tekutinu, která vyživuje chrupavku a maže klouby.

RA je onemocnění synovie, které napadne a zničí kloub. To může nakonec vést k destrukci kosti i chrupavky uvnitř kloubu.

Přesná příčina útoků imunitního systému není známa. Vědci ale objevili genetické markery, které pětkrát zvyšují riziko vzniku RA.

Jak se artritida diagnostikuje?

Návštěva lékaře primární péče je dobrým prvním krokem, pokud si nejste jisti, koho navštívit pro diagnostiku artritidy. Provedou fyzickou prohlídku, aby zkontrolovali tekutinu kolem kloubů, teplé nebo červené klouby a omezený rozsah pohybu v kloubech. Váš lékař vás může v případě potřeby poslat ke specialistovi.

Pokud máte závažné příznaky, můžete se nejprve rozhodnout naplánovat schůzku s revmatologem. To může vést k rychlejší diagnostice a léčbě.

Extrakce a analýza úrovní zánětu v krvi a kloubních tekutinách může pomoci lékaři určit, jaký druh artritidy máte. Krevní testy, které kontrolují specifické typy protilátek, jako je anti-CCP (anticyklický citrulinovaný peptid), RF (revmatoidní faktor) a ANA (antinukleární protilátka), jsou také běžné diagnostické testy.

Lékaři běžně používají zobrazovací vyšetření, jako je rentgen, MRI a CT, aby vytvořili obraz vašich kostí a chrupavek. To proto, aby mohli vyloučit jiné příčiny vašich příznaků, jako jsou kostní ostruhy.

Jak se artritida léčí?

Hlavním cílem léčby je snížit množství bolesti, kterou zažíváte, a zabránit dalšímu poškození kloubů. Dozvíte se, co pro vás z hlediska kontroly bolesti funguje nejlépe. Někteří lidé považují zahřívací podložky a ledové obklady za uklidňující. Jiní používají pomůcky na podporu mobility, jako jsou hole nebo chodítka, aby pomohly snížit tlak na bolavé klouby.

Důležité je také zlepšení funkce kloubů. Váš lékař vám může předepsat kombinaci léčebných metod k dosažení nejlepších výsledků.

Nakupujte vyhřívací podložky pro úlevu od bolesti.

Léky

Řada různých typů léků léčí artritidu:

  • Analgetika, jako je hydrokodon (Vicodin) nebo acetaminofen (Tylenol), jsou účinné při léčbě bolesti, ale nepomáhají snižovat zánět.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil) a salicyláty, pomáhají kontrolovat bolest a zánět. Salicyláty mohou ředit krev, proto by se měly používat velmi opatrně s dalšími léky na ředění krve.
  • Mentol nebo kapsaicin krémy blokovat přenos signálů bolesti z vašich kloubů.
  • Imunosupresiva jako prednison nebo kortizon pomáhají snižovat zánět.

Pokud máte RA, může vám lékař nasadit kortikosteroidy nebo chorobu modifikující antirevmatická léčiva (DMARD), která potlačují váš imunitní systém. Existuje také mnoho léků k léčbě OA, které jsou volně prodejné nebo na předpis.

Nakupujte kapsaicinové krémy pro úlevu od bolesti.

Chirurgická operace

Jednou z možností může být operace, která vám nahradí kloub umělým. Tato forma operace se nejčastěji provádí k nahrazení kyčlí a kolen.

Pokud je vaše artritida nejzávažnější ve vašich prstech nebo zápěstích, může váš lékař provést fúzi kloubu. Při tomto postupu jsou konce vašich kostí uzamčeny k sobě, dokud se nezahojí a nestanou se jedním.

Fyzikální terapie

Fyzikální terapie zahrnující cvičení, která pomáhají posilovat svaly kolem postiženého kloubu, je základní součástí léčby artritidy.

Jaké změny životního stylu mohou pomoci lidem s artritidou?

Hubnutí a udržení zdravé hmotnosti snižuje riziko vzniku OA a může snížit příznaky, pokud ji již máte.

Zdravá strava je důležitá pro hubnutí. Výběr stravy se spoustou antioxidantů, jako je čerstvé ovoce, zelenina a bylinky, může pomoci snížit zánět. Mezi další potraviny snižující záněty patří ryby a ořechy.

Potraviny, které byste měli minimalizovat nebo se jim vyhnout, pokud máte artritidu, zahrnují smažená jídla, zpracovaná jídla, mléčné výrobky a vysoký příjem masa.

Některé výzkumy také naznačují, že protilátky proti lepku mohou být přítomny u lidí s RA. Bezlepková dieta může zlepšit příznaky a progresi onemocnění. Studie z roku 2015 také doporučuje bezlepkovou dietu všem lidem, kteří dostanou diagnózu nediferencovaného onemocnění pojivové tkáně.

Pravidelné cvičení udrží vaše klouby pružné. Plavání je často dobrou formou cvičení pro lidi s artritidou, protože nevyvíjí tlak na klouby jako běh a chůze. Zůstat aktivní je důležité, ale měli byste si také být jisti, že odpočíváte, když potřebujete, a vyvarujte se přetěžování.

Mezi domácí cvičení, která můžete vyzkoušet, patří:

  • záklon hlavy, rotace krku a další cvičení ke zmírnění bolesti v krku
  • ohýbání prstů a ohýbání palce ke zmírnění bolesti v rukou
  • zvedání nohou, protahování hamstringů a další snadná cvičení pro artritidu kolena

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi s artritidou?

Ačkoli neexistuje žádný lék na artritidu, správná léčba může výrazně snížit vaše příznaky.

Kromě léčby, kterou vám lékař doporučuje, můžete provést řadu změn životního stylu, které vám mohou pomoci zvládnout artritidu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY