Feel This, Say That: Způsoby, jak vysvětlit, jak se skutečně cítíte s UC

Když jste u svého lékaře nebo gastroenterologa, máte pocit, že ztrácíte slova?

Bez ohledu na to, kolikrát jste přemýšleli o tom, jak se cítíte při životě s ulcerózní kolitidou (UC) nebo co vás skutečně trápí, možná jste zapomněli, než se dostanete k lékaři. Navíc popsat, co vás trápí, není vždy snadné, když jsou bolest a nepohodlí pro lidi zvenčí nepostřehnutelné.

Ale proto jsme tu pro vás. Přečtěte si pět běžných příznaků UC, které pravděpodobně zažíváte, a pět návrhů, jak přesněji vysvětlit, čím procházíte. Protože najít správná slova je složitější, než byste čekali.

Bolest žaludku nebo břicha a nepohodlí jsou běžným příznakem UC. Bolest se může pohybovat od tupé a mírné až po ostrou a intenzivní. Navíc můžete očekávat bolest žaludku na základě něčeho, co jste snědli. Když svému lékaři nebo gastroenterologovi řeknete, kde přesně je vaše bolest, může jim pomoci sledovat vaše příznaky. Na základě toho mohou navrhnout určité úpravy životního stylu, jako je častější konzumace menších jídel během dne.

UC se pohybuje na škále od mírné po velmi těžkou. Tento klasifikační systém je primárně založen na tom, kolik řídké stolice má jedinec za den: někdo s mírnou UC má až čtyři řídké nástroje, střední je čtyři až šest řídké stolice, závažná je více než šest krvavých, řídká stolice a velmi závažná je více než 10 řídkých stolic. Pokud se probouzíte uprostřed noci, abyste vstali a použili toaletu, musíte to oznámit svému lékaři. Na těchto informacích mohou založit váš léčebný plán.

Zdá se, že stres hraje roli v UC, takže starost o to, co si musíte zabalit nebo přinést s sebou, než někam půjdete, může ve skutečnosti vaše příznaky zhoršit. Váš lékař pravděpodobně navrhne mít v kabelce, kufříku nebo autě sadu UC, abyste byli vždy připraveni. Mohou vám také doporučit vyzkoušet aktivity uvolňující stres, jako je jóga, tai-chi nebo meditace.

I když se to může zdát jako nepodstatný detail, být konkrétní s lékařem je klíčem k vytvoření otevřeného a upřímného vztahu s ním. Když jim dáte přesně vědět, jak vás váš stav ovlivňuje, můžete ovlivnit, jaké druhy léků vám budou předepisovat, jaké druhy činností navrhnou a dokonce i to, jaké potraviny jíst a kterým se vyhnout. Únava je hlavním problémem mnoha pacientů s UC a může poukazovat na další související komplikace, jako je anémie.

Nikdo by neměl kvůli své UC přeskakovat věci, které měl dříve rád. I když stav není léčitelný, je zvládnutelný. Říct o svém stavu přátelům nebo členům rodiny může být zpočátku zastrašující, ale pravděpodobně se vám uleví, když budete vědět, že mají smysl pro to, čím procházíte. Může vám také poskytnout příležitost naplánovat akce, které jsou pro vás a váš životní styl vhodnější.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY