Jaké jsou příznaky otosklerózy?

Nadměrný růst kostí ve středním uchu může způsobit otosklerózu, což je stav, který ovlivňuje vaši schopnost slyšet. Progresivní ztráta sluchu je hlavním příznakem otosklerózy.

Vaše střední ucho je domovem tří nejmenších kostí ve vašem těle: kladívka, incus a stapes. Navzdory své malé velikosti mají tyto tři kosti zásadní roli ve vašem sluchu. Když váš bubínek vibruje v reakci na zvukové vlny, tyto kosti přenášejí vibrace do vašeho vnitřního ucha.

Pokud máte otosklerózu, ušní pouzdro – stěna, která pomáhá chránit vaše vnitřní ucho – vyvíjí kostní výrůstky, které se rozšiřují směrem k těmto třem kostem. Nakonec nový růst kostí ztvrdne a vytvoří jizvy ve středním uchu, zejména kolem třmenů.

Toto zablokování ztěžuje drobným kůstkům středního ucha přenášení zvukových vibrací, jak by tomu bylo obvykle. Jak tento abnormální růst kostí pokračuje, obvykle začnete pociťovat ztrátu sluchu.

Příznaky otosklerózy se často objevují postupně a nemusí se vždy stát závažnými. Přesto budete chtít věnovat pozornost těmto hlavním znakům.

Progresivní ztráta sluchu

Otoskleróza způsobuje převodní ztrátu sluchu nebo ztrátu sluchu způsobenou poškozením nebo zablokováním středního nebo vnějšího ucha.

Zpočátku můžete mít problémy se slyšením nízkých výšek, ale postupem času můžete všechny výšky slyšet obtížně.

Například můžete mít problém slyšet svého partnera mluvit z jiné místnosti, zvláště pokud má tišší hlas. Nebo vám možná váš spolupracovník něco pošeptá na schůzce a vy nemáte ponětí, co právě řekli.

Váš vlastní hlas se také může zdát velmi hlasitý, takže jej můžete snížit až do bodu, kdy vás ostatní lidé obtížně slyší. Postupem času se můžete přistihnout, že zvýšíte hlasitost na svých zařízeních, zvláště když používáte sluchátka.

Naopak můžete mít menší potíže se sluchem v hlučnějších podmínkách, jako je večírek, rušná kancelář nebo kdekoli jinde, kde lidé mají tendenci používat své „vnější hlasy“.

Tato ztráta sluchu se obecně časem zhorší. Nejčastěji začíná v jednom uchu a nakonec se přesune do druhého ucha.

Tinnitus

Mnoho lidí, kteří trpí ztrátou sluchu, si také všimne příznaku zvaného tinnitus.

Obvykle se popisuje jako „zvonění“ v jednom nebo obou uších, ale tinnitus může také znít jako řev, syčení nebo bzučení. Tyto zvuky mohou přicházet a odcházet, ale většinu času je také můžete slyšet.

Jednou z příčin tinnitu je poškození kostí ve středním uchu, což je důvod, proč otoskleróza často zahrnuje tento příznak.

Potíže s rovnováhou

Vaše uši vám nepomáhají jen slyšet. Vaše vnitřní ucho obsahuje váš vestibulární systém, který přenáší základní informace do vašeho mozku, abyste mohli udržet rovnováhu, když stojíte a chodíte.

Poškození ucha způsobené otosklerózou může začít narušovat jemný systém ve vašich zvukovodech, což ovlivňuje jejich schopnost vnímat vaše pohyby. V důsledku toho může být pro vás těžší udržet rovnováhu, zejména při změně polohy nebo pohybu hlavy.

Kromě toho, že se na nohou cítíte nejistě, můžete mít také závrať a točení hlavy nebo vertigo, kdy se zdá, jako by se místnost kolem vás točila.

Kdy vyhledat péči

Ztráta sluchu může mít řadu různých příčin a pouze vyškolený zdravotnický pracovník může stanovit správnou diagnózu.

Z tohoto důvodu je vždy nejlepší spojit se se sluchovým specialistou, pokud začnete mít potíže se sluchem nebo pokud se vaše sluchové potíže časem zhorší.

Máte-li běžného lékaře, můžete začít tím, že si s ním domluvíte schůzku, aby vám problém vysvětlil a dostal doporučení k audiologovi nebo otolaryngologovi, kterému se také říká ušní, nosní a krční lékař (ENT).

Mezi testy, které mohou pomoci diagnostikovat otosklerózu, patří:

  • Audiogram: Tento test pomáhá zkontrolovat váš sluch.
  • tympanogram: Tento test pomáhá zkontrolovat, zda vaše střední ucho vede zvuk tak, jak má.
  • CT vyšetření: Tento test může pomoci odhalit neobvyklý růst kostí nebo poškození ve vašem uchu.

Obecně platí, že vaše možnosti léčby závisí na úrovni ztráty sluchu, kterou jste zažili.

U mírné ztráty sluchu může váš ošetřující tým doporučit sledování vašich příznaků. Máte také možnost sluchadlo vyzkoušet.

U těžké ztráty sluchu možná budete potřebovat stapedektomii nebo stapedotomii. Tyto postupy mohou zlepšit váš sluch nahrazením části nebo celé uvázlé kosti protetickým zařízením.

FYI

Přes 3 miliony dospělí ve Spojených státech žijí s otosklerózou, ale někteří lidé mají vyšší šanci na její rozvoj.

Podle American Hearing Research Foundation máte větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine otoskleróza, pokud máte alespoň jednoho rodiče s tímto onemocněním. Nejvyšší riziko mají bílé ženy evropského původu.

Tento stav mohou mít děti i dospělí, ale příznaky se obvykle objevují po 10 letech a před 45 lety.

Sečteno a podtrženo

Otoskleróza nastává, když nepravidelný růst kostí brání kostem ve středním uchu v pohybu, jak by měl. Tento stav způsobuje ztrátu sluchu, která se časem často zhoršuje.

Pokud začnete mít potíže se slyšením šepotu nebo zvuků s nízkou hlasitostí nebo výškou, měli byste se co nejdříve obrátit na sluchového specialistu – zvláště pokud máte další příznaky, jako jsou potíže s rovnováhou nebo přetrvávající zvonění ve vašem uši.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY