Koarktace aorty

Co je koarktace aorty?

Koarktace aorty (CoA) je vrozená malformace aorty. Tento stav je také známý jako koarktace aorty. Oba názvy značí zúžení aorty.

Aorta je největší tepna ve vašem těle. Má průměr zhruba jako zahradní hadice. Aorta opouští levou srdeční komoru a prochází středem vašeho těla, přes hrudník a do břišní oblasti. Poté se rozvětvuje a dodává čerstvě okysličenou krev do vašich dolních končetin. Konstrikce nebo zúžení této důležité tepny může mít za následek snížený průtok kyslíku.

Stažená část aorty je obecně blízko horní části srdce, kde aorta vystupuje ze srdce. Působí jako zalomení hadice. Když se vaše srdce snaží pumpovat do těla krev bohatou na kyslík, krev má problém dostat se přes zauzlení. To způsobuje vysoký krevní tlak v horních částech těla a snížený průtok krve do dolních částí těla.

Lékař obecně diagnostikuje a chirurgicky léčí CoA krátce po narození. Děti s CoA obvykle vyrostou, aby vedly normální, zdravý život. Vaše dítě je však ohroženo vysokým krevním tlakem a srdečními problémy, pokud nebude jeho CoA léčeno, dokud nebude starší. Mohou potřebovat pečlivé lékařské sledování.

Neléčené případy CoA jsou obvykle smrtelné, lidé ve věku 30 až 40 let umírají na srdeční choroby nebo komplikace chronického vysokého krevního tlaku.

Jaké jsou příznaky koarktace aorty?

Příznaky u novorozenců

Příznaky u novorozenců se liší podle závažnosti zúžení aorty. Podle KidsHealth většina novorozenců s CoA nevykazuje žádné příznaky. Zbytek může mít problémy s dýcháním a krmením. Dalšími příznaky jsou pocení, vysoký krevní tlak a městnavé srdeční selhání.

Příznaky u starších dětí a dospělých

V mírných případech nemusí děti vykazovat žádné příznaky až do pozdějšího věku. Když se příznaky začnou projevovat, mohou zahrnovat:

 • studené ruce a nohy
 • krvácení z nosu
 • bolest na hrudi
 • bolesti hlavy
 • dušnost
 • vysoký krevní tlak
 • závrať
 • mdloba

Co způsobuje koarktaci aorty?

CoA je jedním z několika běžných typů vrozených srdečních malformací. CoA se může vyskytovat samostatně. Může se také objevit s jinými abnormalitami v srdci. CoA se objevuje častěji u chlapců než u dívek. Vyskytuje se také u jiných vrozených srdečních vad, jako je Shoneův komplex a DiGeorgeův syndrom. CoA začíná během vývoje plodu, ale lékaři plně nerozumí jeho příčinám.

V minulosti se lékaři domnívali, že CoA se vyskytuje častěji u bílých lidí než u jiných ras. Nicméně více nedávný výzkum naznačuje, že rozdíly v prevalenci CoA mohou být způsobeny různými mírami detekce. Studie naznačují, že všechny rasy se stejně pravděpodobně narodí s vadou.

Naštěstí je šance, že se vaše dítě narodí s CoA, poměrně nízké. KidsHealth uvádí, že CoA postihuje pouze asi 8 procent všech dětí narozených se srdečními vadami. Podle Centra pro kontrolu nemocí, asi 4 z 10 000 novorozenců mají CoA.

Jak se diagnostikuje koarktace aorty?

První vyšetření novorozence obvykle odhalí CoA. Lékař vašeho dítěte může zjistit rozdíly v krevním tlaku mezi horními a dolními končetinami dítěte. Nebo mohou při poslechu srdce vašeho dítěte slyšet charakteristické zvuky defektu.

Pokud má lékař vašeho dítěte podezření na CoA, může objednat další testy, jako je echokardiogram, MRI nebo srdeční katetrizace (aortografie), aby získal přesnější diagnózu.

Jaké jsou možnosti léčby koarktace aorty?

Mezi běžné léčby CoA po porodu patří balónková angioplastika nebo chirurgický zákrok.

Balónková angioplastika zahrnuje zavedení katétru do zúžené tepny a následné nafouknutí balónku uvnitř tepny, aby se rozšířila.

Chirurgická léčba může zahrnovat odstranění a nahrazení „zvlněné“ části aorty. Chirurg vašeho dítěte se může místo toho rozhodnout obejít zúžení pomocí štěpu nebo vytvořením náplasti přes zúženou část, aby se zvětšila.

Dospělí, kteří byli léčeni v dětství, mohou později v životě vyžadovat další chirurgický zákrok k léčbě jakéhokoli opětovného výskytu CoA. Mohou být nutné další opravy slabé oblasti stěny aorty. Pokud se CoA neléčí, lidé s CoA obecně umírají ve 30 nebo 40 letech na srdeční selhání, rupturu aorty, mrtvici nebo jiné stavy.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Chronický vysoký krevní tlak spojený s CoA zvyšuje rizika:

 • poškození srdce
 • aneuryzma
 • mrtvice
 • předčasné onemocnění koronárních tepen

Chronický vysoký krevní tlak může také vést k:

 • selhání ledvin
 • selhání jater
 • ztráta zraku v důsledku retinopatie

Lidé s CoA mohou potřebovat užívat léky, jako jsou inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a beta-blokátory ke kontrole vysokého krevního tlaku.

Pokud máte CoA, měli byste udržovat zdravý životní styl takto:

 • Provádějte mírné denní aerobní cvičení. Je užitečný pro udržení zdravé hmotnosti a kardiovaskulárního zdraví. Pomáhá také kontrolovat váš krevní tlak.
 • Vyhněte se namáhavému cvičení, jako je vzpírání, protože to zatěžuje vaše srdce.
 • Minimalizujte příjem soli a tuku.
 • Nikdy nekuřte žádné tabákové výrobky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY