Oftalmoskopie: účel, postup & Rizika

Co je oftalmoskopie?

Oftalmoskopie je test, který umožňuje vašemu oftalmologovi nebo očnímu lékaři podívat se na zadní část oka. Tato část vašeho oka se nazývá fundus a skládá se z:

 • sítnice
 • optický disk
 • cévy

Tento test je často součástí rutinního očního vyšetření pro screening očních onemocnění. Váš oční lékař vám jej může také nařídit, pokud máte onemocnění, které postihuje vaše krevní cévy, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

Oftalmoskopie může být také nazývána jako funduskopie nebo vyšetření sítnice.

Kdy se používá oftalmoskopie?

Váš oční lékař může použít oftalmoskopii k vyšetření očních onemocnění a stavů, které mohou ovlivnit krevní cévy. Mezi tyto podmínky patří:

 • poškození vašeho zrakového nervu
 • trhlina nebo odchlípení sítnice
 • glaukom, což je nadměrný tlak ve vašem oku
 • makulární degenerace, ztráta zraku ve středu vašeho zorného pole
 • cytomegalovirová (CMV) retinitida, infekce vaší sítnice
 • melanom, typ rakoviny kůže, který se může rozšířit do vašeho oka
 • hypertenze, která je také známá jako vysoký krevní tlak
 • cukrovka

Jak se připravit na oftalmoskopii?

Před provedením oftalmoskopie může váš oční lékař použít oční kapky k rozšíření vašich zornic. Díky tomu jsou větší a snáze se dají prohlížet.

Tyto oční kapky mohou způsobit, že vaše vidění bude na několik hodin rozmazané a citlivé na světlo. Na schůzku byste si měli vzít sluneční brýle, abyste chránili oči před jasným světlem, zatímco máte rozšířené zorničky. A měli byste zařídit, aby vás po testu někdo odvezl domů. Pokud děláte práci, která vyžaduje jasné vidění, jako je obsluha těžkých strojů, měli byste si také zařídit, abyste si vzali na zbytek dne volno.

Pokud jste alergičtí na nějaké léky, řekněte to svému očnímu lékaři. Pravděpodobně se vyhnou používání očních kapek, pokud vám hrozí alergická reakce.

Některé léky mohou také interagovat s očními kapkami. Je důležité, abyste svého očního lékaře informovali o všech lécích, které užíváte, včetně léků bez předpisu, léků na předpis a doplňků stravy.

Nakonec byste měli svému očnímu lékaři sdělit, pokud máte glaukom nebo se glaukom v rodinné anamnéze. Pravděpodobně nebudou používat oční kapky, pokud vědí nebo mají podezření, že máte glaukom. Kapky by mohly příliš zvýšit tlak v oku.

Co se děje během testu?

Na začátku procedury může váš oční lékař použít oční kapky k rozšíření vašich zornic. Kapky mohou způsobit, že vás na několik sekund budou štípat oči. Mohou také způsobit neobvyklou chuť v ústech.

Váš lékař vyšetří zadní část oka poté, co se vám rozšíří zorničky. Existují tři různé typy vyšetření, které lze provést:

 • přímé vyšetření
 • nepřímé vyšetření
 • vyšetření štěrbinovou lampou

Váš lékař může provést jedno nebo více z těchto vyšetření, aby získal dobrý výhled na vaše oko.

Přímé vyšetření

Posadíte se do křesla. Světla v místnosti se vypnou. Váš oční lékař se posadí naproti vám a pomocí oftalmoskopu vyšetří vaše oko.

Oftalmoskop je přístroj, který má světlo a několik malých čoček. Váš oční lékař se může podívat skrz čočky, aby prozkoumal vaše oko. Mohou vás požádat, abyste se při provádění vyšetření dívali určitými směry.

Nepřímé vyšetření

Tento test umožňuje vašemu očnímu lékaři podrobněji vidět struktury v zadní části oka.

Při tomto testu budete požádáni, abyste si lehli nebo seděli v nakloněné poloze. Váš oční lékař bude nosit jasné světlo umístěné na čele. Budou vám svítit do oka, zatímco budou držet před okem čočku, aby jim pomohli je prozkoumat.

Váš lékař vás může požádat, abyste se dívali určitými směry, zatímco budou zkoumat zadní část oka. Mohou také vyvíjet určitý tlak na vaše oko pomocí malé tupé sondy.

Vyšetření štěrbinovou lampou

Tento postup poskytuje vašemu očnímu lékaři stejný pohled na vaše oko jako při nepřímém vyšetření, ale s větším zvětšením.

Budete sedět s nástrojem před vámi, známým jako štěrbinová lampa. Bude mít místo, kde si opřete bradu a čelo. To vám pomůže udržet hlavu v klidu během zkoušky.

Jakmile budete umístěni, váš oční lékař rozsvítí jasné světlo před vaším okem. Poté se pomocí mikroskopu podívají na zadní část oka. Mohou vás požádat, abyste se podívali různými směry, a pomocí prstu vám otevřít oko, abyste získali lepší výhled. Mohou také vyvíjet určitý tlak na vaše oko pomocí malé tupé sondy.

Jaká jsou rizika?

Oftalmoskopie je někdy nepříjemná, ale neměla by být bolestivá. Po zhasnutí světla můžete vidět paobrazy. Tyto paobrazy by měly zmizet, jakmile několikrát mrknete.

Ve vzácných případech můžete reagovat na oční kapky. To může způsobit:

 • suchá ústa
 • proplachování
 • závrať
 • nevolnost a zvracení
 • glaukom s úzkým úhlem

Požádejte svého lékaře o další informace o možných rizicích a vedlejších účincích.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY