Opravdu si vyměňujeme energii během sexu?

Tatiana Maksimová/Getty Images

Sex – ať už ohromující neuvěřitelný nebo vyloženě zklamání – může okamžitě změnit to, jak se cítíte, a ještě něco navíc.

Jednu minutu se cítíte úplně meh, pak vás spontánní milenec smete pryč a vy se znovu díváte na svět přes růžové čočky. Nebo naopak, když se probudíte po nevýrazném ležení, budete se cítit jako lidské ztělesnění emotikonu pokrčení ramen. Všichni jsme tam byli.

Takže, jaká je dohoda? Můžeme opravdu zachytit špatné vibrace z pochybného spojení? Ohrožujeme naši energii tím, že skáčeme do přikrývek s chaotickými náhodami?

Měl jsem pocit, že to není tak černobílé, tak jsem si popovídal s nějakými profesionály, abych to zjistil. Pojďme se ponořit.

Co je sexuální energie?

Ukázalo se, že je to mnohem víc než jen být nadržený s někým, pro koho máte žhavé věci.

“Jsme energetická těla a během pohlavního styku se energie každého partnera mísí,” vysvětluje MD Po-Chang Hsu. „Každý sexuální akt je výměna energie [because] každý sexuální akt zvyšuje nebo snižuje vaši energetickou hladinu.”

“Proto sexuální vztah není čistě psychologický nebo fyziologický, mechanický akt,” říká Hsu. „Je to spíše energická akce. Když máme s někým intimní vztah, obě energie se spojí.“

Může to znít matoucím způsobem, ale hodně se to týká sémantiky – slov, která používáme k popisu a vysvětlení sexu.

V zásadě mohou lidé popsat každý typ lidského spojení jako výměnu energie. A jelikož jsou lidé citlivé bytosti, každý vztah nás může ovlivnit nebo otisknout, bez ohledu na to, zda si uvědomujeme, že se to děje.

Všechny lidské interakce mají hluboký dopad na psychiku

„Ačkoli se výzkum neponořil do myšlenky výměny sexuální energie, tento koncept je ve vztahu a sexuální práci docela běžný,“ vysvětluje klinická psycholožka Carla Manly.

„V podstatě stejně jako na nás může mít vliv pozitivní nálada nebo toxická energie člověka, stejně tak na nás jistě může mít vliv i při sexuálním styku,“ říká.

Můžeme být dokonce schopni cítit energii člověka, jakmile opustí místnost – nebo alespoň věříme, že my ano – a podle toho reagovat. Tato myšlenka, známá jako „emocionální zbytek“, byla pozorována v mnoha kulturách v průběhu historie.

„Podstatný výzkum – ze kterého můžeme extrapolovat na problém výměny sexuální energie – ukazuje, že lidé a zvířata jsou velmi ovlivněni intimními i neintimními styky s ostatními,“ říká Manly.

Vědci ze Stanfordské univerzity došli k závěru, že jedním z nejlepších způsobů, jak regulovat své vlastní emoce, je začít výběrem prostředí.

Emoce jsou vysoce přenosné a to, co se odehrává mezi listy, není výjimkou. Nálada nebo energie vašeho partnera vám jistě způsobí určité pocity.

Síla využití vaší sexuální energie

Měli bychom si tedy více chránit, s kým spíme? Ne nutně. Sebeuvědomění a využívání vaší sexuální energie však stojí za to, abyste do toho investovali svůj čas. Při sexu je důležité vzít v úvahu své emoce.

Lena Elkhatib, LMFT, sexuální terapeutka a terapeutka vztahů, která založila Essentia Therapy, říká, že dostat se do kontaktu se svými záměry předem je nejlepší cesta.

„Být v kontaktu s naší sexuální energií zahrnuje vysokou úroveň sebeuvědomění a autenticity, ke které se lze dostat prostřednictvím všímavosti, přijetí, záměrnosti a naladění na naše tělo, emoce a partnery,“ vysvětluje Elkhatib.

Je čas psychoanalyzovat váš poslední sex na jednu noc? Ne, ale věnovat pozornost svému tělu před a během sexu je tam, kde to je, a stojí za to mít na paměti příště.

„Zahrnuje to neodsuzující věnování pozornosti tomu, co se nám naše tělo snaží v přítomném okamžiku říci o tom, jak se cítíme,“ říká. “Tato úroveň naladění nám umožňuje proniknout do toho, co se skutečně děje v nás samotných, když jednáme s partnerem.”

Sebeuvědomění jako nástroj pro sexuální vyrovnání

Bez ohledu na to, jaká jsou vaše duchovní přesvědčení, může tato úroveň sebeuvědomění vést k většímu sexuálnímu vyrovnání a dostat vás do kontaktu s tím, co řídí vaše nejhlubší touhy.

„Budeme-li v přítomném okamžiku pozorní ke svému tělu, můžeme si všimnout, že se nám žaludek snaží naznačit, že se s tímto partnerem necítíme bezpečně nebo pohodlně,“ dodává Elkhatib.

“Když si všimneme těchto tělesných podnětů, nasloucháme jim a ctíme je, je pravděpodobnější, že budeme spát s lidmi, kteří jsou v souladu s naší sexuální energií,” říká.

Neříkám, že nikdy nebudete mít špatné vibrace z méně než průměrného sexu, ale určitě to sníží pravděpodobnost. Sex může být mocnou silou – silou, která nám může pomoci porozumět sobě i světu kolem nás.

„Pokud nám naše tělo říká, že cítíme úzkost nebo hanbu, nebo že se něco cítí špatně, a přesto se pohneme vpřed, pravděpodobně zažijeme dost neuspokojivý sexuální zážitek, který zdvojnásobí pocity úzkosti a studu a zesílí. ta negativní energie,“ říká Elkhatib.

Zeptejte se sami sebe: Co chcete od sexu?

Ať už máte rádi víkendové úlety, skupinový sex nebo monogamii, na typu sexu nezáleží. Vše závisí na vašem pochopení toho, co od toho chcete a co je pro vás příjemné.

„Někteří lidé potřebují intimní sex, zatímco jiní chtějí nezávazný sex,“ říká Sam Nabil, licencovaný profesionální poradce a generální ředitel Naya Clinics. “Vše záleží na tom, jaké jsou vaše sexuální potřeby.”

Pokud chce mít člověk například emocionální spojení se sexuálním partnerem, spojení s někým, koho nezná, nemusí být zrovna naplňující.

“Může existovat nevychýlená dynamika síly, která je může nechat toužit po více,” říká Nabil.

Abyste tomu zabránili, Nabil doporučuje udělat nějakou introspektivní práci, abyste objevili své sexuální touhy a touhy.

Sečteno a podtrženo

Je to dobrý nápad oslavit rozmanitost lidstva a náš sexuální život není výjimkou. Každý z nás má jiné potřeby, preference, zapínání a vypínání, takže je nemožné říci, že sexuální zážitky jsou univerzální – protože to tak úplně není.

Takže místo přehnané analýzy energie svého partnera se možná zeptejte sami sebe: „Co z toho chci a co se mi moje tělo právě teď snaží říct?“ Pokud jste spokojeni s tím, co najdete, pokračujte!


Sarah Lempa je spisovatelka a podnikatelka jako zakladatelka Dang Fine Creative, agentury pro digitální obsah. Ve svém psaní se zabývá cestováním, duševním zdravím, obchodem, sexem a vztahy a vším, co je v současné době inspirativní. Její slova se objevila v Business Insider, VICE, HuffPost, Lonely Planet a dalších. Přestože pochází z oblasti Chicaga, je domovem mnoha zemí a cestou se vydala na šest kontinentů. Když zrovna neodštípává kousek, najdete ji, jak jamuje v groovy beatech nebo jezdí na motorce. Držte krok se Sarah na Instagramu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY