Účinky epilepsie na tělo

Epilepsie je stav, který způsobuje záchvaty – dočasné závady v elektrické aktivitě mozku. Tyto elektrické poruchy mohou způsobit řadu příznaků. Někteří lidé zírají do prázdna, někteří dělají trhavé pohyby, zatímco jiní ztrácejí vědomí.

Lékaři nevědí, co způsobuje epilepsii. V některých případech mohou být zahrnuty geny, mozkové stavy, jako jsou nádory nebo mrtvice, a poranění hlavy. Vzhledem k tomu, že epilepsie je porucha mozku, může postihnout mnoho různých systémů v celém těle.

Epilepsie může pramenit ze změn ve vývoji mozku, zapojení nebo chemických látek. Lékaři přesně nevědí, co ji způsobuje, ale může začít po nemoci nebo poškození mozku. Nemoc narušuje činnost mozkových buněk zvaných neurony, které normálně přenášejí zprávy ve formě elektrických impulsů. Přerušení těchto impulzů vede k záchvatům.

Existuje mnoho různých druhů epilepsie a různé typy záchvatů. Některé záchvaty jsou neškodné a sotva znatelné. Jiné mohou být životu nebezpečné. Vzhledem k tomu, že epilepsie narušuje mozkovou aktivitu, její účinky mohou postupně zasáhnout téměř každou část těla.

Kardiovaskulární systém

Záchvaty mohou přerušit normální srdeční rytmus a způsobit, že srdce bije příliš pomalu, příliš rychle nebo nepravidelně. Tomu se říká arytmie. Nepravidelný srdeční tep může být velmi vážný a potenciálně život ohrožující. Odborníci se domnívají, že některé případy náhlé neočekávané smrti při epilepsii (SUDEP) jsou způsobeny poruchou srdečního rytmu.

Problémy s krevními cévami v mozku mohou způsobit epilepsii. Aby mozek správně fungoval, potřebuje krev bohatou na kyslík. Poškození mozkových krevních cév, jako je mrtvice nebo krvácení, může vyvolat záchvaty.

Rozmnožovací systém

Ačkoli většina lidí s epilepsií může mít děti, tento stav způsobuje hormonální změny, které mohou narušit reprodukci u mužů i žen. Reprodukční problémy jsou dvakrát až třikrát častější u lidí s epilepsií než u lidí bez této poruchy.

Epilepsie může narušit ženský menstruační cyklus, způsobit nepravidelnost menstruace nebo ji úplně zastavit. Onemocnění polycystických vaječníků (PCOD) – běžná příčina neplodnosti – je častější u žen s epilepsií. Epilepsie a její léky mohou také snížit sexuální touhu ženy.

Asi 40 procent mužů s epilepsií má nízkou hladinu testosteronu, hormonu odpovědného za sexuální touhu a produkci spermií. Léky na epilepsii mohou utlumit mužské libido a ovlivnit počet spermií.

Stav může mít vliv i na těhotenství. Některé ženy zažívají více záchvatů, když jsou těhotné. Záchvat může zvýšit riziko pádů, stejně jako potratu a předčasného porodu. Léky na epilepsii mohou zabránit záchvatům, ale některé z těchto léků jsou spojovány se zvýšeným rizikem vrozených vad během těhotenství.

Dýchací systém

Autonomní nervový systém reguluje tělesné funkce, jako je dýchání. Záchvaty mohou tento systém narušit a způsobit dočasné zastavení dýchání. Přerušení dýchání během záchvatů může vést k abnormálně nízkým hladinám kyslíku a může přispět k náhlé neočekávané smrti při epilepsii (SUDEP).

Nervový systém

Epilepsie je porucha centrálního nervového systému, který vysílá zprávy do az mozku a míchy, aby řídil činnosti těla. Poruchy elektrické aktivity v centrálním nervovém systému vyvolávají záchvaty. Epilepsie může ovlivnit funkce nervového systému, které jsou dobrovolné (pod vaší kontrolou) a nedobrovolné (nepod vaší kontrolou).

Autonomní nervový systém reguluje funkce, které nejsou pod vaší kontrolou – jako je dýchání, srdeční tep a trávení. Záchvaty mohou způsobit příznaky autonomního nervového systému, jako jsou tyto:

  • bušení srdce
  • pomalý, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
  • pauzy v dýchání
  • pocení
  • ztráta vědomí

Svalová soustava

Svaly, které vám umožňují chodit, skákat a zvedat věci, jsou pod kontrolou nervového systému. Během některých typů záchvatů se svaly mohou stát ochablé nebo pevnější než obvykle.

Tonické záchvaty způsobují, že se svaly nedobrovolně napínají, cukají a cukají.

Atonické záchvaty způsobují náhlou ztrátu svalového tonusu a ochablost.

Kosterní soustava

Epilepsie sama o sobě neovlivňuje kosti, ale léky, které užíváte k jejímu zvládnutí, mohou kosti oslabit. Ztráta kosti může vést k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenin – zvláště pokud upadnete při záchvatu.

Zažívací ústrojí

Záchvaty mohou ovlivnit pohyb potravy trávicím systémem a způsobit příznaky, jako jsou:

  • bolest břicha
  • nevolnost a zvracení
  • pauzy v dýchání
  • špatné trávení
  • ztráta kontroly nad střevem

Epilepsie může mít dominový efekt na téměř každý systém v těle. Záchvaty – a strach z nich – mohou také způsobit emocionální příznaky, jako je strach a úzkost. Léky a operace mohou záchvaty kontrolovat, ale nejlepších výsledků dosáhnete, pokud je začnete užívat co nejdříve po stanovení diagnózy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY