Injekční a preventivní terapie migrény

Injekční léky mohou epizody migrény zastavit i zabránit.

Migréna je neurologický stav, který způsobuje silnou pulzující bolest, obvykle na jedné straně hlavy.

Epizody migrény jsou docela běžné. Podle a studie 2018, postihují přibližně jednoho ze šesti Američanů, nejčastěji ženy. Migréna je víc než jen „špatná bolest hlavy“. Pokud máte epizody, můžete zaznamenat řadu příznaků, které mohou podstatně ovlivnit váš život, včetně:

 • Deprese
 • úzkost
 • únava
 • stres
 • hněv a obavy

Existuje mnoho způsobů léčby migrény. Jeden druh, injekční léky, může jak zastavit, tak zabránit epizodám migrény. Pojďme se podívat na injekce na migrénu – jejich typy, způsob podání, vedlejší účinky a další užitečné informace.

Preventivní injekce proti migréně

Několik preventivních injekčních přípravků proti migréně se zaměřuje na molekulu nazývanou peptid související s genem kalcitoninu (CGRP). CGRP je molekula uvolňovaná během epizod migrény. Podporuje vazodilataci neboli rozšíření vašich krevních cév. Vazodilatace zvyšuje bolest a zánět.

Léky CGRP blokují buď samotný CGRP, nebo receptory CGRP (“vrátné” molekuly, na které se CGRP váže na vašich nervových buňkách). Nazývají se také anti-CGRP, inhibitory CGRP a antagonisté CGRP.

Dávkování injekčních přípravků CGRP závisí na značce a na tom, jak často máte epizody migrény. Možná budete potřebovat injekci CGRP jednou za měsíc nebo jednou za 4 měsícenebo někdy méně často. Většinu injekcí CGRP si lze podat sami doma, ale některé značky vyžadují pomoc lékařů.

Značky preventivních injekčních léků na migrénu

Následující injekční inhibitory CGRP jsou schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro prevenci migrény:

 • eptinezumab (Vyepti)
 • erenumab (Aimovig)
 • fremanezumab (Ajovy)
 • galkanezumab (emgalita)

Některé léky CGRP jsou také dostupné jako pilulky.

A co botoxová injekce na migrénu?

Botox (lékařsky známý jako botulotoxin) je víc než jen redukce vrásek. Když se vstříkne do vašeho těla, blokuje chemické signály, které se podílejí na přenosu bolesti.

Botoxové injekce se od té doby používají k prevenci migrény 2010. Tato léčba je schválena pouze pro osoby, které mají epizody migrény alespoň 15 dní v měsíci. Je to účinná možnost prevence s několika vedlejšími účinky pro osoby s chronickou migrénou.

Injekce migrénové bolesti hlavy pro léčbu akutní epizody

Jiné injekční léky fungují k léčbě akutních epizod migrény, což jsou epizody, které již začaly. V současné době jsou na americkém trhu dva takové léky: sumatriptan a dihydroergotamin (DHE). Sumatriptan je také dostupný jako pilulka a nosní sprej.

Tyto léky fungují tak, že zužují krevní cévy (vazokonstrikce). To pomáhá snížit bolest a zánět. Také snižují zánět.

Na rozdíl od CGRP a botoxových injekcí, které lidé pravidelně dostávají k prevenci migrény, sumatriptan a DHE nejsou určeny k dlouhodobému užívání.

Sumatriptan a DHE lze také použít k léčbě bolesti hlavy.

Co jsou injekce spouštěcích bodů pro migrénu?

Existuje mnoho spouštěčů migrény, ale jednou konkrétní příčinou může být stimulace určitých oblastí svalů nazývaných spouštěcí body. Podle a studie 2014přibližně 94 % lidí s migrénou pociťuje bolest spouštěcích bodů.

Injekce spouštěcího bodu se zaměřují na svaly, které mohou způsobit epizody migrény. Lékař nebo zdravotnický pracovník může u těchto typů injekcí cílit na svaly vaší hlavy, krku a ramen. Injekce se provádějí malými jehlami, které obsahují léky, které léčí bolest a zánět, nejčastěji lokální anestetika.

Nervové bloky

Nervová blokáda, nazývaná také nervová blokáda, je metoda způsobující ztrátu citu, která se používá k prevenci nebo kontrole bolesti. Nervové bloky zahrnují injekci léku kolem určitého nervu nebo svazku nervů. To dočasně brání nervovým impulsům, aby dosáhly centrálního nervového systému a způsobily, že budete cítit bolest. Nervové blokády mají mnoho využití, včetně prevence migrénových bolestí.

Jak se podávají injekční léky na migrénu?

Způsob podávání závisí na typu léku, značce a na tom, zda je určen k prevenci nebo léčbě akutních epizod.

Preventivní blokátory CGRP

Aimovig, Ajovy a Emgality si můžete aplikovat sami doma. Frekvence závisí na konkrétní značce a závažnosti vaší bolesti. Lékař vám ukáže, jak provádět samoinjekce.

Vyepti je roztok, který vám lékař vstříkne do žíly v průběhu asi 30 minut. Toto je známé jako intravenózní (IV) infuze. Infuze budete dostávat každé 3 měsíce.

Botox

Botoxové injekce jsou podávány lékařem. Můžete dostat injekce do čela, spánků a zadní části hlavy a krku. Lékař může při provádění injekcí zaměřit spouštěcí body. Tato léčba se obvykle podává každé 3 měsíce.

Léky pro akutní epizody migrény

Jakmile začne epizoda migrény, můžete si sumatriptan a injekce DHE sami aplikovat doma. Sumatriptan je k dispozici jako autoinjektorový nástroj. DHE se dodává v předplněné injekční stříkačce.

Injekce spouštěcího bodu

Tento typ léčby provádí zdravotnický pracovník. Lékař nejprve prohmatá a identifikuje bolestivé oblasti ve svalu. Počet injekcí závisí na vašem počtu spouštěcích bodů. Postup lze podle potřeby opakovat.

Možné vedlejší účinky a preventivní opatření injekčních léků na migrénu

Nežádoucí účinky injekčních přípravků proti migréně jsou obvykle malé. Nejčastěji je to bolest v okolí místa vpichu. Další nežádoucí účinky se liší podle typu léku.

Inhibitory CGRP mohou způsobit:

 • zácpa
 • ucpaný nos
 • křeče
 • svalové křeče

Botoxové injekce mohou způsobit svalovou slabost v místě injekce a příznaky chřipky. Někteří lidé pociťují bolesti krku a hlavy.

Léčba akutní migrény může způsobit pocity horka, chladu nebo píchání v pažích a nohou.

Injekce spouštěcího bodu zřídka způsobují nějaké vedlejší účinky.

Často kladené otázky o injekčních lécích na migrénu

Pojďme si projít otázky, které lidé s migrénou často kladou lékařům.

Jak zjistím, zda mi injekce proti migréně mohou pomoci?

Injekce proti migréně nejsou vhodné pro každého. Ať už zvažujete injekce pro prevenci nebo léčbu migrény, určitě se poraďte s lékařem.

Jak často se podávají injekce proti migréně?

Frekvence preventivních injekcí proti migréně závisí na typu a značce léku. Injekce proti akutní bolesti se podávají podle potřeby.

Jaké jsou různé typy injekcí proti migréně?

Injekce proti migréně zahrnují preventivní léčbu, včetně inhibitorů CGRP a botoxu. Zahrnují také léčbu akutní bolesti, včetně sumatriptanu, DHE a injekcí spouštěcích bodů.

Jak dlouho jsou injekce proti migréně účinné?

Preventivní léky na migrénu obvykle poskytují dlouhodobou úlevu, pokud jsou podávány pravidelně. Injekce proti akutní bolesti poskytují úlevu pouze při probíhající epizodě. K dosažení největšího přínosu mnoho lidí používá tyto léky v kombinaci k léčbě a prevenci epizod migrény.

Odnést

Injekční léky na migrénu se používají jak k léčbě, tak k prevenci epizod migrény. Zatímco preventivní možnosti musí být podávány pravidelně (obvykle měsíčně nebo každých několik měsíců), můžete si aplikovat injekce na akutní bolest, kdykoli máte epizodu migrény.

Mnoho z těchto léků lze podávat doma, ale některé vyžadují pomoc lékaře. Injekce proti migréně jsou účinné a mají málo vedlejších účinků.

Lékař vám pomůže vybrat pro vás nejlepší možnosti prevence a léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY