Může kolonoskopie detekovat rakovinu konečníku?

Anální rakovina se obvykle nenachází během rutinních kolonoskopických screeningů rakoviny tlustého střeva. Test zvaný anoskopie může lépe detekovat a diagnostikovat rakovinu konečníku.

Anální rakovina je vzácný typ rakoviny, která se vyvíjí uvnitř análního traktu. Méně než 10 000 Američanů je každý rok diagnostikován s tímto typem rakoviny.

Během rutinních kolonoskopických screeningů rakoviny tlustého střeva lékaři hledají abnormality nebo nemoci v tlustém střevě a obvykle nevyšetřují konečník. Testy jako anoskopie a proktoskopie jsou lepší pro vyšetření konečníku a konečníku a pro potvrzení diagnózy rakoviny konečníku.

V tomto článku se podíváme na to, co kolonoskopie může a nemůže detekovat, a na testy, které lékaři obvykle používají k diagnostice rakoviny konečníku.

Co dokáže kolonoskopie zjistit?

Kolonoskopie je lékařský postup, který lékaři používají k vyšetření vnitřku tlustého střeva a konečníku. Někdy se během tohoto postupu odebírají také vzorky tkáně.

Kolonoskopie se používají jako rutinní screening rakoviny tlustého střeva. Lékaři používají kolonoskopii k vyšetření vředů a polypů a k hledání příčin příznaků, jako je anální krvácení, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, časté průjmy nebo chronické bolesti žaludku.

Kolonoskopie není obvykle schopna detekovat rakovinu konečníku a rutinní kolonoskopický screening často nezjistí rakovinu konečníku. Kolonoskopie zkoumá tkáň, která je dále do konečníku a tlustého střeva.

Kolonoskopie se někdy používají během testování rakoviny konečníku, aby se vyloučila rakovina tlustého střeva nebo konečníku jako příčina příznaků, ale nepotvrdí rakovinu konečníku.

Jak lékaři diagnostikují rakovinu konečníku?

Pravděpodobně budete mít několik testů k potvrzení diagnózy rakoviny konečníku. Váš lékař obvykle začne diskusí o vašich příznacích, vaší zdravotní anamnéze a zdravotní anamnéze vaší rodiny. Poté váš lékař nařídí testy, aby zjistil příčinu vašich příznaků. Mohou zahrnovat:

 • Digitální rektální vyšetření: Lékař nebo zdravotní sestra vyšetří váš konečník, aby nahmatal hrudky nebo jiné abnormality během digitálního rektálního vyšetření. Tento postup lze provést v kanceláři.
 • anoskopie: Při anoskopii se do konečníku zavede krátká a tenká osvětlená trubice, která prozkoumá oblast.
 • Proktoskopie: Proktoskopie používá krátkou, tenkou, osvětlenou trubici s čočkou fotoaparátu nazývanou proktoskop. Proktoskop je vložen do řitního otvoru, aby se zobrazil řitní otvor a konečník a pořídily se snímky. Někdy se odstranění tkáně a biopsie provádí současně.
 • Endoanální ultrazvuk: Ultrazvuková sonda je vložena do řitního otvoru, aby se vytvořily detailní snímky během endoanálního ultrazvuku.

Jaké jsou příznaky rakoviny konečníku?

Mezi příznaky rakoviny konečníku patří:

 • malé hrudky v blízkosti řitního otvoru
 • svědění nebo bolest kolem řitního otvoru
 • výtok hlenu z řitního otvoru

 • krvácení z řitního otvoru
 • ztráta kontroly nad střevem (inkontinence)

Stojí za zmínku, že jiné zdravotní stavy mohou také způsobit výše uvedené příznaky rakoviny konečníku. Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, je dobré si domluvit schůzku s lékařem, zvláště pokud je pociťujete déle než týden.

Jaké jsou rizikové faktory pro rakovinu konečníku?

Je jich více rizikové faktory spojené s rakovinou konečníku. Tyto zahrnují:

 • infekce lidským papilomavirem (HPV)
 • infekce virem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV)
 • být nad 50
 • být kuřák
 • mít sex bez použití bariérové ​​metody
 • s anamnézou jiných typů rakoviny, zejména rakoviny děložního čípku, vulvy nebo pochvy
 • s análními bradavicemi
 • mající oslabený imunitní systém
 • užívání léků, které potlačují váš imunitní systém

Existují kroky, které můžete podniknout, abyste se ochránili před rakovinou konečníku. Vakcína proti HPV je dobrý způsob, jak zabránit HPV a snížit riziko rakoviny konečníku.

Praktikování bezpečného sexu je dalším důležitým způsobem, jak můžete snížit riziko. Více o způsobech, jak se chránit, si můžete přečíst v našem průvodci bezpečným sexem. Pravidelné testování na pohlavně přenosné choroby a odvykání kouření vám také může pomoci snížit riziko.

Kolonoskopie je test, který se používá k vyšetření tlustého střeva a konečníku. Tento postup se běžně používá jako rutinní screening rakoviny tlustého střeva a lze jej také použít k pohledu na polypy a vředy.

Někdy se tento test používá jako součást testování rakoviny konečníku, aby se vyloučily jiné možné příčiny symptomů rakoviny konečníku. Ale kolonoskopie nemůže najít anální rakovinu. Místo toho lékaři používají test zvaný anoskopie k vyšetření anální oblasti a potvrzení diagnózy rakoviny konečníku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY