Váš průvodce přechodnou globální amnézií

I když je to znepokojující, přechodná globální amnézie není nebezpečný stav a není známo, že by byla známkou vážnějších. Není potřeba žádná léčba, ale spouštěčům se lze vyhnout.

Přechodná globální amnézie je dočasná ztráta určité paměti. Tyto epizody přicházejí náhle a obvykle trvají několik hodin, než se samy vyřeší.

Lidé, kteří prožívají epizodu, si mohou zapamatovat, kdo jsou, a mohou rozpoznat přátele a rodinu. Vzpomínky na současnou situaci a nedávné události však chybí a nejsou schopny si vytvořit nové vzpomínky.

Tento stav může být děsivý, ale není život ohrožující. Není to známka mrtvice nebo záchvatu a nemá žádné trvalé zdravotní účinky. K vyřešení tohoto stavu není potřeba žádná léčba.

Co je přechodná globální amnézie?

Přechodná globální amnézie je náhlá a dočasná epizoda zmatenosti. Své běžnější u lidí ve věku 50 let a starších než u mladších lidí. Postihuje osobu, která je jinak bdělá, a není způsobena jiným stavem, jako je mrtvice nebo epilepsie.

Lidé trpící přechodnou globální amnézií nejsou schopni vytvářet nové vzpomínky. Nejsou schopni si vzpomenout, kde jsou, jak se tam dostali nebo co se děje. Mohou stále opakovat stejné otázky nebo nejsou schopni odpovědět na otázky týkající se událostí, které se staly v posledních měsících.

Lidé trpící přechodnou globální amnézií si však pamatují, kdo jsou, a jsou schopni rozpoznat blízké přátele a členy rodiny.

Lidé se pomalu zotavují během několika hodin a obvykle si začnou pamatovat události.

Příčiny přechodné globální amnézie

Odborníci si nejsou jisti, co tento stav způsobuje. Některé výzkumy naznačují, že by mohla existovat souvislost mezi přechodnou globální amnézií a anamnézou migrény, ale faktory, které vedou k těmto stavům, nejsou známy.

Je také možné, že přechodná globální amnézie souvisí s blokádou žil, ale není to prokázaná souvislost.

Běžně hlášené události, o kterých si lidé, kteří zažijí přechodnou globální amnézii, myslí, že mohly spustit jejich epizody, zahrnují:

 • lehká poranění hlavy
 • intenzivní fyzická aktivita
 • náhlé ponoření do velmi studené nebo velmi horké vody
 • extrémní stres
 • sexuální aktivita
 • lékařské vyšetření nebo procedury

Příznaky přechodné globální amnézie

Neschopnost vytvořit si nové vzpomínky nebo si vzpomenout na svou nedávnou minulost je největším příznakem přechodné globální amnézie. Mezi další příznaky patří:

 • náhlý nástup zmatenosti a ztráty paměti
 • ztráta paměti, která netrvá déle než 34 hodin (obvykle mnohem kratší)
 • opakování stejných otázek
 • vědět, kdo jste, navzdory ztrátě paměti
 • rozpoznávání známých lidí, míst a předmětů
 • být vzhůru a bdělý po celou dobu epizody
 • normální schopnost myšlení
 • žádné známky poškození mozku
 • paměť, která se postupně vrací
 • žádná epilepsie nebo záchvatová aktivita

Dlouhodobé účinky přechodné globální amnézie

Neexistují žádné přímé dlouhodobé komplikace nebo účinky přechodné globální amnézie. Nepředpokládá se, že by to byl rizikový faktor pro jiné stavy, včetně epilepsie a mrtvice.

Je možné, že někdo, kdo měl jednu epizodu přechodné globální amnézie, bude mít druhou epizodu, ale více než dvě epizody jsou vzácné.

Nicméně epizoda přechodné globální amnézie může být stresující a rozrušující. Může být emocionálně znepokojivé uvědomit si, že jste měli hodiny bez funkce paměti. Někteří lidé považují tuto zkušenost za děsivou.

Je dobré prodiskutovat svou epizodu s lékařem a zeptat se na jakékoli otázky. To může pomoci zmírnit některé obavy.

Možnosti léčby přechodné globální amnézie

Pro přechodnou globální amnézii není potřeba žádná léčba. Stav se vyřeší sám a nemá žádné známé dlouhodobé účinky nebo rizika.

Pokud jste zažili přechodnou globální amnézii a nyní máte obavy z možných dalších epizod, může vám pomoci promluvit si o své zkušenosti s terapeutem. Kliknutím sem se dozvíte více o tom, jak najít toho správného terapeuta pro vás.

Časté dotazy o přechodné globální amnézii

Více o přechodné globální amnézii se můžete dozvědět přečtením odpovědí na některé běžné otázky.

Je přechodná globální amnézie ministroke?

Je snadné zaměnit přechodnou globální amnézii a ministroke nebo přechodný ischemický záchvat (TIA), ale tyto dva stavy nejsou stejné.

Přechodná globální amnézie není spojena s mrtvicí. Nezvyšuje riziko mrtvice a nemá žádné trvalé následky.

TIA však může být varovným signálem budoucí mrtvice, která vyžaduje lékařské ošetření.

Jaký je rozdíl mezi TIA a přechodnou globální amnézií?

TIA a přechodná globální amnézie jsou velmi odlišné stavy. Přestože přechodná globální amnézie může být děsivá, nejde o vážný zdravotní stav. Vyřeší se sám a nemá žádné trvalé následky.

TIA je velmi závažná lékařská událost. Vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Léčba TIA často zahrnuje léky a chirurgický zákrok.

Kromě toho jsou příznaky přechodné globální amnézie omezeny na paměť, zatímco příznaky TIA mohou zahrnovat slabost na jedné straně těla, problémy se zrakem a nezřetelnou řeč.

Dokážete řídit s přechodnou globální amnézií?

Ano. Epizody přechodné globální amnézie obvykle trvají jen několik hodin. Lidé, kteří zažijí epizodu, si pamatují, kdo jsou a kdo jsou jejich přátelé a rodina. Stále jsou schopni sledovat pokyny a řídit, vařit nebo vykonávat úkoly v práci.

Protože však tyto epizody mohou být znepokojivé, nemusí být vhodné během jedné řídit. Může být užitečné získat lékařský náramek nebo jinou připomínku, koho během epizody zavolat o pomoc při přepravě.

Život s amnézií

Může být děsivé žít s amnézií, ale existují zdroje, které mohou pomoci. Můžete se podívat na:

 • Projekt Transient Global Amnesia: Projekt Transient Global Amnesia Project má zdroje pro lidi, kteří zažili přechodnou globální amnézii, včetně tisknutelných peněženkových karet, takže si můžete zajistit, že budete mít vždy potřebné informace.
 • Facebooková skupina Transient Global Amnesia (TGA): Facebooková skupina TGA je pro každého, kdo zažil epizodu přechodné globální amnézie.
 • Virtuální kávové chaty Memory Hub: Memory Hub je prostor pro lidi, kteří zvládají jakýkoli druh ztráty paměti. Můžete se připojit k jejich virtuálním kávovým chatům a mluvit s ostatními, kteří mají příznaky paměti.

Přechodná globální amnézie je dočasný stav, který se objeví náhle a způsobí ztrátu paměti. Není to důsledek vážnějších stavů, jako je mrtvice nebo záchvat, a není to varovný příznak nebo rizikový faktor těchto stavů.

Lidé trpící přechodnou globální amnézií vědí, kdo jsou, a dokážou rozpoznat přátele, členy rodiny, místa a předměty. Mohou dělat každodenní úkoly a sledovat pokyny.

Během epizody si však nemohou vzpomenout, kde jsou, jak se tam dostali a co se právě děje. Jejich vzpomínky na nedávné události jsou obvykle pryč a nejsou schopni vytvořit si nové vzpomínky.

Epizody obvykle trvají několik hodin a poté se vyřeší samy. Není potřeba žádná léčba, ale lidé s tímto onemocněním mohou podniknout kroky, aby se ujistili, že jsou připraveni na budoucí epizody.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY